Žurnālistu asociācija iebilst pret mediju darbības ierobežošanu Magoņa tiesā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) kā nesamērīgu un sabiedrības interesēm neatbilstošu vērtē Limbažu rajona tiesas tiesneša Kārļa Jansona lēmumu aizliegt skaņu un attēla ierakstīšanu tiesas procesā, kurā skata bijušajam valsts AS “Latvijas dzelzceļš” vadītājam Uģim Magonim un igauņu miljonāram Oļegam Osinovskim izvirzītās apsūdzības liela apmēra kukuļa ņemšanā un došanā.

LŽA norāda, ka šāds tiesas lēmums apgrūtina žurnālistu darbību, jo liedz iespēju izmantot modernos tehniskos līdzekļus tiesvedības gaitas fiksēšanai.

Turklāt tas nesamērīgi ierobežojot visas sabiedrības tiesības saņemt būtisku informāciju par atklātu tiesas procesu,

jo žurnālistu veidotajos materiālos nebūs iespējams izmantot video un audio ierakstus, kas nepastarpināti ļautu redzēt un dzirdēt procesa dalībnieku argumentus.

Žurnālistu asociācijas uzskata šos ierobežojumus par nepamatotiem un sabiedrības interesēm neatbilstošiem.

“Izskatāmā lieta ir ļoti nozīmīga, jo kriminālprocess notiek par augstas valsts amatpersonas iespējami prettiesisku darbību un lielāko KNAB atklāto skaidras naudas kukuli Latvijas vēsturē, tāpēc sabiedrības interesēs ir saņemt daudzveidīgu, nepastarpinātu materiālu no tiesas zāles,“ uzsver LŽA valdes priekšsēdētāja Rita Ruduša.

Tiesas lēmums, ar kuru liegta skaņu un attēla ierakstu veikšana, pieņemts pēc apsūdzētā Magoņa lūguma, kuram pievienojās arī prokurore Evita Masule.

Žurnālistu asociācija pauž neizpratni par to, ka valsts apsūdzības uzturētājs pievienojas apsūdzētā vēlmei ierobežot sabiedrības iespējas sekot tiesas gaitai.

LŽA uzskata, ka tiesas gaitas fiksēšana skaņu un attēla ierakstos iespējama bez procesa traucēšanas un aicina prokuratūras pārstāvi un tiesu pārskatīt šo lēmumu sabiedrības interesēs.

Ziņots, ka 2015.gada augustā KNAB aizturēja toreizējo "Latvijas dzelzceļa" valdes priekšsēdētāju Uģi Magoni aizdomās par aptuveni pusmiljona eiro liela kukuļa pieņemšanu. Medijos izskanēja, ka kukuļņemšana saistīta ar LDz meitasuzņēmuma "LDz ritošā sastāva serviss" daudzmiljonu iepirkumu - četru vecu dīzeļlokomotīvju iegādi no Igaunijas miljonāram Oļegam Osinovskim piederošā uzņēmuma "Skinest".

Osinovskis gan igauņu žurnālistiem izteicies, ka konkurss par šo lokomotīvju piegādi esot noticis pēc visiem noteikumiem un no šī darījuma ieguvušas visas iesaistītās puses. Pēc Osinovska teiktā, nekādu papildu naudu viņš nevienam neesot maksājis.

Pirmā tiesas sēde šīs lietas skatīšanai notika 2017.gada 8.septembrī,  un tajā tiesa noraidīja Osinovska lūgumu sadalīt lietu, pret viņu izmeklēto daļu nodalot no Magoņa kukuļošanās lietas. Tāpat tiesa atcēla aizliegumu Magonim tikties ar Osinovski un uz pusi samazināja drošības naudu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti