Sadaļas Sadaļas

Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanai būvnieku nolīgtie eksperti gaida atļauju iekļūt ēkā

Lai pabeigtu Zolitūdes traģēdijas iemeslu izmeklēšanu, būvfirmas SIA "Re&Re" pieaicinātie eksperti no Lielbritānijas "BRE Global" gaida, kad varēs iekļūt sabrukušajā ēkā, lai paņemtu paraugus. Iespējams, šāda atļauja varētu tikt dota aprīlī, biznesa portālam "Nozare.lv" sacīja "Re&Re" pārstāve Iveta Stepanova.

"Patlaban pieaicinātie eksperti ir pabeiguši projekta dokumentu analīzi, kā arī būvniecības procesu pārbaudi, taču, lai pilnībā pabeigtu ekspertīzi, nepieciešams iekļūt ēkā un paņemt izmantoto būvmateriālu paraugus, lai tos varētu pārbaudīt laboratorijā," skaidroja Stepanova.

Iespējams, ka šādu atļauju eksperti varētu saņemt aprīlī, pēc tam kad Valsts policija būs veikusi izmeklēšanas eksperimentu sagruvušajā ēkā.

"Re&Re" ir uzaicinājusi Lielbritānijas kompānijas "BRE Global" pārstāvjus veikt papildu neatkarīgu būvniecības materiālu un izmantoto konstrukciju aprēķinu ekspertīzi.

Jau ziņots, ka Zolitūdes traģēdijas krimināllietā izmeklēšanas eksperiments sagruvušajā "Maxima" lielveikalā varētu notikt marta otrajā pusē, savukārt ekspertīzes pirmie secinājumi varētu būt vasarā, 15.janvārī Saeimas Pieprasījumu komisijā atzina Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Grišins. Viņš pastāstīja, ka patlaban nolīgtā būvfirma veic sagruvušā lielveikala konstrukciju nostiprināšanu, lai policisti kopā ar ekspertiem varētu pilnvērtīgi turpināt vākt pierādījumus.

Izmeklēšanas eksperimentā speciālisti pētīs lielveikala nesalūzušo kopņu slodzi un tāpat tiks pētīta nepārlūzušo betona plākšņu izturība.

Jau ziņots, ka Valsts policija Zolitūdes traģēdijas krimināllietā izņēmusi vairākus desmitus tūkstošu dokumentu un vairāk nekā 80 informācijas nesējus. Sagruvušā lielveikala teritorijas ārējā daļa ir attīrīta no būvgružiem. Policijas darbinieki turpinās apsargāt traģēdijas vietu līdz brīdim, kad notikuma vietā būs pabeigtas visas nepieciešamās procesuālās darbības un ēka nodota īpašnieka rīcībā.

Izmeklēšanas procesā ļoti svarīgi ir iekļūt patlaban nedrošajā ēkā, lai izņemtu vēl trūkstošos lietiskos pierādījumus, kā arī veiktu eksperimentu, kas būs ekspertīzes sastāvdaļa. Lai to paveiktu, nepieciešama konstrukciju nostiprināšana, jo pašlaik atrašanās ēkā ir bīstama dzīvībai. Kad konstrukcijas būs nostiprinātas, darbu notikuma vietā varēs sākt arī būveksperti.

Kopumā policija ekspertīžu veikšanā piesaista 11 ekspertu grupas no Latvijas. Nepieciešamības gadījumā ekspertīžu veikšanas procesā tiks izmantotas ārvalstu laboratorijas un to speciālisti. Tāpat norit sadarbība ar Polijas kolēģiem pieredzes apmaiņā pēc līdzīgas traģēdijas, lai analizētu izmeklēšanas procesu, veiktās ekspertīzes un to rezultātu izmantošanu dažādās izmeklēšanas stadijās.

Kriminālprocesa gaitā izmeklēšanas grupas vadītāja pakļautībā darbojas 46 izmeklētāji, papildus tikuši piesaistīti vairāk nekā 40 policijas darbinieku atsevišķu kriminālprocesuālo darbību veikšanai - cietušo personu apzināšanai, dokumentu izpētei un procesuālai noformēšanai.

Izmeklēšanā joprojām rūpīgi tiek izskatītas versijas gan par iespējamām kļūdām ēkas projektā, gan par iespējamiem pārkāpumiem ēkas pirmās un otrās kārtas būvdarbu procesā. Tiek vērtēta arī būvdarbus uzraugošo institūciju un apsaimniekotāju amatpersonu rīcība gan saistībā ar ēkas projektu un būvniecību, gan ekspluatāciju.

Jau ziņots, ka pērn 21.novembrī Rīgā, Zolitūdes mikrorajonā, sabrūkot lielveikalam "Maxima", gāja bojā 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Valsts policija sākusi kriminālprocesu par būvniecības noteikumu pārkāpšanu. Par šādu noziegumu maksimālais sods ir brīvības atņemšana līdz četriem gadiem. Policija norādījusi, ka likumdevējam par šādu noziegumu nav iespējas labot sodu bardzības ziņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt