Pēcpusdiena

Līvānu optisko šķiedru ražotājs - labākais darba devējs Latgalē

Pēcpusdiena

Šī ir Pasaules AIDS diena

NEPLP nolemj pārtraukt zemes ciparu skaņas apraides testus Latvijā

Zemes ciparu skaņas apraidi Latvijā neieviesīs

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) ir nolēmusi pārtraukt zemes ciparu skaņas apraides testus Latvijā, jo vismaz pagaidām šo sistēmu ir nolemts neieviest.

Testi sākās 2016. gada oktobra beigās. Toreiz centrs paziņojumā norādīja, ka sabiedrībai ciparu radio ieviešana nozīmē gan labāku skaņas kvalitāti, gan kvalitatīvāku radio programmu uztveramību visā Latvijā. Savukārt raidorganizāciju ieguvums, pārejot uz ciparu skaņas apraidi, būs būtiski zemākas programmas izplatīšanas izmaksas, jo analogajā apraidē, kāda Latvijā ir šobrīd, vienā tīklā var izplatīt tikai vienu programmu, savukārt digitālajā apraidē – līdz pat 18 programmām.

Tehnoloģiju eksperts Mikus Karlsons Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” skaidroja, ka zemes ciparu skaņas apraidē jeb DAB+ sistēmā ir daudz labumu. Piemēram, cilvēks var braukt ar auto pa dažādiem Latvijas novadiem un nepārslēgt frekvences, lai saglabātu radiostaciju, kā arī var saņemt datus par ēterā skanošās dziesmu un tās izpildītāju. Tāpat arī policija varētu savā darbā izmantot vairāk dažāda veida informācijas. Tomēr viņš atzina, ja reiz NEPLP ir nolēmis DAB+ neieviest tagad, tad, visticamāk, to nekad neizdarīs.

Padomes loceklis Patriks Grīva norādīja, ka DAB+ sistēmu nolemts neieviest, jo process izmaksās daudzus miljonus nodokļu maksātāju naudas un liks katram nomainīt radioaparātu, kas nav uzskatāms par ieguvumu Latvijas sabiedrībai. Turklāt Latvijā ir ļoti stiprs internets un pamazām notiek pāreja uz 5G sistēmu, kas nozīmē, ka radiostacijām būs vēl lielāka iespēja dažādos formātos piedāvāt savu saturu.

Arī Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta apstiprināja, ka sistēmu vismaz pagaidām Latvijā neieviesīs. Viņš gan atzina, ka testi, kad daļa iedzīvotāju Rīgā un ap galvaspilsētu varēja izmantot DAB+ sistēmu, bijuši veiksmīgi, un iedzīvotāji palikuši apmierināti.

Jau kritiskāks bija radio dīdžejs Toms Grēviņš, kurš norādīja, ka šī sistēma jau vairākus gadus sevi ir izsmēlusi. Viņš noraidīja Norvēģiju kā labo piemēru DAB+ sistēmas ieviešanā. Proti, Norvēģijas krasta līnija fjordu dēļ ir izrobota. DAB+ sistēmā ļāva atteikties no daļas antenu, kas bija uz šiem fjordiem, tādējādi dodot finansiālu labumu. Tomēr arī Norvēģijai šī pāreja nebija viegla.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti