Rīta intervija

Ekonomikas pētnieks Vjačeslavs Dombrovskis par ''Brexit'' diskusiju domnīcā "Certus"

Rīta intervija

Konkurences padomes vadītāja Skaidrīte Ābrama par farmācijas neredzamo varu

Valdis Zatlers par pašvaldību vēlēšanām

Zatlers: Pašvaldības kļuvušas par «maziem oligarhiņiem»

Pašvaldības Latvijā kļuvušas par "maziem oligarhiņiem", intervijā Latvijas Radio saka bijušais prezidents Valdis Zatlers, norādot uz vietvaru veidotajiem informatīvajiem izdevumi, kas atdarina medijus un kļuvuši par daļu no varas.

“Pašvaldības faktiski ir nacionalizējušas vietējo presi un kļuvušas par maziem oligarhiņiem. Tām pieder uzņēmumi, pieder prese un pieder vara. Un kā jūs gribat, lai mainās vara? Nemainīsies,” saka Zatlers.

Viņš arī norāda uz Saeimas lēmumu neatbalstīt liegumu pašvaldībām veidot savas avīzes: “Šī vēlēšanās turēt pašiem savu presi parādījās Saeimas balsojumā.” Pašvaldību veidotās avīzes esot varas un mediju saaugšana.

“Mēs esam atgriezušies tajā pašā ciklā, kas bija komunistu okupācijas laikā. Tas [medijs] bija partijas varas orgāns. Un šī mentalitāte mazākajās pilsētās ir saglabājusies un tiek uzturēta. Mums vēl būs kādi desmit gadi, kad mēs tiksim vaļā no komunisma rēga,” saka Zatlers.

Viņaprāt, situāciju var mainīt jaunā paaudze pašās vietvarās: “Jābūt jauniem cilvēkiem, kam ir jauns redzējums. Kur viņi ir? Ja ir aizbraukuši no Latvijas, varbūt ir jāatgriežas un jāķeras pie lietas.”

Tāpat attiecībā uz ilggadējo varu nemainīgumu vairākās pašvaldībās Zatlers uzsvēra vēlētāju atbildību: “Ja vēlētājs ir apmierināts ar to, ka iedod brīvbiļeti, ar korupciju un nesaimnieciskumu, ja vēlētājs ir finansiāli atkarīgs no valdošās parijas vai ir iebiedēts… ja viņš ar visu to ir apmierināts, tad negaidiet, ka būs kādas valdošās varas pārmaiņas.”

Turklāt noteiktu cilvēku ilggadējā vara pašvaldībās liecinot par administratīvo resursu izmantošanu šāda statusa saglabāšanai. 

Jau vairākkārt ir vēstīts par reģionālo mediju celto trauksmi, ka pašvaldību informatīvie izdevumi nereti mēģina darboties līdzīgi neatkarīgajiem medijiem, tādējādi kropļojot mediju tirgu. Uz šiem riskiem norādījusi arī Konkurences padome.

Vēl 2016.gada februārī tika aplēsts, ka gandrīz katra no 119 Latvijas pašvaldībām atbilstoši savām budžeta iespējām jau gadiem drukā savu oficiālo izdevumu. Tikai dažas iztiek ar taupīgiem mēnešrakstiem, kur tiešām lakoniski izstāsta par domes darbu. Bet daudzviet pašvaldības vairākas reizes mēnesī drukā krāsainus neatkarīgu avīžu atdarinātājus lielās tirāžās, domes informāciju tur “atšķaidot” ar izklaidējošiem rakstiem, sludinājumiem un reklāmām.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti