Vietējo stādu trūkumu mežu atjaunošanai pēc dažiem gadiem risinās jauna kokaudzētava

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

"Latvijas Valsts meži" (LVM) stādu ražošanas apjomus ik gadu ceļ, taču pēdējo trīs gadu laikā sasniegta robeža, kad vairāk saražot nav iespējams. Mežniecības kvalitātei uzlabojoties, stādu tirgū ir ieildzis iztrūkums, vienlaikus prāvo investīciju dēļ privāto uzņēmēju vēlme audzēt mežu stādus ir maza. Daži mežsaimnieku kooperatīvi stādu trūkumam risinājumu rod kaimiņvalstīs.

Vietējo stādu trūkumu mežu atjaunošanai pēc dažiem gadiem risinās jauna kokaudzētava
00:00 / 04:07
Lejuplādēt

Latvijā mežu atjaunošanā vērojama situācija, kāda pirms desmit gadiem nebūtu iedomājama: mežsaimniekiem stādi jārezervē gadu vai pat divus pirms pirkuma.

"Konkurence uz zemes apsaimniekošanu palielinās. Arvien vairāk mežu īpašnieku pievērš uzmanību saviem īpašumiem. Viņi arvien vairāk saprot, ka ar kvalitatīvu atjaunošanu meža vērtību var palielināt. Nākamais faktors ir Eiropas atbalsta pasākumi gan mazvērtīgo audžu nomaiņai, gan arī lauksaimniecības zemju apmežošanai. Tas nozīmē, ka ir vēl papildus platības, kas jāatjauno, tieši stādot," saka Meža īpašnieku biedrības izpilddirektore Aiga Grasmane.

Galvenais koku audzētājs valstī ir uzņēmums "Latvijas Valsts mežu Sēklas un stādi". Tā ražošanas izpilddirektore Laima Zvejniece pastāstīja, ka pērn izaudzēti aptuveni 56 miljoni stādu, populārākie koki tradicionāli ir priede, egle, bērzs un melnalksnis. Galvenais uzdevums – atjaunot valsts mežu platības ar 22 miljoniem stādu, nākamgad – pat 32 miljoniem. Privātajiem mežsaimniekiem ik gadu rezervēts ap 12-13 miljoniem stādu. Līdzīgs apjoms tiek eksportēts.

Tātad stādu audzēšanas griesti ir sasniegti, bet privātajā sektorā meža stādu audzētāju skaits neaug, jo lielo investīciju un cikliski neprognozējamā noieta dēļ daudzi pārprofilējušies uz dekoratīvo stādu un vasaras ziedu audzēšanu un citām kultūrām. Stādu trūkumu Latvijā pēc dažiem gadiem būtiski mazinās topošā LVM kokaudzētava "Mežvidi" netālu no Jaunkalsnavas, pavēstīja Laima Zvejniece.

"Mēs šobrīd, kā saka, kailā vietā ceļam jaunu kokaudzētavu, lai šos apjomus varētu palielināt par 12 līdz 15 miljoniem stādu. Uz nākamo gadu tā vieta vēl pilnīgi noteikti neko nevarēs iedot. Ļoti pozitīvā gadījumā, ja mums labi veiksies ar celtniecību, pirmos kokus varētu iesēt nākamgad pavasarī, tas nozīmē, ka uz 2022. gada pavasari kaut kas varēt būt, bet 2023. un 2024. gadā šī kokaudzētava jau dos savu pienesumu apjomā," norāda Zvejniece.

Stādu trūkumu ar pirkumiem ārzemēs risina kooperatīvs "Mežsaimnieks", kurā apvienojušies ap 650 mežu īpašnieku. Viņu mežu atjaunošanai nepieciešami aptuveni viens miljons stādu. Šogad vairāk nekā puse no tiem iegādāti Lietuvā, mazāka daļa – arī Polijā. Šo valstu produkta kvalitāte atšķiras un ne uz labo pusi, atzina kooperatīva "Mežsaimnieks" vadītājs Grigorijs Rozentāls.

"Stādaudzētavas Lietuvā ir mazākas, ne tik advancētas kā "Latvijas Valsts mežiem". Tas nozīmē, ka arī stādu kvalitāte lēkā. Lietuvā ir jāmeklē, tur ir arī sliktākas kvalitātes. Tāpat Polijā. Mums drusku nepatīk, kā viņi iesaiņo stādus, jo ceļā tie var tik bojāti. Tomēr iestādot kvalitāte ir laba," saka Rozentāls.

Mežsaimniekiem stādu iegādē aiz valsts robežām nākas saskarties arī ar neplānotiem šķēršļiem.

"Ar birokrātiju mēs mēdzam pārcensties. Piemēram, no ārzemēm mēs drīkstam ievest tikai no plantācijās izaudzētām sēklām audzētus stādus. Burtiski pirms pāris nedēļām bijām Lietuvā, braucām pa kokaudzētavām. Redzējām ļoti labas kvalitātes stādus, kas bija audzēti no sēklām, kas iegūti mežā no izciliem kokiem. Labprāt ņemtu tos, bet mūsu likumi tos neļauj iegādāties. Tajā pašā laikā mēs varam iekrist otrā galējībā, ka mežu īpašnieki vienkārši neapstāda izcirtumu un tur iesējas un ieaug kaut kas no blakus teritorijām. Kādi ir to [stādu] kvalitāte? Nu, kā kurā vietā," spriež Rozentāls.

Mežsaimnieki apzinās, ka kokaudzētavām grūti pielāgoties mežinieku aktivitātēm līdz ar kampaņveidīgām Eiropas Savienības finansētām mežu atjaunošanas programmām un atšķirīgiem izciršanas apjomiem. Taču nozare stādu kvalitātes un pieejamības dēļ jau tagad gaida topošās kokaudzētavas produkciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti