Vidzemes slimnīca sanitārus aizvietojusi ar medicīnisko izglītību ieguvušajiem māsu palīgiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 7 mēnešiem.

Profesija “sanitārs” Vidzemes slimnīcā tagad ir vēsture – tā var teikt par reģionā lielākajā ārstniecības iestādē veikto pacientu aprūpes komandas pārveidi, proti, uzsvaru liekot uz māsu palīgu darbu.

Iemesls galvenokārt ir tas, ka laikā, kad visā valstī trūkst medmāsu personāla, tādējādi varētu atslogot viņu darbu, jo māsu palīgi, kas ir izgājuši apmācības kursu, var pārņemt daudzas medmāsu funkcijas.

Profesija "sanitārs" Vidzemes slimnīcā ir vēsture - daudzas medmāsu funkcijas pārņēmušas palīdzes
00:00 / 04:33
Lejuplādēt

ĪSUMĀ

Māsas palīga profesijai nepieciešama medicīniska izglītība

Kā pastāstīja Vidzemes slimnīcas galvenā māsa Antra Kupriša, māsas palīgs ir viens no aprūpes komandas locekļiem, savulaik tie bija sanitāri.

“Sanitārs bija tas, kas aprūpēja pacientus, uzturēja tīrību un kārtību nodaļā, mazgāja grīdas, šobrīd mums māsas palīgs grīdas vairs nemazgā,” skaidroja Kupriša. Šos uzkopšanas darbus slimnīcā veic speciāls uzkopšanas dienests, savukārt,

lai kļūtu par māsas palīgu, ir jāmācās.

“Es biju vienkārša sanitāre, un īstenībā piepildījās mana vēlēšanās, jo es jau devītajā klasē domāju par māsiņu iet [mācīties], bet es tā arī neaizgāju, bet šī māsu palīgu profesija arī man patīk, man patīk darbs ar cilvēkiem,” atzina Anita Baķe. Viņa ir viena no bijušajām sanitārēm, kura pabeigusi apmācību kursu un šobrīd ir Traumatoloģijas nodaļas māsas palīdze.

“Māsas palīgs ir tas cilvēks, kurš ir vairāk kontaktā ar pacientiem, tas ir, pie katra pacienta pieiet individuāli, jau maiņu sākot. Man jāsaprot, kāds tas cilvēks ir, kā ar viņu apieties, tad, kad pacients sliktāk jūtas, man tas ir māsiņai jāizstāsta, – māsu palīgs ir vairāk kontaktā ar to pacientu,” skaidroja Baķe.

Svarīgākā māsas palīga funkcija – būt pie pacienta

Hronisko pacientu aprūpes un Rehabilitācijas nodaļu vecākā māsa Liene Zemzare māsas palīgu raksturoja kā “nodaļas mazo rūķīti”, kurš vienlaikus ir visur.

“Viņš ir gan pie pacienta, gan kopā ar māsu, viņš dodas ar pacientu uz izmeklējumiem, viņš pabaro pacientu, kurš nevar pats paēst un, es domāju,

ļoti svarīga tur ir cilvēka empātija, spēja iejusties tā pacienta ādā, jo tikai tad māsas palīgs var pilnvērtīgi darīt savu darbu,”

uzskata Zemzare.

Bet pats svarīgākais, kā uzsvēra slimnīcas galvenā māsa Antra Kupriša, ir medicīnas koledžā apgūtās zināšanas.

“Šajā mācību procesā viņiem māca gan komunikāciju, gan spēju sarunāties ar pacientu, arī psiholoģijas mācības, jo nav noslēpums, ka pie dažādām slimībām arī cilvēki dažādi psiholoģiski reaģē, līdz ar to šie mūsu māsu palīgi ir speciāli apmācīti un patiesībā to aprūpi ir iespējams veikt holistiski, tas nozīmē, visaptveroši, jo pacientu nevar izārstēt, ārstējot tikai slimību, – tur nāk klāt viņa emocijas, viņa garīgā pasaule, viņa fiziskā spēja vai nespēja un, ja mēs spējam darboties un reaģēt uz visām šīm jomām, kas cilvēkam ir svarīgas, tad viņš arī daudz ātrāk atlabst no slimības,” pastāstīja Kupriša.

Šobrīd Vidzemes slimnīcā jau pienācis tāds brīdis, ka nodarbināti ir tikai diplomēti māsas palīgi, pacientu aprūpē vairs nestrādā tādi cilvēki, kas ir “no ielas”.

Palielinot māsu palīgu skaitu, Vidzemes slimnīca maina pacientu aprūpes koncepciju

Tātad lielāks uzsvars darbam ar pacientu. To par galveno iemeslu aprūpes komandas darba organizācijas pārmaiņās uzskata  arī Vidzemes slimnīcas ārstnieciskā direktore Inga Ozoliņa.

“Mums slimnīcā pašreiz ir tāda politika, ka mēs šo māsu palīgu skaitu palielinām, lai atvieglotu darbu māsiņām, tātad māsu palīgi varēs darīt daudzas tādas lietas, ko līdz šim ir darījušas māsas, atslogot; un otrs, kas ir ne mazāk svarīgi, ka šie māsu palīgi jau tomēr ir mācīti, tā kā mūsu uzstādījums ir, lai viņi darītu to darbu, ko ir mācījušies – mērīt temperatūru, asinsspiedienu, daudzas dažādas tādas māsu palīgiem atbilstošas lietiņas, nevis nodarboties ar tādām lietām, ko var darīt cilvēks bez speciālās medicīniskās izglītības,” uzsvēra Ozoliņa.

Šobrīd Vidzemes slimnīcā tiek mainīta pacientu aprūpes koncepcija, samazinot aprūpējamo slimnieku skaitu vienam māsu palīgam.

Šogad nodaļās skaitliski palielināts māsu palīgu skaits – tas atvieglina ārstēšanos gulošiem pacientiem, tāpat arī tādiem, kam ir grūti paēst vai piecelties.

“Tad māsu palīgs ir tās viņa rokas, ar kurām paēst, vai viņa kājas, ar kurām tikt kaut kur, tā ka šādā veidā mēs domājam attīstīt uz priekšu šo darbiņu,” komentēja Ozoliņa.

Lai īstenotu šīs pārmaiņas aprūpes konceptā, Vidzemes slimnīcā savā komandā gaida vēl darbiniekus, kuri vēlētos apgūt māsu palīgu profesiju un, kā rāda slimnīcas pieredze, tad, apgūstot zināšanas šajā profesijā, var arī veiksmīgi turpināt  karjeru veselības aprūpē, mācoties tālāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti