Ārpus Rīgas

''Ziemeļlatvijas'' galvenā redaktore Ingūna Johansone par vides pielāgošanu Valkā

Ārpus Rīgas

Olainē atklāj Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršrutu

Vēlmi strādāt laukos izteikuši aptuveni simt mediķi, visvairāk Latgalē

Vēlmi strādāt laukos izteikuši aptuveni simt mediķi, visvairāk Latgalē

Lai ieinteresētu ārstus un vidējo medicīnas personālu strādāt lauku reģionos, Ministru kabinets ir atbalstījis Veselības ministrijas priekšlikumu šim mērķim piešķirt 10 miljonus eiro. Lielākā daļa naudas summas jeb 8,5 miljoni eiro ir Eiropas Sociālā fonda finansējums, bet 1,5 miljoni eiro – valsts līdzfinansējums. Caur to iecerēts reģioniem piesaistīt 1420 ārstniecības personas, kā arī atbalstīt apmēram 100 ģimenes ārstu prakses. Šobrīd Veselības ministrija jau saņēmusi pāri par 100 pieteikumu no mediķiem, kas vēlas strādāt perifērijā, un lielākā daļa tieši Latgalē.

Maijā Veselības ministrija uzsāka to mediķu pretendentu atlasi, kuri vēlas iesaistīties programmā, saņemt kompensāciju un vismaz uz pieciem gadiem doties strādāt uz reģioniem. Atsaucība ir liela un tieši no Latgales, atzīst ministrijas Projektu vadības nodaļas vadītāja Liega Zalcmane:

''Kopumā pa visu Latviju ir saņemti pāri par 100 pieteikumi, lielākā daļa ir no Latgales, no Daugavpils reģionālās slimnīcas un Daugavpils Psihoneiroloģiskās slimnīcas.

20 jau parakstījuši līgumus, un pirmie trīs jau saņēmuši kompensācijas.''

Viena no pirmajām valstī un pirmā no Daugavpils, kas jau saņēma kompensāciju un piemiņas plāksni, kas jau rotā slimnīcas sienu, ir jaunā ārste, sauksim viņu par Annu, jo jaunā sieviete nevēlas sevi publiskot. Anna pērn rudenī beidza rezidentūru un sāka strādāt Daugavpils reģionālajā slimnīcā:

''Es mājaslapā atradu pieteikuma anketu, to aizpildīju, ierakstītā vēstulē nosūtīju uz ministriju. Tas notika ļoti ātri, burtiski mēneša laikā. Saņēmu atbildi, ka man tiek piešķirta kompensācija. Piektdien parakstīju līgumu, un jau šodien nauda jau man ir pārskaitīta kontā. Tie ir 10 tūkstoši eiro.''

Šī summa ir kompensācija, ko jaunā ārste kopā ar vīru un trīsgadīgo dēlu saņēma par to, ka vismaz piecus gadus tā nostrādās savā specialitātē Daugavpils reģionālajā slimnīcā. Mediķe, kas tikai pērn beidza rezidentūru, pārliecināta, tas ir labs stimuls, lai atgrieztos dzimtajā pusē, nevis paliktu, piemēram, Rīgā:

''Tas ir ļoti labs stimuls, tā var būt pirmā iemaksa dzīvoklim, kapitāls tālākai dzīvei vai laba naudiņa mājas remontam. Es domāju, tas būtu interesanti daudziem cilvēkiem, kam tas tiešām ir nepieciešams un motivētu atgriezties savā dzimtajā pilsētā, lai tur strādātu.''

Slimnīcā mediķu trūkst, oficiālajā Daugavpils reģionālās slimnīcas mājaslapā nesen publiskotas brīvās vakances vairāk nekā 20 specialitātēs.

Šī programma būs tā, kas palīdzēs risināt kadru jautājumu slimnīcā, pārliecināts slimnīcas valdes loceklis Reinis Joksts:

''Es domāju, šī programma ir vēl viens stimuls, lai speciālisti paliktu strādāt reģionos un nebrauktu uz Rīgu. Sevišķi tie, kas beiguši Medicīnas koledžu, jaunie ārsti, rezidenti, kas ieguvuši sertifikātu. Jautājums, vai šīs programmas naudas pietiks, lai speciālisti, kas tagad strādā Rīgā, izvēlētos braukt uz reģioniem. To rādīs dzīve, bet jebkurā gadījumā šī programma ir atbalstāma.''

Pēc ministrijas plāniem, pirmajā gadā pēc atbalsta programmas iedarbināšanas reģionālo slimnīcu stacionāriem, ambulatorajām ārstniecības iestādēm un ģimenes ārstu praksēm plānots piesaistīt 506 mediķus, bet līdz 2023. gadam jau 1420 mediķus. Jautājums, vai tas būs īslaicīgs vai ilglaicīgs pasākums, kas vērsts uz speciālistu piesaisti reģioniem, retoriski saka bijušais Daugavpils slimnīcas vadītājs, šobrīd Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Zdanovskis:

''Šeit atbrauks tie, kas dzīvo Daugavpilī, kas nāk no šīs pilsētas, kas to mīl un vēlas šeit strādāt. Taču manā praksē ir bijuši gadījumi, un vairāki tādi ir bijuši, kad cilvēki atbrauc un nostrādā to paredzēto laiku, bet, kad tā stunda ir situsi, jau otrajā dienā viņi ir projām. Lai arī esam ielikuši līdzekļus viņu stipendijās un rezidentūrai. Jo Rīga ir Rīga.. tur ir plašas iespējas. Visi jau brauc vai uz Rīgu, vai ārzemēm. Ja tur piedāvā mēnesī tādu algu, kādu pie mums var nopelnīt pa pusgadu, kurš te paliks? Paliks patrioti, tie, kas nezina valodas, vai kādu ģimenes apstākļu dēļ. Šī problēma ir bijusi pirms 20 gadiem, un viņa arī būs.''

Jaunā ārste, kuru nosaucām par Annu, gan pārliecināta, viņa būs tā, kas noteikti arī pēc pieciem gadiem tomēr paliks savā dzimtajā pilsētā.

Jauno mediķu piesaistei laukiem atvēlēti 10 miljoni eiro, kas būs jāapgūst piecu gadu laikā, reģioniem piesaistot 1420 ārstniecības personas un atbalstot apmēram 100 ģimenes ārstu prakses.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti