Dienas ziņas

Aizvadīts XXII Starptautiskais masku tradīciju festivāls

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Darbu sēdēs nelabprāt atklāj sabiedrībai

Vēlas par obligātu noteikt domju sēžu filmēšanu

Pašvaldībās šis ir saspringts laiks – tuvojas vēlēšanas, jāgatavojas reformai. Iespējams, tāpēc pašvaldību deputāti diskusijas domes sēdēs nelabprāt atklāj sabiedrībai. Jaunajā pašvaldību likumā, kas ir iesniegts valdībā, vēlas noteikt, ka sēdes tomēr būtu jāfilmē. 

Likumā jau šobrīd noteikts, ka jebkurš iedzīvotājs var piedalīties pašvaldību domju sēdēs. Tomēr pandēmijas laikā pulcēties klātienē nav ieteicams. Jāmaina formas, kā sekot līdzi savu priekšstāvju darbam attālināti. Bet vai un kā tas notiek realitātē?

“Deputātu pieņemšanas mums tagad arī ir “Zoom” platformā.

Katram deputātam sava “Zoom” platformiņa. Lai tiem, kas vēlas, bet nevar satikties klātienē, ar šo tehnoloģiju palīdzību varētu sazināties ar cilvēkiem,” stāstīja Daugavpils novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins (Daugavpils novada partija).

Daugavpils novadā “Zoom” platforma tiek izmantota arī, lai organizētu domes un komiteju sēdes. Šai pašvaldībai ir iespaidīgs video tehniskais nodrošinājums un štata darbinieks-operators. Tomēr solis tālāk – video reāla pārraidīšana tiešraidē –  nav sperts.

“Tas, ko jūs šodien redzat, tapa tikai kādu mēnesi atpakaļ. Tās visas kameras un televizoru atnesām, lai priekšā sēdošajiem nav jāgrozās. Daudzi ziņotāji ir attālināti,” pastāstīja Kucins.

Tiešraidē domes mājaslapā vai sociālo tīklu kanālos sēdes translē vien retā pašvaldība Latvijā. Latgalē, piemēram, tās ir Daugavpils pilsētas un Rēzeknes novada dome. Tātad, divas no 21.

Lai veicinātu atklātību pašvaldībās, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) jaunajā pašvaldību likumā vēlas noteikt, ka domes sēdes video vismaz ierakstā būtu obligāta prasība visām vietvarām.

“Te joprojām mums vēl ir diskusija, un līdz ar to mēs šobrīd vēl iebilstam pret to, ka obligāts pienākums būtu video formāts.

Mēs redzam, ka tas prasīs lielākas izmaksas uz tehnoloģiju piemērošanu,”

sacīja Latvijas Pašvaldību savienības padomniece juridiskajos jautājumos Kristīne Kinča.

Arī ar šobrīd spēkā esošo prasību –  audioieraksta publicēšanu –  ne visiem klājas raiti. Piemēram, Zilupes novadā VARAM savulaik jau aizrādīja, jo audioieraksti domes mājaslapā nebija pieejami. Arī šīs nedēļas sākumā tos noklausīties nevarēja. 

“Diemžēl tā sanāca, ka tuvāko pēdējo divu dienu laikā bija tehniskie darbi, kas saistīti ar mājaslapas pārstrādi, aktualizāciju un atjaunošanu. Tieši tāpēc jums arī nesanāca tos audioierakstus redzēt, bet tagad viss ir nokārtots,” komentēja Zilupes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Vitālijs Vaļdens (Latgales partija).

“Mēs katru mēnesi nepārbaudām pašvaldību mājaslapas, paļaujoties, ka likumā noteiktais katram jāzina, jāievēro. Bet ir bijušas arī sūdzības mums, un tad gan mēs vēršamies pašvaldībā ar lūgumu nekavējoties sakārtot šo jautājumu,” norādīja VARAM valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos Ilze Oša.

Zilupes novadā domes sēdes norit klātienē. Domē izrēķināts, ka visi deviņi deputāti var atrasties vienkopus sēžu zālē, savukārt ziņotāji telpā ienāk tikai uz sava jautājuma nolasīšanu. Ja kāds iedzīvotājs izrādītu interesi tajā piedalīties, domes priekšsēdētaja vietnieks sola, ka tad deputāti meklētu lielāku telpu. Atsaucība arī no iedzīvotājiem apmeklēt domju sēdes nav liela.

KONTEKSTS:

VARAM izstrādājusi un iesniegusi izskatīšanai Ministru kabinetā jaunu vietējo pašvaldību darbību regulējošu likumprojektu. Ar to vēlas vairāk iesaistīt iedzīvotājus vietvaru darbā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt