Panorāma

Aizliegumu vai atļauju paudīs e-veselībā

Panorāma

Panorāma

Vecāki noraizējušies par emocionālo vardarbību skolā

Vecāki bažīgi par emocionālo vardarbību Jelgavas skolā

Bļaušana, nemitīgi aizkaitināts balss tonis un nelaišana uz labierīcībām mācību stundas laikā – šādus bērnu tiesību pārkāpumus Jelgavas 1. internātpamatskolā audio ierakstā fiksējuši kāda pirmklasnieka vecāki. Par nokaitētu emocionālo atmosfēru skolā vecāki sūdzējušies ilgstoši, taču palikuši nesaklausīti. Konkrētā skola līdz šim bijusi arī atbildīgo dienestu redzeslokā.

Par atsevišķiem Jelgavas 1. internātpamatskolas pedagogiem vecāki sūdzējušies jau pirms vairākiem gadiem, vēršoties pie skolas vadības un bērnu tiesību inspektoriem. Par varas izbaudīšanu pār bērniem vēstīts arī “sistēmas bērnu” ierakstu ciklos, kurā analizētas arī speciālās internātskolas.

Mammas, kas satiekas ar Latvijas Televīziju, vēlas palikt anonīmas. Negrib, lai pēc sižeta atriebtos bērniem. Mamma, ko sauksim par Sarmīti, stāsta, ka pēc iebildumu celšanas pret konkrētiem pedagogiem, saskārusies ar problēmām. Piemēram, ģimeni negaidīti apciemojusi bāriņtiesa. Otra mamma, kuras bērns patlaban mācās 1. klasē, sapratusi, ka kaut kas nav kārtībā, kad skolotāja  izmēdījusi kādu no bērniem.

"Mans bērns 1.klasē ļoti slikti runāja. Viņam ir valodas traucējumi un kustību traucējumi. Viņš man vienu vakaru mājās, sēdot koridorā, palūdza – mammu, pasaki, lai man nesit," teica Sarmīte.

Ar nolūku noskaidrot, kas notiek mācību stundu laikā, vecāki veica audio ierakstu. Ierakstā dzirdams, ka pedagoģe ar bērniem komunicē paaugstinātā balss tonī, izsaka skarbas pavēles. Sākumā vecāki piekrīt ieraksta fragmentu publiskai atskaņošanai, vēlāk pārdomā. Pēc sapulces skolā, kurā paziņots par ieraksta esamību, mammai esot draudēts ar vēršanos policijā par nesaskaņoto mācību darba ierakstīšanu.

Vēl ierakstā dzirdams, kā 1. klases skolēni netiek laisti stundas laikā uz tualeti. Vecāku ieskatā audzinātāja pārkāpj visas robežas brīdī, kad, kā noprotams, pēc ieraksta, kāds skolēns iesit citam klasesbiedram. Tā vietā, lai pamācītu, ka tā darīt nedrīkst, skolotāja saka šādi: "Es likšu, lai visi bērni tev netīšām iesit. Netīšām! Kā netīšām var pieiet no turienes un netīšām iesist? Tev mājās mammu arī kāds sit? Netīšām. Ko?"

"Mēs šo informāciju uzrakstījām iesniegumā un arī pievienojām samontēto audio ierakstu un iesniedzām Valsts policijā izvērtēšanā. Dotajā brīdī gaidām atbildi. Atkarībā no tā, kāds būs policijas lēmums, tad arī mēs pieņemsim nākamās darbības," teica Jelgavas 1. internātpamatskolas-attīstības centra direktore Gunda Balode.

Skolas direktore arī stāsta, ka tagad pedagoģes stundas regulāri novēro, bērnu vecākiem piedāvāts audzēkņus pārcelt uz citu klasi. Vairākas sūdzības par iespējamu vardarbību šajā skolā saņēmuši arī atbildīgie dienesti, tostarp Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija. Pēdējā pārbaude skolā bijusi pirms diviem gadiem. Toreiz vadībai sniedza ieteikumus un uzdevumus situācijas uzlabošanai. Pieminēto audio ierakstu vecāki bērnu tiesību inspektoriem nodošot un tikai tad to varēs vērtēt.

"Viennozīmīgi šāda informācija tiek saņemta. Par īpatsvaru laikam nebūtu objektīvi runāt, jo apstākļi mainās, skolas mainās, reorganizējas un tā tālāk, bet to, ka par iespējamu vardarbību pret bērniem saņemtās informācijas skaits nemazinās, tas ir viennozīmīgi," sacīja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāve Renāte Alberga.

Bērnu nelaišanu uz tualeti, neatbilstošu disciplinēšanu un uzrunāšanu neatbilstošā balsī inspektori gan aizvien konstatē. Šādu praksi var izskaust vien ar skaidru sabiedrības attieksmi, ka tas ir nepieņemami.

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti