Dienas ziņas

Pašvaldības veido vienotu informācijas tīklu

Dienas ziņas

Valdība atbalsta likumu par dzīvojamo telpu īri

Prasīs anulēt mandātu Daugavpils mēram

Valsts valodas centrs prasīs anulēt Daugavpils mēra Eigima deputāta mandātu

Valsts valodas centrs (VVC) par nepietiekošām valsts valodas prasmēm Daugavpils domes priekšsēdētājam Rihardam Eigimam ("Mūsu partija") piemērojis naudas sodu, un tagad centram būs jāsniedz pieteikums tiesā par deputāta pilnvaru anulēšanu.  

Atkārtotās pārbaudēs Valsts valodas centrs konstatējis, ka Rihards Eigims nelieto valsts valodu augstākā līmeņa otrajā pakāpē.

Daugavpils domes priekšsēdētājam tiks piemērots naudas sods, kura apmēru gan centrs neatklāj, bet centram, kā to nosaka likums, būs jāsniedz prasības pieteikums tiesā par deputāta pilnvaru anulēšanu.  

Valsts valodas centra reģionālās nodaļas vadītāja Sarmīte Pāvulēna
00:00 / 00:47
Lejuplādēt
“Domes priekšsēdētājs ir uzlabojis savu valsts valodas lietojumu, ja mēs salīdzinām ar to, kāds tas bija pirms sešiem mēnešiem, bet tas nav pietiekams, jo augstākā līmeņa otrajā pakāpē personai ir jāprot pilnīgi brīvi lietot valsts valodu. Lēmumā ir uzlikts naudas sods par valsts valodas nelietošanu atbilstoši normatīvo aktu prasībām,” sacīja Valsts valodas centra reģionālās nodaļas vadītāja Sarmīte Pāvulēna.

“Tālākās darbības ir noteiktas citos normatīvajos aktos, un mums ir jārīkojas atbilstoši, proti, mums ir jāsniedz prasības pieteikums tiesā par deputāta pilnvaru anulēšanu,” skaidroja Pāvulēna.

“No Valsts valodas centra darbībām vairāk nekas nav atkarīgs. Tad, kad ir tiesas vērtējums, tiesas lēmums, spriedums, tad tas arī stājas spēkā,” skaidro Sarmīte Pāvulēna.

 

Centra lēmumu pats Eigims nekomentē, jo pēc viņa teiktā esot slimnīcā. Savukārt mēra padomniece komunikācijas jomā Olga Petkeviča skaidroja, ka šo jautājumu pagaidām nav apspriedusi ar domes priekšsēdētāju, jo viņš patlaban slimo. Arī Daugavpils domes Sabiedrisko attiecību nodaļā apstiprināja, ka pašvaldības vadītājs ir uz slimības lapas.

Tiesa šī gada aprīlī politiķa padomniece aģentūrai LETA norādījusi, Eigims uzskata, ka viņa valsts valodas zināšanas ir pietiekami labas.

Eigims ir Latvijas zemnieku savienības biedrs, un tās priekšsēdētājs Augusts Brigmanis norāda uz paša Eigima atbildību.

“Visiem likumi jāpilda paredzētā kārtībā valsts valoda ir jāzina, kā tas ir paredzēts pēc likuma, tā ir svēta lieta. Ko es varu komentēt?” sacīja Brigmanis.

“Valsts valodas centrs to ir lēmis un skatījis, cilvēki acīmredzot kompetenti ir bijuši, ko es citu varu pateikt? Jāturpina Eigima kungam valoda pilnveidot. Ko es citu varu pateikt,” pauda Brigmanis.

Viņš gan arī pauda neizpratni, kādēļ, piemēram, Eigims tagad ir nonācis Valsts valodas centra uzmanībā, kamēr citi deputāti – tostarp Saeimā – ne. Viņam pašam neesot bijis problēmu ar Eigimu sazināties latviski. Ja Daugavpils mēram būs jānoliek mandāts, gaidāma izmaiņas arī koalīcijā un pilsētas vadībā, un varas grožus atkal varētu pārņemt no “Saskaņas” ievēlētais Andrejs Elksniņš.

Tomēr par to vēl būtu jānotiek jaunām koalīcijas sarunām, bet vēl nav zināms, pēc cik ilga laika būs skaidrība par mandātu Eigimam.  Turklāt pārsūdzību gadījumā tas varēt būs arī ilgāks process.

KONTEKSTS: 

VVC iepriekš bija saņēmis četrus iesniegumus ar lūgumu pārbaudīt Eigima valsts valodas lietošanas prasmes un jau pērn rudenī administratīvi sodījis Eigimu par to, ka viņš nelieto valsts valodu augstākā līmeņa otrajā pakāpē, kā to nosaka likums. 

Lai arī Daugavpils domes priekšsēdētājam Rihardam Eigimam 1997.gadā izsniegts dokuments, kas apliecina valsts valodas zināšanas augstākā līmeņa otrajā pakāpē, Valsts valodas centrs valodas lietojuma pārbaudē pagājušā gada septembrī konstatēja, ka Daugavpils mērs nelieto valsts valodu likumā prasītajā līmenī.

Eigimam bija jāmaksā naudas sods un pusgada laikā jāuzlabo valsts valodas lietošanas prasmes. Taču atkārtotā pārbaude liecināja, ka viņš aizvien nelieto valsts valodu pietiekoši augstā līmenī.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt