4. studija

Senču zīmes mīlestības piesaistīšanai

4. studija

Ar izsmēķi aizdedzina kaimiņu balkonu

Meitenēm un puišiem matemātikas olimpiādes rīko šķirti

Vai pamatoti šaha sacensības un matemātikas olimpiādes dalīt pēc dzimumiem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Mēs nebrīnāmies, ka ir sieviešu basketbols un vīriešu basketbols, sieviešu hokejs un vīriešu hokejs. Taču dzimumos tiek dalītas arī matemātikas olimpiādes un šaha sacensības.

Šopavasar četras jaunietes no Latvijas guva atzinību Eiropas meiteņu matemātikas olimpiādē. Pieņemot, ka matemātikā svarīgākā ķermeņa daļa, ar kuru nākas strādāt, ir galva, rodas jautājums, kāpēc atsevišķas sacensības.

“Augstskolu pasniedzēji, izvērtējot, ka olimpiādēs ir1:10 par labu puišiem dalībnieku skaita ziņā, izdomāja pasākumu, lai dzimumi būtu daudz maz vienādi,” skaidro Eiropas meiteņu matemātikas olimpiādes Latvijas komandas vadītājs Juris Škuškovniks.

Agnesei Upītei, kura ir Starptautiskās matemātikas olimpiādes 2017.bronzas medaļas ieguvēja, pieder pagaidām Latvijā labākais sasniegums starptautiskās sacensībās matemātikā. “Par šo jautājumu esmu domājusi. Bet vispār ir grūti pateikt, kāpēc meitenes piedalās mazāk un kāpēc puisī aiziet viņām priekšā. Iespējams, viņiem ir vairāk brīvā laika, ko veltīt tieši mācībām,” saka Agnese.

Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas 11.klases skolniece Anete Valnere no olimpiādes Itālijā šogad pārveda bronzas medaļu. Viņa jau bērnudārzā apguvusi matemātiku no 3.klases mācību grāmatas un vienmēr savās zināšanās sajutusies vienaudžiem soli priekšā.

Viņa atzīst – puiši matemātikā ir spēcīgāki, bet būtu gatava sacensties arī tikai ar stipro dzimumu: “Es labprāt pamēģinātu. Paskatītos, kādi rezultāti: ja es nebūtu pati pēdējā, tad es to mēģinātu vēlreiz.”

“Meitenēm varbūt neinteresē matemātika. Sanāk labā līmenī, bet nav tik liels sacensību gars kā puišiem,” spriež Eiropas meiteņu matemātikas olimpiādes Latvijas komandas vadītāja vietniece Ilze Ošiņa.

Arī Latvijas čempionātā šahā ir divas zāles: sieviešu un vīriešu. Taču, ja kādai dāmai būtu vēlēšanās mēroties spēkiem ar vīriešiem, laipni lūgta, savukārt vīriešus tikai sieviešu kompānijā nelaistu spēlēt.

“Sievietes varbūt vairāk koncentrējās uz daudzām lietām. Vīrieši ir gatavi uz to vienu partiju vienā virzienā nospēlēt, bet sievietes pieiet no visādām pusēm,” saka Latvijas šaha federācijas ģenerālsekretārs Alberts Cimiņš.

Latvijas čempione šahā sievietēm Laura Rogule stāsta, ka viņai šad tad sanāk uzvarēt vīriešus.

“Varbūt varētu teikt, ka vīrieši ir izturīgāki, bet sievietes var vinnēt vīriešus,” saka Rogule.

Turklāt esot aplami domāt, ka šaha spēlē nodarbinātas tikai smadzenes. “Lai nosēdētu četras ar pusi stundas, ļoti daudz fiziska enerģija vajadzīga. Nav jautājums, ka mēs tikai domājam, mēs tērējam enerģiju,” norāda Cimiņš.

Tātad ir divi iemesli, kāpēc vīrieši šaha spēlē ir spēcīgāki: viņi ir emocionāli noturīgāki un fiziski izturīgāki. Bet ja nu runa ir vienkārši par principu?

“Līdzīgā spēles situācijā, ja spēlētu ar vīrieti,  viņš varētu piedāvāt pretiniekam neizšķirtu rezultātu vai pat padotos. Bet, ja viņš spēlē ar sievieti un nonāk sarežģītā situācija, viņš spēlēs līdz beigām. Viņš no ādas izlīdīs, lai tikai uzvarētu,” stāsta Latvijas šaha čempionāta dalībniece Lora Grauda.

Līdz šim pasaules šaha vēsturē atklātajās sacensībās sievietes ir vinnējušas atsevišķas partijas, bet neviena sieviete nav bijusi uzvarētāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti