Vai, izsniedzot medicīnisko izziņu, šoferu veselību vērtē pavirši?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Tukumniece Ieva Meļko pirms pāris dienām pie ārsta veikusi veselības pārbaudi, jo bija nepieciešams atjaunot autovadītāja medicīnisko izziņu, kas būs derīga desmit gadus. Ārsts Ievai izziņu izsniedza dažu minūšu laikā.

Ieva, meklējot informāciju internetā, secinājusi, ka medicīniskās pārbaudes pakalpojums ir gana plašs un turklāt dārgs. Cenu amplitūda ir no 10 līdz pat 35 latiem. Viņa priekšroku devusi piedāvājumam, ko atradusi kolektīvās iepirkšanās portālā, jo konkrētajā medicīnas iestādē to bijis iespējams veikt visātrāk un cena salīdzinoši neliela - 15 lati.

„Visilgāko laiku es pavadīju, vienkārši aizpildot anketu. Tātad - mani personas dati, manas iepriekšējās slimības. Bet kabinetā tas viss, manuprāt, bija kādas piecas vai desmit minūtes. Īsti nesapratu, ko tas tiešām var parādīt par cilvēku. Pajautāja, kā es jūtos, izmērīja asinsspiedienu, konstatēja, ka tas ir pazemināts. Es teicu, ka tas man ir normāli, ārste teica - labi, un viss," stāsta Ieva.

Kā norādīts Ministru kabineta noteikumos par veselības pārbaudēm transportlīdzekļu vadītājiem un personām, kuras vēlas iegūt transportlīdzekļu vadītāju kvalifikāciju, kā arī par pirmstermiņa veselības pārbaudes izdevumu segšanas kārtību - pārbaudes mērķis ir izvērtēt personas veselības stāvokli. To var veikt vai nu ārstu komisija vai ģimenes ārsts.

Tomēr Ieva uzskata - ja pakalpojums tiek sniegts šādā kvalitātē, tas nodrošināts netiek. Ieva uzsver: „Noteikti, ja gribētu, varētu mierīgi arī sastāstīt to, kas neatbilst patiesībai, jo nekas jau tā īsti netiek pārbaudīts".

Tiesa, ne visos gadījumos medicīniskās pārbaudes autovadītājiem tiek veiktas pavirši. Autovadītāja Zane devusies pēc šādas medicīniskās izziņas pie sava ģimenes ārsta un pārliecinājās – pārbaude veikta rūpīgi. Zanei pārbaudīja redzi un dzirdi, arī pārrunāja viņas pašsajūtu. Ārsta kabinetā Zane pavadīja pusstundu.

Dažkārt ģimenes ārsti atsakās sniegt pacientiem medicīniskās pārbaudes pakalpojumu, jo esot pieejams ierobežots informācijas klāsts par pacientu. To apliecina arī Veselības inspekcijas Veselības aprūpes kvalitātes kontroles nodaļas vadītāja Valentīna Berga - ģimenes ārstam neesot pieejama informācija, piemēram, par pacienta uzkaiti pie narkologa vai psihiatra. Vien gadījumos, ja ārstam rodas aizdomas, pastāv iespēja nozīmēt pacientu uz papildus pārbaudēm. „Uz šodienu nekādu vēsturi par cilvēku mēs neredzam. Tā ir konfidenciāla informācija," skaidro Berga.

Jāņem vērā, ka ģimenes ārsts izziņu var izsniegt, ja pacients aprūpē ir vismaz sešus mēnešus. Bet realitātē esot ar gadījumi, kad vizīte, kārtojot izziņu, ir ne vien pirmā, bet arī pēdējā reize, kad abas puses tiekas.

„Man vispār liekas, vai tai medicīniskajai izziņai ir jēga, ja to izsniedz uz desmit gadiem. Ja tu šobrīd esi pēc jebkādas pārbaudes izcilā veselības formā, vai tas nozīmē, ka tu tāds būsi nākamos desmit gadus?" vaicā Ieva. Likums gan paredz, ka ar ārsta slēdzienu jebkurā laikā pastāv iespējas anulēt vadītāja apliecību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti