Sadaļas Sadaļas

Ugunsdzēsējiem apkures sezonas sākumā būtiski vairāk izsaukumu

Katru gadu iemesli vieni un tie paši – tā ugunsgrēku cēloņus, kas ir saistīti ar apkures sezonas uzsākšanu, vērtē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD). Šogad Latvijā ugunsdzēsējiem nācies doties uz vairāk nekā 500 izsaukumiem, kuru iemesls ir nepareiza apkures sistēmu ekspluatācija. 

Ugunsdzēsējiem apkures sezonas sākumā būtiski vairāk izsaukumuGunta Matisone

"Kā sākas apkures sezona, tā izsaukumu skaits strauji palielinās!" VUGD Vidzemes brigādes komandieris Andris Kellijs stāstīja – situācija, kad reizē ar apkures sezonas sākumu pieaug izsaukumu skaits, atkārtojas ik gadu. Un gadu no gada, kā secina Valmieras daļas vada komandieris Aigars Jevdokimovs, atkārtojas arī aizdegšanās  iemesli.

"Pirmkārt, jau ir tie banālie varianti, kur karstus pelnus izgrābj no apkures ierīces, ieliek kādā nepiemērotā, degošā traukā un noliek vēl tuvumā pie degošām lietām," stāstīja Jevdokimovs. Kellijs piebilda: "Tieši tāds gadījums mums nesen bija, kad bija izgrābti pelni kartona kastē un nolikti uz koka grīdas."

Jevdokimovs stāstīja, ka tāpat mēdzot būt gadījumi, kad no krāsns izgrābtos pelnus ieber plastmasas atkritumu konteinerā. Tādā gadījumā mēdz aizdegties sadzīves atkritumi un liesmas skar arī māju, ja konteiners ir tuvu tai. Jevdokimova teikto papildināja arī vecākā inspektore Sandra Vējiņa:

"Iepriekšējā nedēļā arī mūsu Zemgales kolēģiem sanāca izbraukt uz notikumu, kur divstāvu dzīvojamā mājā iedzīvotāji ziņoja, ka no dzīvokļa nāk dūmi. Tika konstatēts, ka vienā no dzīvokļiem no krāsns bija izkritusi oglīte, aizdedzinot pie krāsns esošos papīrus, tātad klasika."

Tāpat katru gadu ugunsdzēsējiem nākas doties arī uz izsaukumiem, kad dūmvados ir aizdegušies sodrēji.

"Par [dūmvadu] tīrīšanu ugunsdzēsības noteikumi nosaka minimālo normu, ka tas ir jādara reizi gadā pirms apkures sezonas, bet ir jāapzinās savas apkures ierīces īpatnības. Ja veidojas vairāk sodrēju, tad varbūt ar to vienu reizi nepietiek, varbūt to vajag divreiz, trīsreiz pa apkures sezonu darīt," skaidroja Jevdokimovs.

Kellijs vērtēja: "Tā tīrīšanas kvalitāte, es domāju, bieži vien pieklibo, jo sertificētu skursteņslauķi reti kurais sauc. Varbūt tās ir iestādes, jo tas maksā, un cilvēkiem, cik tā rocība ir, tik ir, un viņi ietaupa uz to, bet sanāk, ka viņi zaudē, jo beigās varbūt nodeg visa māja."

"Un arī ir izsaukumi uz šiem degošiem sodrējiem – Latvijā katru gadu ir vismaz 500 šādi notikumi. Tas nozīmē, ka principā katru dienu viens, divi," sprieda vecākā inspektore Vējiņa.

Neuzmanība un paviršība ir vieni no galvenajiem apkures sezonas ugunsgrēku iemesliem, bet bieži vien šis iemesls ir arī nepareiza apkures ierīču ekspluatācija un to tehniskā stāvokļa nenovērtēšana.

"Pirmkārt, jau ir tas, ka tiek kurinātas bojātas apkures ierīces. Ir kur, īpaši vecākās mājās, tās ir piebūvētas pie degtspējīgām sienām," stāstīja  Jevdokimovs. Kellijs atzīmēja: "Daudzi arī vecu krāsni apflīzē vai apliek ar reģipsi vai kaut ko tādu un domā, ka tas pasargās, bet gluži otrādi – tad neredz, kur ir plaisas, un agri vai vēlu tā uguns kaut kur iznāk ārā."

"Ļoti bieži ir nepareizi izbūvētas apkures ierīces, vecā ierīce vairs nav spējīga saražot to siltumu, tā ir sadrupusi, un pieslēdz kaut kādu jaunu nepareizi, bez projekta, – pašdarbība," teica  Jevdokimovs.

Kellijs piebilda: "Jaunās mājās tas izglītības līmenis tiem celtniekiem... Ir tā, ka viņi neizdomā līdz galam.

Palaiž pie skursteņa koka konstrukcijas par tuvu – tas jautājums arī ir diezgan aktuāls. Ir [bijis] tā, ka māja vēl nav uzcelta un jau nodeg". 

Vecākā inspektore Vējiņa uzsvēra arī, ka apkures sezonas ugunsgrēki nenes tikai materiālos zaudējumus. "Piemēram, par šo gadu kopumā Vidzemē mums jau ir ugunsgrēkos gājuši bojā 11 cilvēki, seši traģiski ugunsgrēki, un pusē no šiem ugunsgrēkiem kā iespējamais ugunsgrēka iemesls tiek minēts saistība ar apkures lietām, tas nozīmē, ka šis gads jau ir bijis traģisks, ja mēs runājam par apkuri."

Šogad Latvijā ugunsgrēkos bojā gājuši 70 cilvēki. Tādēļ ugunsdzēsēji glābēji atgādina arī par dūmu detektoriem, kas laikus var brīdināt par ugunsnelaimi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt