Panorāma

Sprādzienu Saulkrastos izraisa nelikumīgi glabāta pirotehnika

Panorāma

VID: lielākie aplokšņu algu maksātāji gadā nedeklarē ap 776 miljoniem eiro

Izmeklēs pacientes nāvi Austrumu slimnīcā

Trīs iestādes izmeklēs pacientes nāvi Austrumu slimnīcā

Valsts policija uzsākusi kriminālpocesu par Svetlanas Jačmeņovas nāvi Austrumu slimnīcā. Sievieti atvienoja no dzīvību uzturošiem aparātiem, par to nepaziņojot ne tuviniekiem, ne arī ārstējošam ārstam. Pārbaudi pēc tuvinieku sūdzības sākusi arī Veselības inspekcija, kā arī slimnīcā īpaši izveidota komisija.

Austrumu slimnīcā Svetlana Jačmeņova tika ievietota 2. septembrī ar progresējušo dzelti. Pēc terapijas un divām operācijām nokļuva komā.  Tāpat kā visu šo laiku, viņai klāt arī 17. septembrī bija radinieki. Bet jau nākošajā dienā – 18. septembrī – saņemts zvans, ka mamma ir mirusi. Smadzeņu nāve. Tika pieņemts lēmums atslēgt viņu no dzīvību uzturošiem aparātiem. Nāves brīdis ierakstīts 17. septembris – dienu iepriekš, kad pie viņas pašas gultas tieši dežurēja meita.

"Ja 17. datumā reanimācijā ārsts saka mums, ka ir uzlabojumi. Ja 18. datumā ārstējošais ārsts saka, ka ir uzlabojumi un prognozē tālāko ārstēšanos – pieslēgt mākslīgo nieri un pārvest uz citu nodaļu, tad, vai tiešām ārsti turpināja ārstēt it kā jau mirušu ķermeni?" neizpratni par  notikušo pauž mirušās sievietes meita Violeta.

Izrakstā, ko noformē ārstējošais ārsts, ir skaidri ierakstīts – 18. datumā no rīta, kad ārstējošais ārsts veicis apskati, novērojis, ka stāvoklis ir smags, bet ir pozitīva dinamika. Neskatoties uz to, ka oficiālais nāves brīdis noteikts pirms diennakts.

Un visbeidzot 18. septembrī plkst.14 slimības vēsturē parādās ieraksts par to, ka Intensīvas terapijas klīnikas vadītāja Daina Rožkalne pieņem lēmumu pārtraukt ārstēšanu, neskatoties uz to, ka ārstējošais ārsts par to netika informēts. Pašā slimnīcā nekādas ārstniecības kļūdas nesaskata.

"Smadzeņu nāve, saprotiet, ir ļoti smags jautājums (..). Jo faktiski tas ir sinonīms slimnieka nāvei. Un pateikt uzreiz, ka tā ir smadzeņu nāve, neviens neuzdrošināsies, jo tas var maldināt. Bet šajā gadījumā, iespējams, anesteziologs-reanimatologs, šauboties par to, vai ir vai nav smadzeņu nāve, apgalvoja un pareizi apgalvoja, ka sirdsdarbība ir stabilizējusies, asinsspiediens ir stabilizējies," teica Austrumu slimnīcas Anestezioloģijas un neatliekamās medicīnas galvenais speciālists Viesturs Liguts.

Pēc Liguta teiktā, pacientes stāvokļa stabilizācijas iemesls bija vien aparatūras darbība un medikamenti. Tie uzturēja ķermeni ar jau mirušām smadzenēm. Bet paziņot par to radiniekiem neviens īsti nav uzdrošinājies.

Turklāt saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem informēt par pacienta atslēgšanu no aparatūras ārstējošo ārstu nav nepieciešams. Šo lēmumu var pieņemt divi citi ārsti speciālisti. Arī piezvanīt radiniekiem un piedāvāt pēdējo reizi atvadīties no savas vēl bioloģiski dzīvās mammas pirms atvienošanas no dzīvību uzturošiem aparātiem ārstiem nav pienākums.

"Šeit Ministru kabineta noteikumos nav, un es negribu tikai un vienīgi piesegties ar Ministru kabineta noteikumiem, lai teiktu, ka viss ir tā.  Tīri cilvēcīgi manā izpratnē būtu jāinformē par šādu situācijas attīstību radiniekiem," atzina Liguts.

Austrumu slimnīca izteikusi līdzjūtību Svetlanas Jačmeņovas tuviniekiem, un piektdien, 6. oktobrī, slimnīcas valde nolēma veidot komisiju notikuma apstākļu noskaidrošanai. Pārbaude sākta arī Veselības inspekcijā.

Arī policija ir uzsākusi kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 13. nodaļas – noziedzīgu nodarījumu pret personas veselību. Savukārt, kā LTV apstiprināja veselības ministre Anda Cakša (Zaļo un Zemnieku savienības izvirzīta) – pēc šī gadījuma stacionāriem uzliks par pienākumu informēt tuviniekus par iespēju atvadīties no pacienta. Rezultātu ministrija sola tuvāko mēnešu laikā.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti