Krustpunktā

Ja būs sakārtota un pieejama paliatīva aprūpe, jautājums par eitanāziju nebūs aktuāls

Krustpunktā

Žurnālisti vērtē deputāta Kaimiņa aktivitātes partijas dibināšanā

Eksperti: Noteikti vajadzīga diskusija par Valsts prezidenta pilnvarām

Tiesnese: Prezidenta un Saeimas atlaišanas procedūras ir Satversmes vājās vietas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas Satversmē lielākā problēma ir saistīta ar prezidenta un Saeimas atlaišanas procedūru, kas ir mūsu konstitūcijas vājās vietas, intervijā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" atzina Satversmes tiesas tiesnese Ineta Ziemele.

Diskusijā par Valsts prezidenta pilnvaru paplašināšanu attiecīgās Saeimas darba grupas vadītājs Ringolds Balodis atzina, ka Satversmes un dzīves realitāte sāk viena no otras aizvien vairāk atdalīties. 

Savukārt Ziemele  norāda, ka "mēs vēl ar vien līdz galam neapzināmies, ko Satversme jau tagad paredz. Tā ka iespējas vēl pilnībā nav apzinātas." Viņa gan piekrīt, ka atsevišķas vietas Satversmē palikušas 20.gadsimta līmenī. 

Tajā pat laikā Satversmes tiesas tiesnese norāda uz citu būtisku problēmu Latvijas konstitūcijā – prezidenta un Saeimas atlaišanas procedūru, kas patiesi esot vājā vieta Satversmē. Lai gan no principa viedokļa laika gaitā nekas nav mainījies un prezidentam aizvien ir arbitra loma, taču, lai īstenotu šo līdzsvarojošo lomu, prezidents nevar būt tik ļoti atkarīgs no parlamenta.

Tikmēr Valsts prezidenta tiesiskas vides pilnveidošanas komisijas priekšsēdētājs Aivars Endziņš norāda, ka konstitūcijās parasti ir detalizēti uzskaitīti apstākļi, pie kādiem prezidents var atlaist parlamentu. Savukārt Latvijā pašlaik iemesls atlaišanai var būt, jo “prezidents tā uzskata”, bet pamatojums izpaliek.

Attiecībā uz pamatojuma trūkumu problēma ir ne tikai par parlamenta atlaišanu vai prezidenta atstādināšanu, bet arī citu amatpersonu atlaišanu, piebilst Balodis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti