Tiesībsargs valdībai dod pusgadu laika noteikumos samazināt trokšņu līmeni

Izdabājot mototrašu īpašniekiem un valdības noteikumos būtiski palielinot pieļaujamos trokšņa līmeņus, Ministru kabinets ir pārkāpis likumu «Par piesārņojumu», Satversmi, Eiropas Padomes direktīvu un Pasaules veselības organizācijas ieteikumus. Tā pārbaudē secinājis tiesībsargs, aicinot valdību sešu mēnešu laikā noteikumus grozīt tā, lai tie atbilstu likumam - novērst vai samazināt vides trokšņa iedarbību uz cilvēkiem. 

Latvijas Radio raidījumā «Īstenības izteiksme» jau vēstīja, ka Ministru kabinets pērnruden veica grozījumus trokšņa novērtēšanas un pārvaldības kārtībā. 50 – 60 decibelu vietā valdība atļāva mototrasēs radīt līdz pat 80 decibelu troksni. Tā laika valdības vadītāja Laimdota Straujuma no «Vienotības» atzina, ka noteikumi grozīti Kandavas kartinga trases interesēs, jo tā pēc iedzīvotāju sūdzībām un trokšņu pārsniegumiem tika slēgta.

Trases pārstāvji informēja valdību, ka trase stāv tukša, turklāt Latvijas trokšņu ierobežojumi ir stingrāki nekā starptautiskas normas, skaidroja Straujuma. “Ja mēs tagad visu, kas kādam traucē, slēgsim, tad te vispār nekā nebūs,” sacīja toreizēja premjere.

Līdz ar noteikumu grozījumiem Kandavas trase atsāka darbu, bet otra lielākā ieguvēja bija Biķernieku sporta bāze Mežciemā Rīgā, kur, pateicoties jaunajai kārtībai, nule varēja notikt starptautiskas sacensības.

Veselības ministrija, atsaucoties uz Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām, tik straujam atļautā trokšņa kāpumam nepiekrita. Traucējumus veselībai rada virs 65 – 70 decibelu troksnis, bet dzīves kvalitāte nepasliktinās, ja tas ir zemāks par 55 decibeliem. Kaitīgumu atzīst arī Veselības inspekcijas pārstāve Airisa Lapiņa.

Kad tika apspriesti šie noteikumi, inspekcija izteica savu viedokli, ka tas pasliktina iedzīvotājiem dzīves kvalitāti, atzina Lapiņa.

Veselības ministrā valdība neieklausījās, noteikumus mainīja, bet pēc iedzīvotāju sūdzībām tiesībsargs sāka pārbaudes lietu. Tajā secināts, ka valdība gājusi pretī likumam ''Par piesārņojumu'', kura mērķis ir «novērst vai samazināt vides trokšņa iedarbību uz cilvēkiem». Tāpat pārkāptas Satversmē noteiktās ikviena pamattiesības dzīvot labvēlīgā vidē, kā arī starptautiskas rekomendācijas.

Dokumenti

Tiesībsarga atzinums par “Trokšņa novērtēšanas un pārvaldīšanas kārtību”

Lejuplādēt

572.83 KB

Tiesībsarga biroja pārstāvis Raimonds Koņuševskis arī uzsvēra, ka noteikumu grozītāja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ieklausījusies tikai biznesa interesēs.

Atšķirībā no pašvaldību un vides ministrijas tiesībsargs iedzīvotājus aptaujāja – Rīgā 55 procenti atzina, ka Biķernieku trase traucē, bet Kandavā iebildes bija tikai ceturtajai daļai.

Tiesībsargs norāda, ka nenotika iedzīvotāju aptauja, noteikumi arī pārkāpj tiesības uz dzīvei labvēlīgu vidi, un iedzīvotājiem, kas dzīvo trokšņu tuvumā, dzīves līmenis pasliktinās, uzsvēra tiesībsargs Juris Jansons. 

Tiesībsargs Juris Jansons: Par trokšņu līmeņiem

Valdība norāda, ka ministrija ir atbildīga par noteikumiem un tai arī jāvērtē, vai izpildīt tiesībsarga rosinājumu noteikumus grozīt par labu iedzīvotājiem. Ja sešu mēnešu laikā to neizdarīs, tiesībsargs sola vērsties Satversmes tiesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt