Panorāma

Ne visi Rīgas bērnudārzi gatavi uzņemt bērnus riteņkrēslā

Panorāma

"Ainažu" darbinieki: esam palikuši vieni

Par pārkāpumiem bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži"

Tiesībsargs: Slimnīcā «Ainaži» bērni sodīti ar potēm un piesiešanu pie gultas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Tiesībsarga birojs pārbaudē bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži" konstatējis virkni cilvēktiesību pārkāpumu, arī pacientu spīdzināšanu – pacienti par nepaklausību sodīti ar sāpīgām potēm un "fiksāciju" jeb piesiešanu pie gultas. To pēc pārbaudes slimnīcā trešdien, 31. janvārī, paziņoja Tiesībsarga biroja pārstāvji.

ĪSUMĀ:

  • Pārbaudē slimnīcā konstatēti dažādi pārkāpumi, tostarp nepietiekama veselības aprūpe – iestādē strādāja tikai viens psihiatrs, nakts dežuranta nebija vispār. Konstatētas arī nepilnības medicīnisko dokumentu noformēšanā.
  • Tāpat konstatēta pacientu nepamatota “fiksācija” jeb siešana pie gultas. Tas darīts citu pacientu klātbūtnē. Bērni ziņojuši, ka bija "fiksēti" vairākas dienas un to, ka ar siešanu pie gultas un potēm sodīti par nepaklausību.
  • Tiesībsargs notikušajā saskata spīdzināšanas pazīmes un vairākus iespējamus noziedzīgus nodarījumus, tāpēc vērsies Ģenerālprokuratūrā. Veselības inspekcija turpina savu pārbaudi.
  • No amata uz izmeklēšanas laiku atstādinātā slimnīcas vadītāja atzīst ārstu trūkumu slimnīcā, bet noliedz spīdzināšanu, nepamatotas potes un "fiksāciju".
  • Veselības ministrija atvainojusies slimnīcas pacientiem par piedzīvotajām “nepieņemamām situācijām” ārstniecībā un solīja uzlabojumus.

Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere klāstīja, ka bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži" ir uzbūvēta 2010. gadā. Tā ir jauna un skaista – tur radīti visi apstākļi, lai sniegtu kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu. Šī Latvijā ir vienīgā specializētā slimnīca, kas sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus bērniem un pusaudžiem ar ieilgušiem psihiskiem traucējumiem un saslimšanām.

Tiesībsarga birojā pērn saņemtas vairākas vecāku sūdzības par iespējamiem pārkāpumiem bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži". Iesniegumos minēts konkrēts ārsts – psihiatrs Jānis Bojārs – un viņa iespējamās prettiesiskās darbības. Tiesībsarga birojs nolēma uzsākt pārbaudes lietu, vēlāk piesaistot arī Veselības inspekciju. Pārbaude balstījās gan uz sarunām ar bērniem un darbiniekiem, gan dokumentiem, stāstīja tiesībsargs Juris Jansons.

Slimnīcā trūkst ārstu

Pārbaudē slimnīcā konstatēts ārstu trūkums. Kopumā slimnīcā ir 80 gultas vietas, un no tām pārbaudes dienā 74 bija aizpildītas. Taču slimnīcā ir tikai viens ārsts psihiatrs, kurš slimnīcā ir divas dienas nedēļā. Turklāt ārsts laikā, kad jāstrādā ar bērniem, paralēli sniedz ambulatoros maksas pakalpojumus, preses konferencē atzina Veselības inspekcijas vadītāja Indra Dreika.

"Diennakts laikā pieejams māsu, māsu palīgu personāls. Iespējams, psihologs, kas veic tikai psihodiagnostiku, bet neārstē, un fizioterapeits," Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" teica tiesībsargs. Viņaprāt, psihiatram iestādē vajadzētu būt visu laiku, turklāt, spriežot pēc līdzīgu klīniku prakses, slimnīcā ar konkrēto pacientu skaitu kopumā vajadzētu būt vismaz 5-6 šādu speciālistu.

Ņemot vērā to, ka slimnīcā nav pietiekami daudz ārstu, nevar runāt par atbilstošu ārstēšanu. "Ar vienu speciālistu ir nepietiekami, lai sniegtu kvalitatīvu veselības aprūpi," sacīja Veselības inspekcijas vadītāja.

Tāpat slimīcā netiek nodrošinātas arī diennakts dežūras. "Naktī [slimnīcā] nav neviena ārsta, kas arī ir normatīvo aktu pārkāpums. Un slimnīca tādā veidā nevar turpināt darbu," atzina Dreika.

Pēc viņas teiktā, saistībā ar nepietiekamo ārstu skaitu neatbilstoši noformēta medicīniskā dokumentācija. Dokumentācijā nav fiksēta bērnu iestāšanās slimnīcā, tāpat iztrūkst ārstu ierakstu. "Nav tieši šī te ārstnieciskā sadaļa, kas jāaizpilda ārstam," teica inspekcijas vadītāja.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Nepietiekams uzturs, bērni vardarbīgi

Jansons klāstīja, ka pacienti netiek informēti par ārstniecību, kā arī par to, kad viņi varētu nokļūt mājās. Bērniem slimnīcā netika nodrošināti vai ierobežotā apjomā nodrošināti citi pakalpojumi, piemēram, baseins iestādes pacientiem pieejams tikai reizi nedēļā. Rehabilitācija slimnīcā faktiski nenotika.

Bērni, iespējams, arī iztrūkstošās terapijas un nodarbību dēļ kļuvuši agresīvi. "Bērni ir savstarpēji vardarbīgi, arī seksuāli," teica Jansons, norādot, ka slimnīca neko nav darījusi, lai to izbeigtu.

Vēl slimnīca konstatēts nepietiekams uzturs. Ēdienu porcijas ir mazas, to apjoms neatšķiras četrus gadus veciem un pusaudžu vecumā esošiem pacientiem. "Pusaudži, atrodoties slimnīcā, nepārtraukti izjūt izsalkumu," teica Jansons. "Piemēram, mūsu vizītes laikā bērniem launagā tika pasniegts viens burkāns."

Tāpat slimnīcas pacienti palātās nedrīkst turēt savas personīgās mantas. "Viss ir aizliegts, nekas nedrīkst būt pie šiem bērniem," teica Jansons.

Bērniem aizliegts zvanīt pa telefonu. Savukārt, kad viņiem zvana tuvinieki, tad šīs sarunas tiekot noklausītas. Tāpat tiekot pārbaudīta viņu korespondence, aizliegti jebkādi žurnāli. Bērni drīkstot uzturēties tikai savā palātā un nekur citur nedrīkstot iet.

"Par pārkāpumu ir sods – fiksācija [pie gultas] vai sāpīgā pote," teica Grāvere, norādot, ka fiksācija kā soda mērs ir aizliegta. Bērnu "fiksācija" pie gultas notikusi ilgstoši –  pat vairākas dienas un nedēļas. Turklāt nepaklausīgie bērni “fiksēti” palātā citu pacientu klātbūtnē, kas nav pieļaujams.

Grāvere rādīja divus attēlus no 2014.gada pārbaudes lietas materiāliem. Birojā tad vērsās kādas mazas meitenes mamma, kura pēc bērna ārstēšanās slimnīcā “Ainaži” bija pamanījusi izmaiņas sava bērna uzvedībā.

“Mamma bija pamanījusi, ka bērna rotaļāšanās kļuvusi tāda stipri dīvaina. Ka bērns piesien savu lelli pie gultas un mēģina arī mammu siet pie gultas.

Un arī bērna zīmējumi kļuvuši tādi dīvaini,” teica Grāvere. Šajā gadījumā piesaistīts psihiatrs un noskaidrojies, ka bērns divreiz īslaicīgi piesiets. Taču emocionālo traumu bērnam radījis tas, ka viņš bija spiests skatīties, kā cita meitene palātā ilgstoši bija piesieta.

"Vairāki bērni slimnīcā liecināja, ka piedzīvo personāla fizisku un emocionālu vardarbību. Faktiski tiek sodīti par nepaklausību ar potēm un piesiešanu pie gultas. Šie ir tie momenti, elementi, par kuriem es runāju kā par spīdzināšanu vai cietsirdīgu apiešanos," teica tiesībsargs.

Veselības inspekcijas vadītāja Dreika piebilda, ka bērniem, kas slimnīcā nonākuši brīvprātīgi, "fiksāciju" nedrīkstētu piemērot.

"Ja to piemēro, tad tas ir galējas nepieciešamības līdzeklis. Uzskatām, ka pēc tiem ierakstiem, kas ir veikti slimnīcā, nav izvērtēts, vai tas ir bijis galējas nepieciešamības līdzeklis, vai nav bijušas citas alternatīvas. Ir pārkāpumi gan noformēšanā, gan fiksācijas ilgumā, gan pamatojumā.

Bērniem nav bijusi sniegta atbilstoša informācija par to, kāpēc viņi tiek fiksēti. Tas tiešām ir noticis citu pacientu klātbūtnē, ko arī nenoliedz medicīniskais personāls. 

Tie iemesli, kāpēc bērni fiksēti, nav atzīstami par tādiem, ka šī fiksācija būtu vispār jāpiemēro,” teica Dreika.

Vēršas prokuratūrā 

Tiesībsarga biroja apkopotie materiāli norāda uz vairākiem  iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem, par ko paredzēta atbildība Krimināllikumā.

Proti, par amatpersonu dienesta pilnvaru pārsniegšanu, cietsirdīgu izturēšanos un nelikumīgu brīvības ierobežošanu. Tādēļ Tiesībsarga birojs vērsies Ģenerālprokuratūrā, piebilda Jansons.

Tikmēr Veselības inspekcija saistībā ar slimnīcā konstatētajiem pārkāpumiem uzsākusi administratīvo pārkāpumu lietu. "Ir trīs galvenās pārkāpumu grupas. Pirmkārt, ir jāatzīst, ka tur ir neatbilstoša veselības aprūpe, tur ir trūkumi medicīniskās dokumentācijas noformēšanā un tur ir normatīvo aktu pārkāpumi ierobežojošo līdzekļu piemērošanā, kas ir šīs fiksācijas, kas, normālā valodā runājot, ir bērnu piesiešana," teica Dreika.

Veselības inspekcija izteikusi brīdinājumu slimīcai, kā arī turpinās pārbaudi divos virzienos – veiks veselības aprūpes kvalitātes kontroli, proti, vai slimnīcas sniegtie veselības aprūpes pakalpojumi atbilst noteiktajām kvalitātes prasībām. Tāpat inspekcija pārbaudīs valsts pasūtījuma veselības aprūpē izpildi slimnīcā 2016.un 2017.gadā. Šī pārbaude varētu ilgt aptuveni divus mēnešus, teica Dreika.

Veselības inspekcija neizslēdz, ka plašākā izmeklēšanā pārbaudīs arī slimnīcas psihiatra Bojāra atbildību bērnu ārstniecības nodrošināšanā – kā iespējams ārstēt pamatdarba laikā pieņemot maksas pacientus. 

Šis gadījums ir mudinājis pārbaudīt arī pārējās psihoneiroloģiskās slimnīcas valstī, norādīja inspekcijā.

Spīdzināšanu noliedz

Uz pārbaudes laiku atstādinātā bērnu psihoneiroloģiskās slimnīcas "Ainaži" vadītāja Ilona Balode noraida tiesībsarga Jansona izteiktos pārmetumus par pacientu spīdzināšanu slimnīcā. To Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” paziņoja Balode.

"Tā nav patiesība,” apgalvoja Balode, gan atzīstot, ka slimnīcā ir nepietiekams medicīniskais personāls, taču tā ir “globāla problēma”, īpaši saistībā ar bērnu psihiatru trūkumu.

Balode norādīja, ka vēlētos, lai slimnīcā būtu vairāk bērnu psihiatru – papildu vajadzētu trīs četrus ārstus, taču būtu labi, ja vēl būtu vismaz viens psihiatrs. "Bet uz laukiem [strādāt] negrib braukt," skaidroja slimnīcas vadītāja.

Viņa norādīja arī, ka "fiksācija" slimnīcā tiek piemērota tikai tādos gadījumos, kad ir apdraudēta paša vai citu pacientu veselība vai pat dzīvība. Pacientu “fiksācija” un potes netiek piemērots kā soda mērs, teica Balode. "Tā ir pilnīga un absolūta interpretācija," viņa sacīja.

Personīgās lietas pacientiem netiek atņemtas, izņemot mobilās ierīces. ”Mums ir pacienti ar nopietnām atkarībām no mobilām ierīcēm,” teica Balode un uzsvēra – ja pacients vēlas sazināties ar saviem tuviniekiem, tad to iespējams izdarīt pa slimnīcas tālruni.

Balode atzīmēja, ka absolūti pie visām pacientu gultām bijuši naktsskapīši, taču pacientu agresijas dēļ veseli palikuši daži – daudzi salauzti glabājas slimnīcas bēniņos. Arī sienas lampu vairs neesot, jo tās saplēstas. "Šī ir psihoneiroloģiskā slimnīca," uzsvēra Balode.

Atvainojas par notikušo

Vairākas iesaistītās puses norāda, ka situācija psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži" visasāk ilustrē medicīniskā personāla trūkumu valstī, un par to atbildība būtu jāuzņemas Veselības ministrijai (VM).

Ministrijas valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško trešdien, 31.janvārī, preses konferencē atvainojās visiem slimnīcas pacientiem un viņu vecākiem par piedzīvotajām "nepieņemamām situācijām" ārstniecībā.

"Uzskatu, ka atvainošanās ir arī daļēja atbildības uzņemšanās par pieļauto situāciju," teica Mūrmane-Umbraško, atbildot uz jautājumu, kāpēc VM ļāvusi strādāt ārstniecības iestādei, kur trūkst ārstu.

Viņa norādīja, ka pēc konstatētajiem pārkāpumiem ir sperti būtiski soļi situācijas uzlabošanā bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži". Tostarp piesaistīti speciālisti no  Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra, kura vadītājam Jānim Buģinam uz laiku uzticēts vadīt arī slimnīcu "Ainaži".

"Tāpēc Veselības ministrija lūdza Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra atbalstu, lai operatīvāk varētu piesaistīt personālu," skaidroja VM pārstāve.

Buģins stāstīja, ka pašlaik krīzes situācijā piesaistījis bērnu psihiatru no Rīgas. Pārbaudē konstatētais pārrunāts gan ar pacientiem, gan ar slimnīcas personālu. Tostarp ar psihiatru Bojāru, kurš solījis darba laikā būt slimnīcā, ne ambulatorajā ārstniecības iestādē.

"Vakar satiku visu personālu, skaidroju noteikumus un vēlreiz pārrunāju to vienīgo pamatu par fiksāciju – ka tā nevar būt ne sodīšanas mērs, ne pāraudzināšanas mērs, jo, kā jau jūs saprotat, tie ir īpaši bērni," teica Buģins.

Normatīvajos aktos ir norādīts, ka fiksāciju nosaka vienīgi ārsts, tā piemērojama tikai ārkārtas situācijās, kā izņēmums. Tā, pēc Buģina teiktā, var ilgt ne vairāk kā divas stundas pieaugušajiem un stundu – bērniem. Turklāt par "fiksāciju" vienmēr ir jāinformē pacienta tiesiskais pārstāvis, un tas šajā slimnīcā netika darīts.

"Vadība [darbiniekiem] nebija skaidrojusi fiksācijas nozīmi," teica Buģins, solot mainīt situāciju. Tāpat viņš solīja paplašināt nodarbības bērniem.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti