Dienas ziņas

Uz VID ģenerāldirektora amatu rīkos jaunu konkursu

Dienas ziņas

Atjaunota Ludzas Lielā sinagoga

Tiesībsargs neatbalsta obligāto veselības apdrošināšanu

Tiesībsargs neatbalsta papildu maksājumus par obligāto veselības apdrošināšanu

Jāskatās uz sociālo realitāti Latvijā – cik maksātspējīgi ir pacienti un kādas jau šobrīd ir pacientu iemaksas, tāpēc noteikti nedrīkst uzlikt papildus maksājumu, lai papildinātu veselības aprūpes budžetu – tā pēc tikšanās ar veselības ministri Andu Čakšu (Zaļo un zemnieku savienība) uzsvēra tiesībsargs Juris Jansons. 

Pašreiz finansējums veselības aprūpei ir absolūti nepietiekams – vien 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Pasaulē līdz šim nav zināms neviens gadījums, kad ar šādu naudas daudzumu izdotos nodrošināt labāku veselības aprūpi, nekā tā ir šobrīd Latvijā, taču jebkuriem spēkiem jācenšas rast papildu finansējumu.

Čakša norādīja, ka ar solītajiem 35 miljoniem eiro varēs risināt tikai pašus akūtākos jautājumus, tāpēc vēl nepieciešams būs papildu 41 miljons eiro, lai samazinātu rindas uz veselības aprūpes pakalpojumiem. 

Tiesībsargs arī atbalsta Veselības ministrijas izstrādāto veselības aprūpes finansējuma modeli, kas paredz palielināt veselības aprūpei novirzītos valsts budžeta līdzekļus. Šis modelis arī pieļauj iespēju veselības aprūpei novirzīt 1% no sociālās apdrošināšanas iemaksām. 

Taču Jansons asi kritizēja Latvijas Bankas izstrādāto modeli, kas paredz, ka strādājošajiem bez esošā nodokļu sloga jāveic papildu maksājumi valsts vai privātajam apdrošinātājam.

“Jebkura demagoģija par obligātu veselības apdrošināšanu, kas uzliktu tiešu un palielu maksājuma slogu iedzīvotājiem, neiztur nekādu kritiku, it īpaši tad, ja tiek piesaukts Nīderlandes modelis,” pauda Jansons.

Tiesībsargs sacīja, ka Nīderlande veselībai atvēl 11% no iekšzemes kopprodukta, kamēr Latvija - tikai 3%. "Tātad valdībai un parlamentam ir jābūt pietiekami atbildīgiem, lai saprastu, ka no šī sasaluma punkta ir jāpaceļas," sacīja Jansons.

Tiesībsargs Juris Jansons par veselības apdrošināšanas sistēmu

Veselības ministrija aizstāvēs to veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantu, kurš neparedz kopējo nodokļu sloga pieaugumu, tomēr prasa daļu no sociālā nodokļa novirzīt veselībai. Vienlaikus gan ministrija norādījusi, ka labākais veselības aprūpes finansēšanas modeļa variants tiks izvēlēts diskusiju rezultātā līdz septembra beigām. 

Obligātās veselības apdrošināšanas temats kā karsts kartupelis mētāts jau gadiem. Tagad to plānots ieviest līdz 2018. gadam. Pie apdrošināšanas sistēmas izveides strādāja Finanšu un Veselības ministriju izveidota darba grupa. Veselības apdrošināšanas projekts līdz vasaras beigām jāiesniedz valdībā. Tiesa, šajā laikā Gunti Belēviču veselības ministra amatā nomainīja Anda Čakša, kura neatbalsta jauna maksājuma vai nodokļa ieviešanu, bet piedāvā jau nākamgad novirzīt veselības aprūpei 1% no sociālās apdrošināšanas iemaksām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt