Dienas ziņas

Zarnu vēža profilaktisko pārbaužu aktivitāte – zema

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Augstskolas domā, kā nodrošināt studijas nevakcinētajiem

Tiesībsargs: Klātienes studijas tikai ar Covid-19 sertifikātu nav cilvēktiesību pārkāpums

Klātienes studijas tikai ar Covid-19 sertifikātu nav cilvēktiesību pārkāpums un atbilst Satversmei, secinājis tiesībsargs Juris Jansons, atbildot uz iesniegumu kārtību klātienes studijām Covid-19 apstākļos.

Tiesībsargs informēja, ka ir saņēmis vairāku iedzīvotāju iesniegumus par jauno kārtību klātienes studijām jaunajā mācību gadā. Iesniedzēji uzskata, ka kārtība, kurā ar 11. oktobri studijas varēs turpināt tikai studenti ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, ir diskriminējoša attiecībā pret nevakcinētiem studentiem.

Atbilstoši noteikumiem studijas pamatā notiek klātienē tikai vakcinētām, Covid-19 pārslimojušām un līdz šī gada 10. oktobrim arī testētām personām. Bet attālināti studijas var notikt tikai tad, ja par to lēmusi augstskola apstākļos, kad netiek mazināts studiju kvalitātes līmenis.

Tiesībsargs: ierobežojums nepārkāpj Satversmi

Lai arī tiesības uz izglītību Satversmē nav minētas kā vienas no tiesībām, kuras var ierobežot likumā paredzētajos gadījumos, tas nenozīmē, ka šīs pamattiesības ir absolūtas un tām nevarētu noteikt ierobežojumus. Taču, noteiktajam ierobežojumam ir jābūt attaisnojamam, proti, tam ir jābūt noteiktam ar likumu; tam ir jābūt leģitīmam mērķim un samērīgam, norādīja tiesībsargs.

Pārbaudot to, vai noteiktajam ierobežojumam ir leģitīms mērķis, tiesībsargs skaidroja – pirmšķietami ir secināms, ka lēmums par studiju procesa primāru organizēšanu klātienē, tai skaitā to pieejamību klātienē tikai vakcinētām, Covid-19 pārslimojušām, bet līdz šī gada 10. oktobrim arī testētām personām, un tādēļ to nodrošināšanu attālinātā režīmā tikai izņēmuma gadījumos, ir pamatots ar nepieciešamību nodrošināt epidemioloģiski droša pakalpojuma sniegšanu jeb sabiedrības veselības drošības apsvērumu.

Tā kā šobrīd pasaulē vienīgie pieejamie līdzekļi iespējami epidemioloģiski drošas vides panākšanā ir vai nu vakcinācija vai pārslimošana, tad augstskolu izvēles iespējas ir tikpat ierobežotas, lai nodrošinātu drošu studiju procesu, norādīja tiesībsargs.

Augstskolu pienākums, pamatojoties uz augstskolas un studējošo starpā noslēgtiem studiju līgumiem, ir nodrošināt studiju programmas apguvi pilnībā un līdz ar to arī kvalitatīvu izglītības norises procesu. Savukārt, tā kā par tādu pamatā ir atzīstama studiju procesa norise un apguve klātienē un ir nepieciešams ievērot samērību ar vairākuma interesēm, kur 

valsts nevar pieļaut atsevišķu indivīdu subjektīvās intereses stādīt augstāk par valsts un sabiedrības vairākuma interesēm,

valstij ir jāsargā to iedzīvotāju tiesības, kas vēlas saņemt epidemioloģiski drošus pakalpojumus un nevēlas pakļaut sevi inficēšanās riskam ar Covid-19 infekciju, norādīja tiesībsargs.

Tādējādi tiesībsargs secinājis, ka Ministru kabineta (MK) noteikumos paredzētais nevakcinēto personu tiesību uz izglītību ierobežojums ir attaisnojams, un cilvēktiesību pārkāpums nav konstatējams. Ierobežojums ir atbilstošs Satversmei, norādīja tiesībsargs.

Daugavpilī studijas jauktā modelī

Vienlaikus, lai situāciju sekmīgi risinātu, tiesībsargs aicina vērsties augstskolā, lai pārrunātu konkrēto situāciju un iespējamos tās risinājumus.

Iespējas nevakcinētajiem studējošajiem ir dažādas. Ir programmas, kuras var pilnība apgūt attālināti. Tādas ir arī Daugavpils Universitātē, kur plānots organizēt nodarbības hibrīdformā, proti, daļa studē klātiene, bet daļā attālināti.

“Es domāju, ka studentiem ļoti labs paraugs ir ļoti liels vakcinēto pedagogu un personāla skaits. Tādēļ nekādi represīvi soļi vai ļoti kategoriskas darbības nebija jāveic, un uz to mēs arī neiesim,” sacīja Daugavpils Universitātes studiju prorektore Maija Burima.

DU arī noteiktas programmas, kur bez praktiskām nodarbībām klātienē neiztikt. Gadījuma, ja, piemēram, fizioterapijas grupā būs kāds nevakcinēts students, viņam tiks piedāvāts individuāls studiju plāns. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt