Panorāma

«ABLV bank» situāciju skaidro Briselē

Panorāma

Aizliedz čaulas kompāniju apkalpošanu bankās

Vēl viens ar M. Sprūdu saistīts kriminālprocess

Tiesa Sprūdu nepatur apcietinājumā

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa ceturtdien, 26. aprīlī, nepaturēja apcietinājumā aizturēto bijušo maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu, kuru kopā ar vēl trim cilvēkiem tur aizdomās par iespējamu krāpniecību.

Pēc tiesas lēmuma Sprūds bija vārdos skops. Sakot, ka viņam ir "nekāds" drošības līdzeklis un jautāts, vai viņam ir jauns aizdomās turētā statuss, viņš atteica: "Nu, ir kaut kāds, bet es domāju, ka tā lieta agri vai vēlu izbeigsies un sabruks (..)".

Policija detaļas neizpauž, vien norāda, ka darbības saistītas ar kādu pirms senāka laika ierosinātu kriminālprocesu par 2013. gada notikumiem maksātnespējīga uzņēmuma administrēšanas laikā.

Taču policija tiesas lēmumu apstrīdēs.

Izskanējušas ziņas, ka šajā lietā bijis aizturēts arī cits bijušais maksātnespējas administrators - Aigars Lūsis. Sprūds vairījās par to atbildēt. Pats Lūsis uz tālruņa zvaniem atbildēja, taču sarunu pārtrauca. "Man nav pazīstama iestāde Latvijas Televīzija. Nevaru ar jums komunicēt," viņš noteica, pārtraucot sarunu.

Valsts policijā, neminot personu vārdus, aģentūru LETA informēja, ka Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) darbinieki, veicot virkni procesuālo darbību iepriekš sāktajā kriminālprocesā par noziedzīgiem nodarījumiem, kas veikti maksātnespējīga uzņēmuma administrēšanas laikā un kuru izdarīšanas rezultātā cietušajām personām nodarīti zaudējumi lielā apmērā, 24.aprīlī aizturējuši četras personas, kuru vidū ir bijušie un esošie maksātnespējas administratori un advokāti.

Kopumā desmit kratīšanu laikā izņemti dokumenti, elektroniskie datu nesēji un citi pierādījumi.

Arī sarunā ar LTV Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošana pārvaldes priekšnieks Pēteris Bauska par notikušo sniedz skopas ziņas, norādot, ka izmeklēšanas interesēs vairāk stāstīt nedrīkst. Arī aizturēto vārdus nesauc.  No oficiālajām ziņām izriet, ka sākotnēji bija aizturētas četras personas – esošie un bijušie administratori, advokāti, juristi,  un veiktas desmit kratīšanas – dzīves un darba vietās. "Noziedzīgie nodarījumi izpaudās kā maksātspējas procesa kavēšana, pilnvaru pārsniegšana un krāpšana lielā apmērā organizētā grupā," komentēja Bauska.

Cik ilgi šajā lietā vēl notiks policijas darbs un cik ilgā laikā lieta nonāks prokuratūrā, ENAP priekšnieks atturējās prognozēt.

Aizturēšanas veiktas agrāk sāktā kriminālprocesā, kas tiek izmeklēts pēc Krimināllikuma 177.panta trešās daļas, 215.panta otrās daļas un 196.panta otrās daļas. Kriminālprocess pašlaik ir ENAP lietvedībā. Aģentūrai LETA zināms, ka kriminālprocess varētu būt sākts jau pirms vairākiem gadiem.

Iepriekšminētie Krimināllikuma panti paredz atbildību par krāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa, par maksātnespējas procesa kavēšanu, kā arī par pilnvaru ļaunprātīga izmantošana un pārsniegšanu.

Izmeklēšanas interesēs plašāku informāciju policija patlaban nesniedz, tostarp par to, vai aizturētajām personām ir piemēroti drošības līdzekļi.

KONTEKSTS:

Sprūdu ENAP citā kriminālprocesā aizturēja pagājušā gada jūnijā. Sprūdu atbrīvoja šogad februārī pēc tam, kad tiesa viņam noteica pusmiljona eiro lielu drošības naudu. Šī ir lielākā drošības naudas Latvijas tiesu sistēmas vēsturē, un to oficiāli samaksāja viņa brālis, uzņēmējs Kristaps Sprūds.

Iepriekš prokuratūra Sprūdam uzrādīja apsūdzību par izspiešanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Sprūdam inkriminē aptuveni miljona eiro izspiešanu grupā un šīs summas legalizēšanu.

Lietā apsūdzētas vēl piecas personas, tostarp finansists Jorens Raitums, kuram inkriminē izspiešanu un nelegāli iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanu. Tāpat apsūdzētā statusā ir bijušais administrators Ilmārs Krūms. Lietā apsūdzēti arī būvuzņēmējs Mārtiņš Krūms, uzņēmējs Guntars Slišāns, kā arī Īrijas pilsonis, uzņēmējs Timotijs Kellijs.

Valsts policija paziņojumā presei par lietas nodošanu prokuratūrai apsūdzību celšanai rakstīja, ka 2016.gadā, izmantojot "Trasta komercbankas" likvidācijas procesu savtīgās interesēs, maksātnespējas administratori pēc iepriekšējas vienošanās veica izspiešanu organizētā grupā kopā ar vēl četrām personām.

Janvāra vidū Latvijas Televīzijas raidījums "De facto" vēstīja, ka Sprūds un Krūms draudējuši konfiscēt "Trasta komercbankas" kreditoru naudu.

Izmeklēšana uzskatot, ka Sprūds, Krūms un vēl četri cilvēki no bankas kreditoriem, kas gaidījuši savu kārtu saņemt bankā iestrēgušo naudu, izspieduši pamatīgas summas. Likumsargu ieskatā, dažiem bankas kreditoriem tika paziņots - lai atgūtu noguldījumus, ir jādalās. Esot izmantoti arī draudi. Kreditoriem esot norādīts, ja Krūmam, Sprūdam un pārējiem nesamaksās, tad kreditoriem pienākošos naudu atzīmēs kā noziedzīgi iegūtu, un viņi to vienkārši neredzēs, vēstīja raidījums.

2017.gada jūnijā Valsts policija veica 16 kratīšanas, kuru laikā izņemti svarīgi dokumenti un naudas līdzekļi vairāku tūkstošu eiro apmērā. Tika arestēti vairāki nekustamie īpašumi, luksus klases automašīnas un vairāki simti tūkstoši eiro skaidrā naudā.

Ar "Trasta komercbankas" likvidācijas procesu saistītajā un pašlaik prokuratūras lietvedībā esošajā kriminālprocesā apvienota arī lieta par iespējamiem pārkāpumiem uzņēmumu "Dzimtā sēta" un "Peltes īpašumi" maksātnespējas procesos.

Jau 2017.gada vasarā vēstīts, ka lietā bija iesaistīts Sprūds, viņa dzīvesbiedre bijusī maksātnespējas administratore Ilze Gulbe, kā arī kādreizējais Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs, bijušais nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK ģenerālsekretārs Lūsis. Šajā procesā Sprūdam tika inkriminēta piesavināšanās.

Ņemot vērā iepriekšminēto apvienotajā krimināllietā kopumā figurē 11 personas - visi iepriekšminētie, kā arī saskaņā ar "De facto" šogad martā ziņoto - uzņēmuma "Sužu pussala" oficiālie līdzīpašnieki vai amatpersonas - nekustamo īpašumu uzņēmējs Vjačeslavs Holmins, bijusī Rīgas Latgales priekšpilsētas tiesas tiesnese Diāna Mašina, kas savulaik pati notiesāta par nelikumīga lēmuma taisīšanu, Oskars Ercens, kurš savulaik bijis Sprūda darbinieks un "Peltes īpašumu" maksātnespējas procesa laikā ir rīkojies viņa vārdā kā pilnvarnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti