Tiekoties ar Junkeru, iespējams, pārkāpts Priekšvēlēšanu aģitācijas likums

Žana Kloda Junkera Latvijas apmeklējuma pēdējais pasākums notika ceturtdienas rītā - tikšanās ar premjerministri Laimdotu Straujumu Ministru kabinetā. Līdz ar Junkeru uz to ieradās un kamerām, arī Valsts kancelejas fotogrāfam, pozēja „Vienotības” Eiropas Parlamenta vēlēšanu saraksta līderis Valdis Dombrovskis. Tas rada jautājumus par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu, ko liedz Priekšvēlēšanu aģitācijas likums. Lai gan Ministru prezidentes birojs noliedz, ka tikšanās būtu saistīta ar vēlēšanu kampaņu, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs te saskata riskus un sola šo gadījumu vērtēt.

Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas kalendārā ceturtdien bija ierakstīta tikšanās ar Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amata kandidātu Žanu Klodu Junkeru. Gan Junkers, gan Straujumas „Vienotība” pārstāv Eiropas Tautas partijas (ETP) grupu, un savā kampaņas ceļojumā Junkers allaž uzsver nepieciešamību ETP gūt pārsvaru Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Vai Straujuma viņa plāno uzņemt valdības ēkā arī citus Eiropas Komisijas prezidenta kandidātus, piemēram, Junkera sīvāko sāncensi, sociāldemokrātu Martinu Šulcu?

„Es esmu tikusies ar daudziem un tikšos, ar Šulcu arī, un, ja viņš atbrauks uz Latviju – kāpēc lai netiktos? Ar Junkeru… tikos, iespējams, arī kā kandidātu, bet viņš ir Eiropas Savienības Tautas partijas grupas politiķis. Es neaizdomājos, ka tas varētu būt aģitācijai… ka Junkera kungs būs ES Komisijas prezidents, ja būs – tad ir ļoti svarīgi, ka mums jau ir bijusi tikšanās un informācijas, domu apmaiņa par turpmākām lietām’, skaidroja Straujuma.

Straujumas preses sekretāre Džeina Tamuļeviča trešdien arī apgalvoja, ka Ministru prezidentes birojs Latvijas aģitācijas likumus nepārkāpjot.

Tomēr ceturtdien Junkeram līdzi valdībā ieradās arī ekspremjers Valdis Dombrovskis, kurš šobrīd ar pirmo numuru kandidē Eiropas Parlamenta vēlēšanās no „Vienotības” saraksta. Dombrovskis kopā ar Straujumu un Junkeru pozēja kamerām, bet pēc trijotnes sarunas izrādīja Junkeram valdības sēžu zāli, ko arī fiksēja Valsts kancelejas fotogrāfs. Vēlāk šīs bildes ievietotas valdības sociālo tīklu vietnēs. Likums liedz valsts iestāžu kustamas un nekustamas mantas izmantošanu vai pakalpojumu sniegšanu priekšvēlēšanu aģitācijas veikšanai. Administratīvo resursu izmantošanas riskus te saskata Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja Inga Jaunskunga:

„Riski šeit ir, (..) ļoti lieli. Viesnīcā noteikti būtu korektāk, ka tāda tikšanās būtu notikusi.  Mēs aicinām nodalīt profesionālās darbības no tādām, kas ir blakus jautājumi, šajā gadījumā runājam par priekšvēlēšanu aģitācijas aktivitātēm. Varu apstiprināt, ka mēs pētīsim, pievērsīsim uzmanību, un tā ir normāla reakcija no mūsu kā kontrolējošas institūcijas puses.”

Junkers Latvijā ieradās tieši no Somijas, kur arī tikās ar Eiropas Tautas partijas vietējās dalīborganizācijas līderiem - premjerministru un vēlēšanu saraksta līderi. Taču tikšanās Helsinkos notika nevis valdības namā, bet gan Rotari klubā. Premjerministres pārstāve Tamuļeviča gan apgalvo, ka KNAB bažām neesot pamata, jo pamata sarunas temati bijuši „par ikdienas darba kārtības jautājumiem, kas saistīti ar Latvijas prezidentūru ES Padomē, un šīs tikšanās mērķis nav mudināt vēlētājus balsot par jebkādu no politiskajiem spēkiem.”

Tamuļeviča arī apgalvoja, ka Dombrovskis pasākumā piedalās kā nesens Junkera konkurents uz Eiropas Komisijas prezidenta nomināciju un kā potenciāls komisārs, bet vispār viņš esot atnācis „izrādīt labo gribu”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt