Teoloģijas zinātņu doktors: Bez Livonijas nebūtu Latvijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 4 mēnešiem.

Ko mums nozīmējusi kristietības ienākšana Latvijā pirms 800 gadiem, kādi bijuši tās pozitīvie un kritizējamie aspekti – šie bija galvenie jautājumi, uz ko atbildes meklējas nedēļa nogalē Rīgā notikusī konference „Terra Mariana: sabiedrības un ticības dialogs".

Tā veltīta 800. gadskārtai, kopš Livonija tika pasludināta par Dievmātei veltītu zemi jeb Terra Mariana. Konferences idejas autors ir akadēmiķis Jānis Stradiņš, kurš akcentējis, ka tas savulaik bija nozīmīgs pavērsiens, kas Latviju un Lietuvu ieveda Eiropas kultūrā.

Latvijā ir visai izplatīts mīts par 800 verdzības gadiem, kas saistās ar kristietības ienākšanu Latvijā, bet šīs nedēļas nogalē notikušās konferences mērķis bija paraudzīties uz to no cita skatu punkta un pēc iespējas objektīvāk izvērtēt, ko tas mums nozīmējis toreiz un ko nozīmē tagad.

Teoloģijas zinātņu doktors no Šveices Andris Marija Jerumanis uzsver, ka šāds ieskats savās saknēs ir ļoti svarīgs, jo bez tā mums trūkst orientieru tagadnei un nākotnei.

"Ja kristietība nebūtu ienākusi Latvijā pirms 800 gadiem, arī latvieši kā tauta neeksistētu, ciltis nebūtu apvienojušās, nebūtu veidojusies vienotā valsts Livonija, kas ir pirmie pamati Latvijas valstiskumam un kultūras attīstīšanai, uzskata Andris Marija Jerumanis.

“Šīs konferences mērķis ir skatīties nākotnē, saprast, ka mums jāizdara izvēle, lai turpinātu eksistē Eiropas kontekstā,” pauž Jerumanis.

Kādēļ tad tik dzīvs ir šīs mīts par 800 verdzības gadiem un retāk tiek izcelti pozitīvie aspekti, kas saistās ar Latvijas pievienošanos Eiropas kultūras telpai? Latvijas Universitātes docents Andris Priede pieļauj, ka tas ir tādēļ, ka cilvēkiem piemīt dabiska pretestība pret katru tendenci unifikācijas virzienā, ne velti daudzi tagad ir skeptiski arī par dalību Eiropas Savienībā.

Taču ļoti svarīgi ieraudzīt arī šos pozitīvos elementus, ko dod tautu vienošanās. Interesanti, ka gan Terra Mariana pirms 800 gadiem, gan Eiropas Savienība savulaik veidota tieši uz kristietības pamatiem.

Priede norāda, ka notikumiem pirms 800 gadiem bija arī pozitīva ietekme, jo tas novērsa nemitīgas sadursmes starp mazām tautām, un arī šodien ES tapa uz kristīgas morāles bāzes.

Tieši šis pozitīvo Eiropas vērtību potenciāls ir tas, ko mēs līdz šim Latvijā esam par maz spējuši izmantot un arī pilnībā atklāt, uzskata katoļu arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs.

“Tieši šajā faktā, ka mēs esam Māras zeme, ir dievišķs potenciāls, kurš nav līdz galam atraisīts. Tas ir izaicinājums, ko mēs te kopā mēģinām darīt,” norāda arhibīskaps.   

Konferences jautājumu loks bija plašs – sākot no ielūkošanās „Indriķa hronikā” un noslēdzot ar jautājumiem par dažādu konfesiju kristiešu attiecībām, kristietības un jūdaisma saiknēm un ticības un zinātnes dialogu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti