Sadaļas Sadaļas

Teoloģe: Pāvesta izteikumi par atbalstu viendzimuma pāru civilajai savienībai – viņa personiskais viedoklis

Trešdienas, 21. oktobra, vakarā pasauli aplidoja ziņa, ka Romas pāvests Francisks atbalsta viendzimuma pāru civilo savienību. Pāvests to paziņoja dokumentālajā filmā “Francesko”, kas 21. oktobrī piedzīvoja pirmizrādi Romas kinofestivālā. Latgalē uzrunātie iedzīvotāji pauž atšķirīgus viedokļus par šādu pāvesta nostāju, bet teoloģe Anita Stašulāne norāda – pāvests paudis savu personisko viedokli.

ĪSUMĀ:

  • Pāvests paudis atbalstu viendzimuma pāru civilajai savienībai.
  • LR aptaujātie latgalieši šo nostāju vērtē dažādi – no izbrīna līdz atbalstam.
  • Teoloģe Anita Stašulāne: Pāvests ir paudis savu personisko viedokli.
  • Teoloģe: Pāvests netaisās pārskatīt baznīcas doktrīnu.
  • Teoloģe: Romas katoļu baznīcā ātras pārmaiņas vispār nav iespējamas.
  • Rīgas arhidiecēzes vikārs: Civilā reģistrācija neskar baznīcu un tās iekšējo kārtību.

Latvijā dzīvo vairāk nekā 400 000 Romas katoļticīgo, vairums tieši Latgalē, kur sevi par katoļiem uzskata vairāk nekā 60% iedzīvotāju. Daļai pāvesta Franciska vārdi par atbalstu viendzimuma pāriem nāca kā zibens pār skaidrām debesīm, citiem – kā gaidīts un saprotams žests, atzina Latvijas Radio aptaujātie iedzīvotāji:

„Es to vispār nesaprotu, ja Dievs radīja vīrieti un sievieti, tad viņiem jābūt kopā, bet pāri, kur ir tikai vīrieši vai sievietes, ir absurdi.”

“To es neizprotu. Baznīca ir baznīca, ar savām tradīcijām un ētikas kodeksu. Kaut kā neiet kopā.”

“Es esmu pret tādām laulībām. Varbūt tagad kaut kas ir mainījies un atļaus to darīt.”

“Nu, juridiski lai sakārto savas tiesības. Cilvēkiem nevar aizliegt darīt to, ko viņi grib. Divu pieaugušu cilvēku attiecības, lai dara kā grib. Bet Francisks darīja pareizi.”

“Katram pašam jālemj. Iespējams, ka pāvesta teiktais ir izņemts no konteksta.”

Pāvesta teiktais nav viennozīmīgi traktējams, uz to norāda Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo zinātņu institūta direktore, profesore ar teoloģijas doktora grādu Anita Stašulāne.

Teoloģe: Pāvesta izteikumi par atbalstu viendzimuma pāru civilajai savienībai - viņa personiskais viedoklisSilvija Smagare

“Pāvests ir paudis savu personisko viedokli, tas nav oficiāls paziņojums, un tas nozīmē, ka pāvests ir atvērts diskusijām par to, kā risināt sociālos jautājumus. Pāvests netaisās pārskatīt baznīcas doktrīnu,” pauda Stašulāne.

Stašulāne Vatikānā ir absolvējusi Pāvesta Pontifikālo Gregora universitāti, savulaik pirms pāvesta Jāņa Pāvila II vizītes Latvijā mācījusi viņam latviešu valodu. Viņa saka – pirms traktēt pāvesta Franciska teikto un izdarīt secinājumus, jāizprot būtība.

“Akcentē tie, kuri nesaprot, kā Romas katoļu baznīca darbojas. Tā ir ļoti stingri hierarhiski veidota struktūra, un ātras pārmaiņas tajā vispār nav iespējamas,” pauda Stašulāne.

Šobrīd jāgaida baznīcas oficiālais skaidrojums par šo tēmu, uzsvēra Stašulāne.

“Pirmkārt, jāskatās, kāda būs baznīcas autoritāšu reakcija, kā rīkosies Latvijas bīskapu konference, kā to skaidros,” viņa sacīja.

Rīgas arhidiecēzes vikārs tiesas jautājumos Juris Jalinskis Latvijas Radio skaidroja, ka „katoļu baznīcā jau kopš tas pirmsākumiem un arī saskaņā ar likumdošanu ar 1983. gada Kanonisko tiesību kodeksu, kurš tai skaitā arī regulē dažādus jautājumus, kas skar laulību, tā 1055. kanonā jeb pantā ir noteikts, ka laulība var tikt uzskatīta par derīgu tikai tad, ja tā ir noslēgta starp vīrieti un sievieti. Tas, par ko varbūt šodien daudzi runā, par reģistrāciju, par kaut kādu juridisku statusu, ko vēlas piešķirt atsevišķām personām, personu kopienām vai kopā būšanai, šis jautājums neskar baznīcu, jo šī reģistrācija notiek vai notika, vai notiks  – tas ir saistīts tikai ar valsts likumu juridisko aspektu, bet nekādā gadījumā tas nevar skart baznīcas iekšējo kārtību un arī baznīcas iekšējo skatījumu uz tādu lietu kā laulība baznīcā.”

Būtībā šī sfēra ir valsts pārziņā, kurai, kā to savā vēstījumā norāda pāvests Francisks, arī juridiski tā jāsakārto.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt