Studiju virzienu akreditācija veikta par 95%

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Gandrīz pilnībā jeb par aptuveni 95% veikta to studiju virzienu akreditācija, kuru novērtēšana Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) bija jāveic līdz jūnija beigām. Noteiktajā termiņā lēmumi nav pieņemti tikai par to studiju virzienu akreditāciju, par kuriem augstskolas nav iesniegušas visu akreditācijai nepieciešamo dokumentāciju, līdz ar to nav bijis iespējams savlaicīgi organizēt ekspertu vizītes, informēja ministrijā.

Studiju akreditācijas komisijas sēdes izskatīti 243 augstākās izglītības iestāžu pieteikumi, kas ir aptuveni 95% no 257 studiju virzieniem, par kuriem bija jāpieņem akreditācijas lēmumi līdz šīs nedēļas beigām.

Negatīvs lēmums attiecas uz astoņām programmām, norādīja ministrijā. 

Kā skaidro Izglītības ministrijas valsts sekretāra vietniece Agrita Kiopa, līdz šim akreditācija pabeigta visiem tiem studiju virzieniem, kuru programmas tika vērtētas Augstākās izglītības padomes projektā un par kuriem bija iesniegta pilna informācija:

„Rezultātā mēs esam novērtējuši un akreditējuši 229 studiju virzienus 56 augstākās izglītības iestādēs. No šiem 204 virzieni ir akreditēti uz maksimālo termiņu - 6 gadiem, 25 ir ieguvuši akreditāciju uz diviem gadiem un četri nav akreditēti vispār, jo tie nav bijuši pietiekoši kvalitatīvi.”

Tāpat Studiju akreditācijas komisija pieņēmusi lēmumu norīkot ekspertus uz vairākām augstākās izglītības iestādēm, un lēmums par akreditāciju tiks pieņemts jūlijā pēc ekspertu ziņojumu saņemšanas un analīzes.

Akreditācija atteikta Starptautiskās praktiskās psiholoģijas augstskolas studiju virzieniem „Mākslas” un „Psiholoģija”, Biznesa vadības koledžas studiju virzienam „Tiesībzinātnes” un Rīgas Aeronavigācijas institūta studiju virzienam „Transports”. Studiju akreditācijas komisijas vadītāja Inese Stūre uzsver, ka studenti no tā necietīs:

„Tas ir augstskolas ziņā, kā tā tālāk rīkojas. Likums paredz iespēju ne ātrāk kā pēc 6 mēnešiem atkārtoti iesniegt pieteikumu akreditācijai. Šis ir laiks, kad viņi var novērst ekspertu norādītos trūkumus. Tad, protams, šis akreditācijas lēmums var tikt pārskatīts. Bet studējošo tiesības ir aizsargātas jebkurā gadījumā, arī ja viņiem būtu jābeidz augstskola pēc akreditācijas termiņa beigām, kad tai vairs nav tiesības izdot valsts atzītus diplomus. Ir noslēgti līgumi par to, ka studējošie pāriet uz kādu citu augstskolu.”

Stūre, analizējot akreditācijas rezultātus, kā vienu no lielākajiem ieguvumiem min augstskolās uzsākto intensīvo darbu studiju kvalitātes paaugstināšanā. Augstskolas aktīvi darbojas ārzemju studentu piesaistē, tiek veikti nozīmīgi ieguldījumi materiālās bāzes uzlabošanā, papildinot bibliotēku resursus, izveidojot jaunas laboratorijas un veicot cita veida ieguldījumus.

Jau ziņots, ka maija sākumā Izglītības un zinātnes ministrijas izveidotā Akreditācijas komisija uzsāka studiju virzienu akreditāciju.

Jautājums ap studiju akreditāciju jau ilgāku laiku ir uzmanības laukā augstākajā izglītībā. Studiju virzienu akreditācija ir apstiprinājums, ka konkrēta studiju programma ir valsts pieprasītajā līmenī, un studenti ir tiesīgi saņemt valsts apstiprinātu diplomu.

Latvijas augstskolās akreditācijai bija jānotiek jau kopš pērnā rudens. Taču Augstākās izglītības padomes ziņojums par studiju programmu izvērtējumu, uz ko bija plānots balstīt virzienu studiju akreditāciju, bijušā izglītības ministra Roberta Ķīļa vērtējumā un arī auditoru ieskatā izrādījies nekvalitatīvs. Līdz ar to akreditācijas process stipri ievilkās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti