Strīdi par valsts kompensējamo medikamentu apmaksu turpinās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Zāļu ražotāju un vairāku pacientu organizāciju iebildumu dēļ valdība otrdien jau otro reizi atlika lemšanu par Veselības ministrijas ierosinājumu noteikt zāļu ražotāju līdzdalību kompensējamo medikamentu B sarakstā iekļauto zāļu un medicīnas ierīču apmaksā.

Kompromisa panākšanai ministrijai dotas divas nedēļas. 

Veselības ministrijas (VM) izstrādātie grozījumi "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtībā" paredz, ka reizi gadā  notiks datu analīze un, konstatējot, ka konkrētu B sarakstā (medikamenti, kuriem nav līdzvērtīgas efektivitātes zāļu) iekļauto zāļu un medicīnisko ierīču pārdošanas apjoms pārsniedz 10% no iepriekšējā gada attiecīgā rādītāja, tad pārtēriņu līdz 10% uzņemsies segt valsts, bet pārējo - virs 10%, būs jāpamaksā zāļu ražotājiem.

Šādā veidā valsts cer izvairīties no nepamatotas zāļu cenu celšanas, izmantojot to, ka šos medikamentus apmaksā valsts.

Industrijas pārstāvji gan pret ieceri asi iebilst. Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija pat uzskata, ka ministrijas virzītie grozījumi ir prettiesiski.

Asociācijas pārstāve Signe Vēliņa skaidroja, ka galvenās bažas ir par to, ka grozījumi rada nevienlīdzīgu attieksmi pret medikamentu jomā iesaistītajiem uzņēmumiem - vieniem komersantiem, kas ir ražotāji, būs  jāmaksā par pārējiem diviem – aptiekām un vairumtirgotājiem.

Savukārt Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārs Rinalds Muciņš uzsvēra, ka diskusiju pamatā ir jautājums par naudu, jo šīs izmaiņas ir vērtējams tikai kā drošības spilvens situācijā, ja ar valsts budžeta līdzekļiem nebūtu iespējams segt izveidojušos deficītu.

„Tas ir jautājums par naudu, mēs labprāt apmaksātu visus medikamentus visiem, vienīgais ierobežojums ir valsts budžets, un Veselības ministrija regulāri prasa vairāk naudas,” atgādināja Muciņš.

Viņš skaidroja, ka ministrija vēlas panākt ražotāju līdzdalību zāļu apmaksā, jo valsts tagad nopērk vairāk nekā pusi no zālēm, kas ir tirgū, un „mēs gribam , lai medikamenti būtu lētāki”, turklāt  jebkurā biznesā 10% realizācijas pieaugums ir plānots.

Iepriekš tika plānots, ka grozījumi stāsies spēkā 2016.gadā, tomēr zāļu ražotāji uzskata, ka ir jāizstrādā alternatīvs risinājums, kura sagatavošanai būs nepieciešams aptuveni pusgads.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti