1.septembrī skolēni atgriežas skolas solos, tomēr lielā cenu kāpuma dēļ šogad ir krietni audzis to ģimeņu skaits, kurām nepieciešama palīdzība, lai nodrošinātu bērnus ar skolas lietām un apģērbu.
Kā pastāstīja organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa, grūtākais mācību gada sākums ir tiem vecākiem, kuriem uz skolu jālaiž vairāki bērni. “Daļa vecāku ir tādi, kas, piemēram, jau maijā iepirkuši daļu no skolas lietām. Daļa diemžēl jūtas tādā satraukumā par to, ka tik daudz tiek runāts par rudeni un ko tas nesīs, jo nav skaidrs, ko tas no katras ģimenes patiešām prasīs. Bet ir daļa vecāku, kas šobrīd, jā, šausminās par cenām, bet vienlaikus būtiski savus ikdienas ieradumus nav mainījuši,” zināja stāstīt Akmentiņa-Smildziņa.
Pirmā vieta, kur lūgt palīdzību, ir sava pašvaldība. Bet, kā norādīja Latvijas Pašvaldību savienībā, palīdzību vietvaras sniedz pēc brīvprātīgas iniciatīvas.
Talsu novadā līdz šim neliels skaits ģimeņu vērsies pēc palīdzības. Tomēr pašvaldības Sociālā dienesta pārstāve Vija Brando prognozē, ka šomēnes tas pieaugs, tāpēc meklē risinājumus, kā palīdzēt visiem skolēniem, kam vajadzīgs atbalsts.
“Pašvaldības sociālajā dienestā ir iespēja sniegt sociālo palīdzību ģimenēm, kurām ir noteikts trūcīgs vai maznodrošināts mājsaimniecības statuss, vai ģimenēm, kurās ir bērniņš ar invaliditāti. Tad tiek nodrošināts atbalsts 50 eiro apmērā katram bērnam skolas preču iegādei. Un tad ir vecāki, kas nāk ar šiem čekiem, ka viņi ir iegādājušies skolai nepieciešamās lietas, un viņi lūdz apmaksāt preču iegādi,” pastāstīja Brando.
Biedrības “Open Radošais centrs” vadītājs Edijs Klaišis atzina, ka šogad ir īpaši pieaudzis to jauniešu skaits, kas vērsies arī pie viņiem: “Ir pietiekami daudz jauniešu, kuriem vecāki nevar atļauties sagādāt visu skolai. Bet ir šogad šausmīgi izteikti tas, ka bija ļoti daudz palīgā saucienu tieši no malas. Bija viena daļa, kuri bija mūsu redzeslokā. Bet tie bija arī jaunieši, kuru pirmais zvans mums bija saistībā ar to, vai mēs viņiem nevaram palīdzēt ar kaut kādām skolas lietām.”
Klaišis gan norādīja, ka cilvēku atsaucība ir milzīga un diennakts laikā ir izdevies atrisināt problēmu, palīdzot visiem jauniešiem.
Arī labdarības organizācijas “Ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta pastāstīja, ka šogad, sadarbojoties ar vairāk nekā 40 reģionālajām labdarības organizācijām, tiek palīdzēts ģimenēm, kurām situācija ir visgrūtākā. Viņiem sniedz gan dāvanu kartes no “Jāņa Rozes” grāmatnīcas, gan citas praktiskas lietas, ko ir ziedojuši cilvēki.
“Ja es salīdzinu ar iepriekšējā gada augustu, tad es varu teikt, ka [pērn] gandrīz nesaņēmām šādus palīdzības lūgumus, un šogad, jā, katru dienu saņemam vienu vai divus tādus lūgumus. Skaidrs, ka ir pieejams tā saucamās vistrūcīgāko personu palīdzības pakas skolas gaitu uzsākšanai, kā arī pašvaldības izsniedz savus pabalstus. Bet mēs no dzīves, no prakses redzam, ka šogad ar šo palīdzību ir par maz,” pastāstīja Dimanta.
Tāpat arī šogad liels izaicinājums “Ziedot.lv” ir palīdzēt sagatavoties jaunajam mācību gadam vairākiem tūkstošiem ukraiņu bēgļu bērniem, kas Latvijā uzsāks skolas gaitas.
Latvijas Radio vienā no Rīgas lielveikaliem uzrunāja ģimenes, kas, gatavojoties mācībām, iegādājas dažādas preces skolai. Lai gan ar cenu pieaugumu ir samierinājušās, vairumam ģimeņu tas ir licis domāt līdzi tam, kas patiesi skolai ir vajadzīgs, nepērkot neko lieku. Visi uzrunātie vecāki un skolēni gan atzina, ka mēģina arī ietaupīt, izmantojot atsevišķas lietas no iepriekšējiem mācību gadiem, pāri palikušās burtnīcas vai pildspalvas, un arī iepērkas veikalos, kad ir lielākas atlaides.