Šogad indeksēs pensijas līdz 200 latiem

Pensiju indeksāciju atsāks šā gada septembrī, un nelielu pensijas pieaugumu sajutīs apmēram 90% Latvijas pensionāru, kuru ikmēneša pensijas nepārsniedz 200 latu. Šāds kompromiss šodien panākts Latvijas Senioru konsultatīvās padomes sēdē. Latvijas Pensionāru federācija par galīgo atbalstu šim risinājumam gan vēl lems nākamnedēļ.

Jau šoruden 90% no apmēram pusmiljona Latvijas pensionāru varētu saņemt vidēji par četriem latiem un 68 santīmiem lielāku pensiju. Par to šodien pēc ilgām diskusijām vienojās pensionāru pārstāvji un labklājības ministre Ilze Viņķele, kura pēc tikšanās pauda gandarījumu par konstruktīvo sadarbību: „Indeksācija tiek atsākta šogad septembrī un indeksētas tiks pensijas, kuru apmērs nepārsniedz 200 latu, ar indeksu 1,04, kas nozīmē patēriņa groza cenu izmaiņas par periodu no 2009. līdz 2013.gadam.”

Labklājības ministre norāda, ka indekss 1,04 adekvāti atspoguļo patēriņa groza cenu izmaiņas par periodu, kad pensijas netika indeksētas. Ilze Viņķele arī uzsver, ka nākamajā gadā papildus nepieciešamie 30 miljoni latu ir vairāk nekā puse no sociālā budžeta papildu līdzekļiem kopumā. Indeksācijai tērēt vēl vairāk naudas nozīmētu atteikties no minimālās algas, neapliekamā minimuma un atvieglojumu par apgādājamajiem palielināšanas.

„Manuprāt tad tā jau vairs nav saruna starp vienu ministriju un nozari vai pat valdību un pensionāru federāciju, tad tam ir jābūt šāda vai tādā veidā sabiedrības lēmumam, apzinoties to, ka lielāka indeksācijas summa nozīmē to, ka citām iniciatīvām nākamgad naudas nav. Un, ja sabiedrība ir gatava šim lēmumam, nu tad tas lēmums var tapt,” uzsver Viņķele.

Lai gan Latvijas Pensionāru federācijas prasības sākotnēji bija daudz stingrākas un panākt lielāku pieaugumu mazajām pensijām neizdevās, federācijas vadītājs Andris Siliņš par vienošanos ir apmierināts. Pēc viņa teiktā, četrarpus latu pie pensijas mēnesī ir ļoti nedaudz, bet tomēr taustāmi.

Manā skatījumā šis pieņemtais lēmums ir saprātīgs kompromiss situācijā, kurā mēs esam. Tas zināmā mērā ir pieņemams gan valsts budžetam, gan arī lielākajai daļai Latvijas pensionāru,” atzina Siliņš.

Latvijas Pensionāru federācijas valde gan jāvārdu panāktajam kompromisam vēl nav devusi, jo sarunās ar labklājības ministri klāt bija tikai divi no 19 valdes locekļiem. Siliņš prognozēja, ka biedru vidū domas dalīsies un ne visi to atbalstīs. Gala lēmumu par atbalstu pensiju indeksācijai līdz 200 latiem Pensionāru federācijas valde pieņems nākampirmdien. Labklājības ministre cer uz pozitīvu lēmumu:

„Es ceru uz to, ko Latvijas pensionāri jau ir ne reizi vien demonstrējuši, proti, atbildību, godaprātu un situācijas izpratni, jo variantā, ja mums būtu jāindeksē pensijas, kur efekts nākamgad būtu 70 miljoni latu, tad es varu teikt, ka tas izslēdz jebkādas citas iniciatīvas nākamā gada budžetā.”

Lai indeksētu pensijas līdz 200 latiem, šogad vajadzēs apmēram 10 miljonus latu, ko segs no sociālā budžeta uzkrājuma, bet nākamgad - jau vairāk nekā 30 miljonus latu. Pensionāru federācijas vadītājs gatavs nākamgad no jauna cīnīties par lielāku pieaugumu mazajām pensijām. „Mēs esam unikāla valsts, kur valsts solidārās pensijas atšķiras pat simt reižu. Tādēļ ir jāmeklē risinājumi, kā tomēr šo milzīgo starpību mazināt. Tas nozīmē, ka mums ir jāpanāk daudz lielāks pieaugums tieši mazajām pensijām, kuras šobrīd neatbilst nekādiem kritērijiem,” piebilda Siliņš. „Es domāju, ka šobrīd ir panākts kaut kāds risinājums, kas dod pozitīvu efektu tomēr lielākajai daļai pensionāru,” saka pensionāru līderis Siliņš.

Pensiju indeksācija ekonomiskās krīzes dēļ tika iesaldēta 2009.gadā. Par to, kā pensijas indeksēs nākamgad, senioriem un Labklājības ministrijai vēl būs atsevišķas sarunas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt