Dienas ziņas

Ances loka šāvēji beidz sezonu

Dienas ziņas

Sola samazināt apkures tarifu Rēzeknē

Sodus par piena kvotas pārsniegšanu neatcels

Sodus par piena kvotu pārsniegšanu neatcels

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Laikā, kad Latvijas piensaimniecības nozarē strādājošie piedzīvo krīzi saistībā ar Krievijas embargo, Eiropas Savienība (ES) neapspriež iespēju atcelt soda maksu par piena kvotu pārsniegšanu. Tādēļ lauksaimniekiem būs jāapsver iespējas samazināt kvotas pārpildi, uzsvēris zemkopības Ministrs Jānis Dūklavs. Bet tikmēr piensaimnieki arvien skaudrāk izjūt Krievijas embargo sekas, par kilogramu piena vairs saņemot tikai nedaudz vairāk par pusi no izdzīvošanai nepieciešamās summas.

ES neapspriež iespēju atcelt soda maksu par piena kvotu pārsniegšanu, bet jau tagad ir skaidrs, ka tā šogad būs pārsniegta. Pērn piena kvota tika izpildīta par 99,2%, bet dati par šī gada jūliju rāda, ka kopumā Latvijā pienu saražo par 10% vairāk.

„Nepatīkami ir tas, ka ir gan kvotas pārpilde, gan piena cenu kritums, tādas nepatīkamas lietas abas vienlaikus. Tas būs smagi pienu ražojošajām saimniecībām,” konstatē Latvijas Lauku konsultāciju dienesta Lopkopības nodaļas vadītāja Silvija Dreijere.  
Kazdangas Piena pārstrādes uzņēmuma “Elpa” vadītājs Gundars Sisenis telefonintervijā pastāstīja, ka aptuveni 30% piensaimnieku, kas ir uzņēmuma piegādātāji, varētu pārsniegt piena kvotu. Par katru pārsniegto kilogramu nāksies iekasēt soda naudas: „Ja viņš nebūs ar mieru šo soda naudu maksāt, tad cits nekas neatliks – kvotu viņš ir izpildījis, līgumu ar viņu laužam. Un viņš ir tādā bezcerīgā situācijā, un mums ir savukārt atkal jāmeklē kāds cits piena piegādātājs, lai mēs varētu aizpildīt to robu.”

Speciālistus nepārsteidz, ka soda naudas šobrīd netiks atceltas, jo piena kvotu sistēma beidzas nākamā gada aprīlī. Risinājums uz šo brīdi piensaimniekiem varētu būt solidarizēšanās, savā starpā vienojoties par kvotu pārpirkšanu.

„Nevis piena kvotai tirgojot celt cenu, tā kā šodien kaut kur dzirdēju Latvijā – pat izskan cena 180 eiro par tonnu, bet nu varbūt solidāri nodot kaimiņiem,” iesaka Dreijere.

Grobiņas novada piensaimnieks Visvaldis Kukuks stāsta, ka piena kvotu pārsniegšanas soda naudas viņu neietekmē. Tomēr viņu satrauc Krievijas embargo dēļ teju uz pusi kritušās piena iepirkuma cenas.

Piena nozares pārstāvji no Eiropas Savienības līdzekļiem vēlas saņemt izmaksu 67 eiro par vienu govi mēnesī. Prasība tiks iesniegta ES un izskatīta nākamajā Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē. Savukārt Zemkopības ministrija Krievijas sankciju dēļ cietušajai nozarei atvēlējusi atbalstu 400 miljonu eiro apmērā. Kā un kad tas tiks pārdalīts, pagaidām nav zināms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti