Dienas ziņas

Reorganizē Rembates pagasta pārvaldi

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Smiltenē apgūst vēsturisko mūru atjaunošanu

Smiltenē apgūst vēsturisko mūru atjaunošanu

Atjaunojot Smiltenes evaņģēliski luteriskās baznīcas vēsturisko žoga mūri, vienlaikus aizvadīta arī restaurācijas meistarklase. Tā ir draudzes mācītāja iniciatīva - dot iespēju mācīties arī tiem, kuru īpašumā ir sena ēka ar laukakmeņu pamatiem vai celta no tiem. 

Pēdējā gada laikā Smiltenes luterāņu baznīca piedzīvo dažādus atjaunošanas procesus. Smiltenes draudzes mācītājs atzīst, ir gandarījums, ka ir izdevies piesaistīt līdzfinansējumu no dažādiem avotiem un ka smiltenieši var vērot šīs vizuālās pārmaiņas, taču radās doma dot iespēju vietējiem arī pašiem daļēji iesaistīties kādā no procesiem un iegūt sev vērtīgas zināšanas un iemaņas. 

“Laukos ir veca laukakmeņu mājā, un gribas to atjaunot. Ja paskatās, šķiet, ka viegli, bet tos akmeņus salikt tā, kā viņiem būtu jāstāv, es domāju, ka tur vajadzētu [prasmi] gadiem apgūt,” stāstīja smiltenietis Viesturs Šilovs.

Šāda meistarklase Smiltenē norisinājās pirmo reizi. To atzinīgi novērtēja pieaicinātais restaurators Juris Pavlovs, sakot, ka pēdējā laikā arvien vairāk sabiedrība tiek iesaistīta šādos procesos. 

“Runāt par to kādās telpās, sanāksmēs, semināros… runāšana ir runāšana, kamēr pats neesi to akmeni pacēlis, ielicis un sapratis to principu, kā tas viss veidojas. Šis ir labs veids,” uzsvēra Pavlovs.

Lai arī šoreiz trīs dienu meistarklasei atsaucība bija maza, iecere ir tās turpināt. Vēsturiskā mūra atjaunošana nav ātrs process, turklāt to ietekmē arī laika apstākļi. Ir jau arī sāktas sarunas ar Smiltenes tehnikuma vadību, ka tā būtu iespēja arī skolas audzēkņiem apgūt savai izvēlētajai profesijai nepieciešamās iemaņas.

“Arī ceļu būves specialitātes studentiem ir kursā paredzēta gan betonēšanas, gan sienas mūrēšanas iemaņu apguve. Mēs bieži varam manīt, ka, rekonstruējot ielas, tiek skartas arī pamatdaļas, kas tiek atsegtas. Tas būtu labi, ja jaunieši zinātu, kur nedrīkst to cementu likt tik daudz un kur būtu labāk piebērt grunti un neaiztikt,” norādīja Smiltenes draudzes mācītājs Reinis Kulbergs.

Lai sabiedrību arī informētu kādi vēstures notikumi risinājušies līdzās Smiltenes baznīcai, iecere ir laika gaitā pie vēsturiskā žoga izvietot informatīvas piemiņas plāksnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt