Ārpus Rīgas

"Talsu Vēstu" žurnāliste Mārīte Jankeleviča par pašvaldību vēlēšanu iznākumu Talsos

Ārpus Rīgas

Jauns cietums Latgalē - viena no valdības prioritātēm Latgales attīstībā

Skrundas lokatora pilsētiņa - ideāla vieta karavīru mācībām pilsētvidē

Skrundas lokatora pilsētiņa - ideāla vieta karavīru mācībām pilsētvidē

Līdz šī gada beigām Aizsardzības ministrija plāno pilnībā pārņemt militāro pilsētiņu no Skrundas novada pašvaldības. Paredzēts, ka bijušo Padomju Armijas objektu izmantos mācību vajadzībām. Tā ir vienīgā vieta Baltijas valstīs, kur iespējams veikt apmācības tik autentiskā pilsētvidē. Kā zināms, teritorijā, kas atrodas netālu no Skrundas, no lokatora pilsētiņas laikiem ir saglabājušās daudzstāvu dzīvojamās ēkas.

To, kā karavīri trenējas Skrundas militārajā pilsētiņā, jau šobrīd ikviens var apskatīt arī internetā, kur atrodami gan Aizsardzības ministrijas, gan Skrundas televīzijas, gan Zemessardzes Studentu bataljona filmētie videomateriāli par mācību norisi. Teritorija, kas zināmu laiku bija atvērta tūristiem, piederējusi te vienam te otram saimniekam, daudzu gadu garumā izsaimniekota, līdz beidzot nonāca Skrundas novada pašvaldības īpašumā. Tagad armijas vajadzībām būvētā pilsēta ar dzīvojamām mājām un pārpalikušo infrastruktūru pilnībā nonāks Aizsardzības ministrijas pārraudzībā, stāsta Skrundas novada domes priekšsēdētāja Loreta Robežniece:

„Sarunas tika uzsāktas aptuveni pirms pusotra gada. Galvenais mērķis bija, lai šī vieta, 42 ha lielā teritorija, tiktu sakārtota. Idejas bija vairākas, ko ar šo nesakopto zemes gabalu darīt. Apspriežot šo jautājumu ar Aaizsardzības ministriju, bruņoto spēku pārstāvjiem un domājot par pielietojumu, tika nolemts šo zemes gabalu nodot Aizsardzības ministrijas rīcībā .''

Latvijas Radio uzrunātie Skrundas novada iedzīvotāji neiebilst pret šo ieceri, jo tāpat jau teritorija ir degradēta un citādi nevienam nav vajadzīga, saka sastaptie kungi:

„Tāpat jau viss tur sagrūs. Bērzi aug uz jumtiem, visi pircēji tam pasākumam atmetuši ar roku un pazuduši. Lai puikas trenējas! Tikko tanki brauca, mums te kā lielpilsētā. Paši esam dienējuši Padomju Armijā, tagad varam ko redzēt un dzirdēt no dienesta laikiem.''

Regulāro spēku vienības un Zemessardze regulāri veic profesionālā dienesta karavīru un zemessargu apmācību cīņai pilsētvidē. Skrundā jau trenējas

Sauszemes spēku kājnieku brigāde, Cēsu Instruktoru skola, Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas skola un Zemessardzes vienības. Zemessardze Skrundā veic gan jaunāko komandieru, gan zemessargu apmācību. Skrundas bijusī lokatora pilsētiņa ir ļoti piemērota militāriem treniņiem pilsētvides apstākļos, uzsver aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis:

„Ļoti atzinīgi novērtēta vieta. Pilsētvides poligoni ir arī citās vietās, viens uzbūvēts Lietuvā, taču tas ir ļoti moderns. Skrunda ir pietuvināta kaujas situācijām un reāliem apstākļiem. Mēs esam priecīgi, ka spēsim pārņemt un operēt ar šo Skrundas pilsētiņu.”

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis piebilst, ka Latvijas iedzīvotājiem turpmāk būs jārēķinās ar lielāku bruņoto spēku klātesamību ne tikai mācību laikā, bet arī ikdienā:

„Uz ceļiem būs redzama kara tehnikas pārvietošanās, lidos helikopteri utt. Karavīriem ir jātrenējas, bruņotie spēki strauji attīstās, un Ādažu poligons ir kļuvis par mazu mums. Pie mums ir arī sabiedroto karavīru skaits ir ļoti liels, tāpēc attīstām reģionālos poligonus arī Kurzemē.”

Apmācības Skrundā ir veikušas ASV vienības un šīs iespējas izmanto arī Norvēģijas un Lietuvas karavīri militāro mācību “Saber Strike” laikā.

Kā zināms, jūnijā Latvijā notiek līdz šim otras lielākās militārās mācības kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt