Pusdiena

Pusdiena 16.04.2018

Pusdiena

ES ārlietu ministru sanāksmē apspriež situāciju pēc Sīrijas bombardēšanas

Skolēni kritizē noteikto eksāmenu grafiku

Skolēns protestē pret eksāmeniem divas dienas pēc kārtas; gatavs doties uz Satversmes tiesu

Eksāmeni divas dienas pēc kārtas bez nevienas dienas pārtraukuma ierobežo skolēna iespējas parādīt savu labāko sniegumu, uzskata 12.klases skolēns Ņikita Kovaļovs, kurš pret valdības noteikumos noteikto eksāmenu grafiku iestājas jau kopš pērnā gada rudens. Centralizētais valsts eksāmens latviešu valodā un izvēles eksāmens informātikā gaidāmi jau pēc mēneša. Jaunietis daudzu mēnešu garumā sūtījis vēstules virknei iestāžu, uzsācis parakstu vākšanu sabiedrības iniciatīvu platformā “manabalss.lv”, un pagājušajā nedēļā viņa iesniegumu saņēma Tiesībsarga birojs, kurš kritizē noteikto eksāmenu grafiku.

Izvēles eksāmens informātikā un obligātais eksāmens latviešu valodā šogad notiks viens pēc otra bez nevienas dienas pārtraukuma – 21.maijā un 22.maijā. To paredz pērnā gada maijā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi.

Ventspils 6.vidusskolas 12.klases skolēns Ņikita Kovaļovs ir viens no skolēniem, uz kuru attiecas grafiks – divi eksāmeni pēc kārtas bez nevienas dienas pārtraukuma.

Par to viņš uzzināja pērn septembrī. “Tas mani pilnībā pārsteidza. Es sāku interesēties gan pie skolas direktores, gan Ventspils pilsētas Izglītības pārvaldē, kur man norādīja, ka tā visam ir jābūt. Bet es tam nepiekrītu. Arī skolotāji nepiekrīt,” saka Kovaļovs.

Informātikas eksāmenu viņš vēlējās kārtot, jo ir doma saistīt nākotni ar informācijas tehnoloģijām. Uzzinot par grafiku, Ņikita saprata, ka nāksies gatavoties abiem eksāmeniem paralēli. “Es ar šo problēmu cīnos, jo neviens nezina, kā ar šo problēmu cīnīties. Ir pilnīgs absurds, ka Ministru kabineta noteikumi ierobežo manas spējas parādīt savu labāko rezultātu,” norāda Ņikita.

Pērnā gada rudenī Ņikita uzsāka saraksti ar valsts iestādēm - to vidū arī vērsās Veselības ministrijā. Kāda bija iestādes galīgā atbilde pēc pāris mēnešu sarakstes, īsumā pārstāsta ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders: “Veselības ministrija lūdza viedokli Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomātiskās medicīnas un psihoterapijas katedrai, kuras vadītāja, profesore Gunta Ancāne informēja, ka [..] divu eksāmenu kārtošana diennakts laikā, raugoties no fiziskās, emocionālās sargāšanas un slimību profilakses viedokļa, nebūtu pieļaujama”.

Veselības ministrija norāda: starp eksāmeniem jānodrošina pietiekams laiks atpūtai, lai skolēni varētu atpūsties, atjaunojot spēkus un koncentrēšanās spējas turpmākajam mācību procesam.

Informācijai atbildes vēstuli ministrija pievienoja arī Izglītības ministrijai un Valsts Izglītības satura centram.

Tiesa, ar šo iestādi Ņikita par eksāmenu grafiku sarakstījās jau kopš rudens. Iestādes komentāru Latvijas Radio pagaidām nav izdevies iegūt, to sola jau pēc šī ieraksta izskanēšanas. Taču zināms, kādi ir vēstulēs minētie iestādes argumenti: pārbaudījumu grafiks esot saskaņots ar skolu direktoriem, neviena skola neesot izteikusi iebildumus. Ņikita gan atklāja, ka elektroniskajā aptaujā piedalījušās vien 25 skolas.

Tāpat arī iestāde norādīja: ir iespēja pārbaudes darbu kārtot papildu termiņā, ja skolēnam ir attaisnojošs iemesls. “Piedāvāja risinājumu, ko uzskatu par absolūti nepieņemamu. Tas ir datums, kad man būs izlaidums. Pēc izlaiduma man vajadzēs kārtot eksāmenu. Taču es tam nepiekrītu. Kāpēc man ir jāmaksā nauda, lai aizbrauktu uz Rīgu?” vaicā Ņikita.

Pārbaudes darbu var kārtot tikai Rīgā. Tiesa, no Valsts Izglītības satura centra neoficiālā sarunā ar Latvijas Radio minēts – nepieciešama ārsta zīme, ka skolēnam ir stress.

Arī Tiesībsarga birojs, kur pagājušajā nedēļā vērsās Ņikita, kritizē noteikto eksāmenu grafiku.

“Tā kā šis grafiks ir noteikts ar Ministru kabineta noteikumiem, tad diez vai mēneša laikā būs iespējams kaut ko mainīt. Bet būtu jāvērš Izglītības un zinātnes ministrijas uzmanība, lai tādas situācijas vairs nebūtu, jo starp eksāmeniem nav nevienas brīvas dienas,” norāda Tiesībsarga biroja pārstāve Laila Grāvere.

Izglītības ministrija savās atbildēs norādījusi, ka ne visiem skolēniem ir vienāds stresa līmenis, un vēstules beigās rakstīja: novēlam jums veiksmīgi nokārtot visus pārbaudes darbus. Tiesa, Ņikitam Kovaļovam ir plāns B: ja neizdosies atrisināt situāciju, viņš kārtos izvēles eksāmenu fizikā.

Ņikita arī cer izcīnīt taisnību Satversmes tiesā.

10 komentāri
Andris Bērziņš
Pievēršiet uzmanību arī skolas soliem! Jauniešiem jau no 5. klases līdz 12. klasei muguras ir sabeigtas! Slimas ar skoliozēm, pat ar artrozēm! Iespiesti mazos skolas solos, salīkuši, saspiesti, ar asinsrites traucējumiem!
Anonīms lietotājs 16990
Domāju, ka tikpat nepārdomāti VISC plāno olimpiādes. 2.posms, pilsētu olimpiādes notiek pa 3 vienā nedēļā, dažām arī starpā nav nevienas vai ir 1 - 2 dienas. Un tas mācību laikā, kad uz nākamo olimpiādi ir jāgatavojas papildus, nav noslēpums, ka tieši labākie skolēni piedalās vairākās olimpiādēs. Vai Dievam dienu trūkst, ka visas olimpiādes jāsaliek no 20 janvāra līdz 12. februārim? Kāpēc kāda nevarētu būt decembrī, cita janvāra sākumā, vēl cita februāra beigās, jo valsts olimpiādes pamatā ir martā?
Kaspars Vanags
Godīgi sakot nesaprotu, tos, kuri apgalvo par to ko puisis darīs darbā u.t.t. Pirmkārt puisis, redz problēmu un nevis čīkst online čatā, bet dara visu ko var likuma normās, kas ir apsveicami, ka cilvēks nevis nomet malā un pačikst savā starpā, bet kaut ko dara. Otrkārt, kāds sakars ar darbu? Viņš ir vēl tikai 12 klase viņam varbūt rūp iespējas iegūt izglītību kuru vēlās un tad attiecīgi darbu un, lai iegūtu sev tīkamāko izglītību tev vajag gan labas atzīmes, gan bieži vien pareizos "izvēles" priekšmetus. Treškārt, es sev darbā nekad neesmu saskāries, ka man vienu dienu būtu jāprogrammē, bet nākošajā jāraksta sacerējums un no tā cik labi tas būtu izdarīts atkarīga mana alga. Viņš nečīkst par kaut kādiem niekiem, bet tā vietā, lai "pieaugušie" , "vecā paaudze", atbalstītu tos, kas dara, viņi viņus nosauc par mīkstajiem. Šie mīkstie ir tie, kuri kaut ko var mainīt, nevis tie, kuri tik komentāros var pateikt cik valdība ir negodīga, vai citas sev tīkamās sūdzības.
Kārlis Sergejevs
Viens no šiem eksāmeniem ir IZVĒLES - tātad NAV obligāts ! Un nav cepties - ja pats izvēlējies , tad negaudo un nejauc gaisu ! Bet te jau zemteksts - jo viens no eksāmeniem ir LATVIEŠU VALODĀ ! Kauns par šo mīksto puišeli !
Kaspars Vanags
Tur nav nekāds sakars, kāds ir nakošais obligātais eksāmens, tāpēc, ka abi eksāmeni būtu valsts valoda un puisim neizklausas, ka ar valodu vispār būtu problēmas. Un vai cilvēku, kas nevis tikai gaužās, bet arī kaut ko dara var saukt par mīksto?
Artūrs Savickis
Nopietni? Mūsdienās sīkie vispār ir palaidušies tā, ka pretīgi skatīties. Ko tas nelga darīs augstskolā, ko viņš darīs pēc tam darbā - rakstīs pretenziju, ka nevar divus uzdevumus dienā izpildīt? Vājprāts vienkārši.
Anonīms lietotājs 22967
Vispār es atbalstu iniciatīvas uzņemšanos un vēlēšanos kaut ko mainīt, ja neapmierina esošā sistēma, bet šis gadījums... Labāk būtu tērējis enerģiju, lai plānveidā sistemātiski apgūtu vielu un tad spētu uzrakstīt arī trīs eksāmenus trīs dienās. Ir jāmāk izvēlēties cīņas, kuras censties izcīnīt.
EIRO TEMĪDA (Law firm)
Ja šim zēnam rodas šādas "grūtības" , kā tad augstskolā viņš spēs kārtot sesijas - labor. darbi, ieskaites,eksameni - viss blīvā rindā...
Kaspars Vanags
Tāpēc, ka eksāmenu rezultāts var būt izšķirošs starp budžetu vai maksas studijām, rezultāts var izšķirt kādā izglītības iestādē vispār tiksi. Visas ieskaites, eksāmeni pēc tam jau ir tikai rezultāts, tur var kaut ar 4 izvilkt. Respektīvi tikt iekšā ir grūtāk nekā jau esot tur turēt kaut kādu līmeni.
Anonīms lietotājs 4266
Kā saucas šī iniciatīva portālā manabalss.lv ? To tur nav iespējams atrast, un rakstā nav minēts tās nosaukums.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti