Dienas ziņas

Trūkst zināšanu par cilvēku aprūpi mājās

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ēnu dienā akcentē inženierzinātnēs balstītas profesijas

Skolēni Latgalē «ēno» robežsargus un muitniekus, bet Vidzemē - iepazīst inženierzinātnes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Trešdien, 10.februārī, Ēnu dienai reģistrējušies vairāk nekā 21 000 Latvijas skolēnu, lai iepazītos ar dažādām profesijām. Skolēni Latgalē "ēnoja" robežsargus un muitniekus, bet Vidzemē iepazina inženierzinātnes un informācijas tehnoloģiju nozari.

Interesē muitnieku suņi un viltotās pases

Robežsargus trešdien Latgalē ēnoja 144, bet muitniekus – 17 skolēni. Latgalē jaunieši iepazinās ar muitas un robezsardzes darbību un uzdevumiem. Silenes robežkontroles punktā interesi par muitnieku un robežsargu ikdienu izrādīja skolēni no Daugavpils.

Iepazīstoties ar muitnieku darbu, skolēniem bija iespēja pārbaudīt robežkontroles punktu šķērsojošās automašīnas un to pasažierus. Lielu interesi skolēni izrādīja par tehnisko līdzekļu pielietojumu un jo īpaši par muitas kinologu darbu.

"Vienmēr ir interesējis darbs ar suņiem, un, otrkārt, es savu dzīvi esmu plānojis saistīt vai ar muitu, vai ar robežsargiem. Tas ir saistīts ar militāro jomu, visu laiku tas ir kaut kā piesaistījis," atzina 11.klases skolnieks Antons Smirnovs.

Silenes robežkotroles punktā arī robežsargiem savas ''ēnas''. Šogad  ēnotājas visas meitenes, kuras nopietni apsver domu savu nākotnes profesiju saistīt ar dienestu robežsardzē.

"No bērnības esmu tieši ieinteresēta militārajā jomā. Man tas liekas interesanti. Es daudz jauna uzzināju, arī to, kā vilto visas pases, un tas arī ir interesanti," atzina 10.klases skolniece Megija Pipina.

Skolēni atzīst, ka labprāt vēlētos, lai Ēnu diena notiktu biežāk, jo tad būtu iespēja iepazīt vairākas interesējošas profesijas, un tas, domājot par karjeru, ļautu izdarīt pareizo izvēli.

"Pirms diviem gadiem es ēnoju grāmatvedi, un es sapratu, ka tas nepavisam nav man, un tam pārvilku svītru, taču tagad es sapratu, ka robežsardze - tas ir man," uzskata 12. klases skolniece Vita Jerjomina.

Silenes robežkotroles punktā pie robežsargiem Ēnu dienā skolēni dodas regulāri, taču pie muitniekiem šis gads bija pirmais. Un kā rādās - ne pēdējais.

"Protams, sabiedrībā ir kaut kādi stereotipi par mūsu darbu, par to, ko mēs darām, un tas noteikti varētu mazināt kaut kādu barjeru starp sabiedrību un ierēdņiem, kas strādā uz robežas," domā Silenes muitas kontroles virsuzraugs Jānis Dievapēds.

 

Ēnu dienā jauniešiem, sekojot robežsargiem un muitniekiem, bija iespēja pašiem savām acīm redzēt darbu un vietas, kuras citi ikdienā nevar ieraudzīt.

Valmierā aug nākamie metinātāji un atslēdznieki

Ēnu dienā šogad akcentētas arī inženierzinātnes un informācijas tehnoloģiju nozare, aicinot uzņēmumus jauniešiem dot iespēju iepazīt tehniskos novirzienus. Vidzemes pusē gan šādas izvēles iespējas nebija lielas. Tuvākajā apkārtnē tehnikas izstrādi un ražošanu Ēnu dienā iepazīt piedāvāja vienīgi metālapstrādes uzņēmums "Valpro";

Jaunieši, kuriem savas profesijas izvēle vēl tikai priekšā, šodien uzņēmumā SIA “Valpro” iepazina speciālo iekārtu konstruktora, metinātāja un atslēdznieka ikdienu.

"Es biju izbrīnīts par to, kā pašā sākumā tiek izvelēta tā darbību secība, ka viss ir jāizmēra un jāizrēķina precīzi ļoti ar simtdaļu precizitāti," norādīja Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas 10.klases skolnieks Ginters Dreimanis.

Speciālo iekārtu konstruktoram Jānim Muskam trešdien bija trīs ''ēnas''. Viņš ir viens no tiem meistariem, kurš ikdienā vada arī prakses studentiem un skolēniem, un stāsta, ka šī ir laba iespēja iepazīstināt ar savu ikdienu jauniešus, kuri vēl nav izvēlējušies specialitāti, ko apgūt.

"Šito jau vajadzēja senāk ieviest, lai cilvēki zina – lai var ātrāk izvēlēties, ko viņi grib darīt. Var apskatīties, ja nepatīk tomēr, tad izvēlas ko citu. Savādāk aiziet uz augstskolu un nezina, kas tur īsti pretim būs tajā darbā.

Vajadzētu vairāk tos tehniķus, lai Latvijā vairāk attīstās ražošana, tad arī attīstīsies viss pārējās," uzskata Muska.

9.klašu skolēniem šogad jāizvēlas starp profesionālās un vispārējās vidējās izglītības iestādēm. Viena no ''ēnām'' – Kristiāns Magone mācības iecerējis turpināt arodvidusskolā, apgūstot metinātāja un atslēdznieka arodu, tāpēc Ēnu dienā viņš iepazīst metinātāja ikdienu. "Birojā sēdēt man noteikti nepatīk, man gribas kaut kur darboties pašam, būt aktīvam."

"Joprojām ir uzskats, ka tomēr vajadzētu mācīties augstskolā, bet mēs uzskatām, ka arī tās visas profesijas, kuras var iegūt profesionālajās vidusskolās, ir augsti kvalificētas un augsti vērtējamas. Mūsdienas ļoti daudz, it īpaši metālapstrādē tieši tiek gaidīti arodvidusskolu absolventi," norādīja "Valpro" pārstāve Krista Mierkalne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti