Sklandrauša iekļaušana ES reģistros prasījusi divus gadus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Sklandu rauša jeb sklandrauša recepte Eiropas Komisijā iesniegta jau aptuveni pirms diviem gadiem, bet Latvijā saņemta ziņa, ka ES to ir apstiprinājusi Garantēto tradicionālo īpatnību sarakstā. Zemkopības ministrija sadarbībā ar ražotājiem kopīgi strādāja pie rauša iekļaušanas sarakstā, lai ražotāji ar nacionālo produktu varētu lepoties starptautiski un turpinātu tradīciju nodot citām paaudzēm.

Dženeta Marinska ar tradicionālā rauša cepšanu un piedāvāšanu kempingā "Uši" Kolkas pusē nodarbojas jau 10 gadu. Viņa pārliecināta, ka iekļūšana starptautiskā tradicionālo īpatnību sarakstā ir visas Latvijas sasniegums, jo sklandu rausis vairo valsts atpazīstamību, jo tas ir nacionālās kulinārijas zīmols.

„Mums tas pietiekoši labi garšo, turpinām cept gan mājās, gan ceptuvēs. Sklandrausis ir populārs un kļūs vēl populārāks tagad," saka Marinska.

Sklandu rausis gadu laikā krietni attīstījies, pirmās rakstītās ziņas par to parādījušās 1914.gadā Kurzemē, bet vēsture tam esot krietni senāka, stāsta cepējas. Lai iekļautu kādu produktu šajā sarakstā, galvenokārt vērtē recepti, lai tā būtu pietiekami skaidri aprakstīta, lai jebkurš varētu rausi pēc tās izcept arī mājās.

Arī Alsungā sklandrausis ir ikdiena ceptuvē "Suitu maize".

Cepēja Ruta Sokolovska atzīst, ka sklandu rausi cepēji ļoti godā, jo recepte nodota paaudžu paaudzēs.

„Sklandrausis – beidzot bija jāformulē, kas tas īsti ir. Mēs liekam pa kārtām – rupjo rudzu miltu apakša, burkānu kārta, ir kartupeļu kārta un pareizās attiecības, kas dod īstā sklandrauša garšas buķeti," saka Sokolovska.

Sklandrausi kā īpašu ģeogrāfiskās izcelsmes produktu turpmāk aizsargās Eiropas Savienības līmenī. Eiropas Komisija savā ziņojumā bez receptes vēl min, ka sklandrausis, kurš ir pirmais Latvijas lauku produkts šajā sarakstā, ir baudāms auksts ar tēju vai pienu. Zemkopības ministrijas pārtikas un veterinārā departamenta pārstāvis Juris Zinārs norāda ka sklandu rausis veicinās arī tūrismu.

„Šajā gadījumā tiek aizsargāta tradīcija, pārmantojamība no paaudzes paaudzē. Ir iesniegti vēl divi pieteikumi – par  salināto rupjmaizi un par Carnikavas nēģiem. Iestrādes ir pieteikumam par Latvijas lielajiem pelēkajiem zirņiem," stāsta Zinārs.

Patlaban „Garantēto tradicionālo īpatnību sarakstā" jau ir vairāk nekā 1100 dažādu produktu no visas Eiropas, kurus aizsargā Eiropas Savienības likums. Lēmumu par sklandu rauša iekļaušanu tuvāko dienu laikā ir jāpublicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

P.S. Salinātā rudzu rupjmaize ir Latvijā cepta dabīgi raudzēta maize no rupjajiem rudzu miltiem, kuras ražošanas tehnoloģijā ir ietverta plaucējuma un ierauga gatavošana. Šo maizi cep uz karsta klona krāsnī, tā veidota iegarena klaipa formā, kas sver vienu vai vairāk kilogramus, ar gludu, tumšu garozu, kuru pēc cepšanas pārziež ar cietes klīsteri vai ūdeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti