Panorāma

Vairākās pašvaldībās notikusi varas maiņa

Panorāma

Londonieši: mēs neesam iebaidīti

Skandaloza slava netraucē politiskajai karjerai

Skandaloza slava politiķiem netraucē uzvarēt pašvaldību vēlēšanās

Skandaloza slava, apsūdzības un atrašanās uz tiesājamā sola. Ne vienmēr tas nozīmē politiskās karjeras beigas pašvaldībā. Arī šīs vēlēšanas ir piemērs tam, ka neraugoties uz aizdomām par likumu pārkāpumiem, vēlētāji mēdz šādiem kandidātiem uzticēt novada vai pilsētas vadīšanu.

Jūrmalas mēra amata kandidāts Gatis Truksnis (ZZS) to izdarījis atkal. Otro reizi pirms vēlēšanām zaudējis mēra krēslu, viņš pārliecinoši Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) sarakstu Jūrmalā kā pirmo iedabūjis pašvaldības domē.

Vēlēšanu dienā varēja manīt, ka Truksnim šo to būs maksājusi gan aizturēšana pērn aizdomās par nelikumīgu partijas finansēšanu, gan izvairīšanās no vēlētājiem un medijiem pirmsvēlēšanu laikā, gan citas lietas. Par to liecināja vēlētāju izteikumi sestdien, vēlēšanu dienā. “Neizpildīja to, ko solīja četrus gadus atpakaļ. Nebija izpildīts tas viss. Tās bija tikai tukšas runas,” norāda Liene.

Līdzīgu viedokli izteica Anna. “Izstrīpoju, jo man nepatika, ka viņš neatnāca uz televīziju, kur bija diskusijas. Ja viņam nav jārēķinās ar iedzīvotājiem, tad iedzīvotājiem ar viņu arī nav jārēķinās,” saka Anna.

Truksnis saņēma mazāk plusiņus un saņēma vairāk svītrojumus nekā pirms četriem gadiem. Tomēr viņš aizvien ir populārākais politiķis Jūrmalā.

Par to liecina citu vēlētāju izteikumi. “Manuprāt, viņš ļoti daudz ir izdarījis priekš Jūrmalas. Mums ir gan bērnu laukumi, gan visādi ES fondu projekti tiek īstenoti. Ir brīvpusdienas skolēniem, bērnudārzos tiek baroti bez maksas,” pauž vēlētāja Jūlija.

Pie Trukšņa atbalstītājiem pieskaitāms arī Andris. Vaicāts, vai KNAB ierosinātās lietas nav par šķērsli, lai viņu neievēlētu Jūrmalas domē, viņš atsaka: “Nē, pilnīgi nē! Tas viss ir safabricēts”.

Latvijas Televīzija satika arī vēlētājus, kas nebija pamanījuši, ka Truksnis kādu laiku domi nevada.

ZZS uzskata, ka Trukšņa likšana par pirmo numuru sarakstā ir attaisnojusies.

“Ja jau vēlētājs ir nobalsojis, tad pareizi mēs esam izvēlējušies. Kas attiecas par atteikšanos no publiskām uzstāšanām - tā nebija tik daudz taktika, cik, lai viņš varētu mierīgi sakopties un vadīt tālāk domi,” paskaidro Jūrmalas domes priekšsēdētājas vietnieks (ZZS) Jānis Lediņš.

Jau kritiskāka ir politoloģe Iveta Kažoka.

“Šajos četros gados tā Trukšņa mistiskā aura pār pilsētnieku prātiem – tas viņa inteliģentais, savāktais problēmu risinātāja tēls, nav sevišķi sašķobījies

ne par spīti korupcijas skandāliem, ne par spīti tam, ka pilsētā daudz baumo par dažādām atkarību problēmām,” saka Kažoka.

Tiesa, ZZS pozīcijas koalīcijas formēšanā šoreiz nav tik spēcīgas. “Šajās pašvaldību vēlēšanās arī citās Latvijas pašvaldībās labus rezultātus uzrādījuši politiķi, kurus apvij dažādi skandāli,” norāda Kažoka. “Ventspilī tradicionāli tas ir smagos noziegumos apsūdzētais Aivars Lembergs, Ogrē visvairāk vietas ieguvis tiesājamā Egila Helmaņa saraksts. Dažādi skandāli neiespaido Jelgavas novada priekšsēdētāja Ziedoņa Caunes karjeru,” viņa saka.

Tas vienādojums, kas intuitīvi tiek risināts vēlētāju galvā, dodoties uz vēlēšanu iecirkņiem, sastāv no daudziem faktoriem. Godīgums un neiedzīvošanās uz valsts rēķina ir viens faktors no daudziem. Ļoti daudz kas ir atkarīgs no tā, ko piedāvā pārējie vēlēšanu saraksti un vai kaut kādā veidā tie spēja uzrunāt citas bažas un vēlmes.

Vēlētāji arī mēdz neriskēt un dot priekšroku pārbaudītiem kandidātiem, pat ja pār viņiem gulstas aizdomu ēna.

Ziņots, ka Truksnis un viņa pārstāvētie "zaļzemnieki" jaunajā Jūrmalas domes sasaukumā ieguva trešo daļu balsu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti