Panorāma

Kanādas premjers: Papildu kanādiešu karavīri Latvijā būs

Panorāma

Panorāma

Satraucas par bēgļu izmitināšanu

Siguldas pusē satraucas par mazāku un ierobežotu atbalstu Ukrainas bēgļu izmitināšanai

Līgums ar pašvaldību 1. jūlijā beidzas viesu namam “Mauriņi” Siguldā, kur patvērumu radušas vairākas ukraiņu ģimenes un viņu četrkājainie draugi. Satraukums pašvaldībā ir ne vien par samazināto valsts atbalstu līdz 100 eiro mēnesī par cilvēka izmitināšanu, bet arī par to, ka vien atsevišķām cilvēku grupām ir tiesības saņemt pabalstu par izmitināšanu arī pēc 120 dienu perioda.

Siguldas novada viesu namā “Mauriņi” pašlaik izmitināti 16 Ukrainas civiliedzīvotāji. Puse no viņiem – bērni. Un piektdien, 1. jūlijā, beidzas līgums ar pašvaldību par šo bēgļu izmitināšanu.

Bērni iekštelpās zīmē, divas pusaudzes veldzējas ūdenī, turpat suņuks Boņa no Lozovas – pilsētas Harkivas apgabalā. Te viņiem ir pašiem sava kopiena. Sākotnēji viesu namā izmitināti 18 cilvēki, tagad 16. Divi cilvēki dosies prom piektdien.

“Mūsu valsts ir bijusi ārkārtīgi dāsna sākuma posmā, un tagad, kad tas dāsnums iet prom, tad, protams, ir kaut kāds rūgtums. Es saprotu, ka to nav iespējams visu laiku maksāt. Mēs viņiem teicām, ja arī tiešām nemaksās neko, mēs viņiem to mēnesi uzdāvināsim,” sacīja viesu nama “Mauriņi” īpašniece Māra Zemdega.

Mazā Viktorija piedzima 11. februārī, nepilnas divas nedēļas pirms kara. Sava neilgā mūža lielāko daļu dzīvo Latvijā. Abas ar mammu ir no Lisičanskas Ukrainas austrumos, un viņām neesot, kur atgriezties.

“Paldies par to pašu! Ceram, ka atradīsim šeit kādu dzīvokli, lai gan pie jums tas katrā ziņā izmaksā diezgan dārgi. Nu nekas. Tiksim galā,” pauda Viktorijas mamma Ira.

Ira ar Viktoriju no Lisičanskas

Vasarā ar šo summu un plašo bēgļu skaitu tīri labi varot iztikt, grūtāk būs rudenī, kad augs kā elektrības rēķini, tā izmaksas par apkuri, skaidroja saimniece. Turklāt jaunā kārtība paredz, ka turpmāk pēc 120 dienām visu bēgļu izmitināšanu vairs neapmaksās.

“Tur ir noteikums, ka bērnam ir jāmācās Latvijas skolās, pensionāram ir jāatbilst Latvijas pensijas vecumam. Lūk, kur nāk kundze, kas ir divus gadus par mani jaunāka, bet izskatās, piedodiet, 20 gadus vecāka. Un viņa ir kategorijā, par kuru nemaksā. Bet kur lai viņa šeit atrod darbu? Tas ir neiespējami,” skaidroja viesu nama “Mauriņi” īpašniece.

Viesu nama īpašniece Māra Zemdega

Personas, kurām ir tiesības saņemt izmitināšanu arī pēc 120 dienu perioda:

  • cilvēki ar invaliditāti vai cilvēki, kas viņus kopj,
  • pensionāri atbilstoši mūsu valsts pensijas vecumam,
  • bērni, kas šeit iegūst izglītību klātienē,
  • grūtnieces un sievietes, kas kopj zīdaini vai pieskata bērnus, kas neapmeklē bērnudārzu.

Siguldā izmitināti vairāk nekā 400 bēgļi. “Visu laiku mainās šis ārējais normatīvs. Un patiesībā sliktā ziņa ir, ka visu laiku tas mainās, diemžēl samazināšanās virzienā. Neviens no mūsu viesu namiem šobrīd tāpēc neatsakās no izmitināšanas,” sacīja Siguldas novada pašvaldības priekšsēdētāja vietniece Līga Sausiņa (Latvijas Reģionu apvienība).

Līgumi ar tiem uzņēmējiem, ar kuriem vēl nav pagarināti, noteikti tikšot pārslēgti. Satraukumam neesot pamata.

Tikmēr Latvijas Lielo pilsētu asociācijā pavēstīja, ka vairākās pilsētās sākta Ukrainas bēgļu izlikšana no tūrisma mītnēm un līgumu laušana.

KONTEKSTS:

No 1. jūlija, kad stāsies spēkā samazinātais atbalsts par Ukrainas bēgļu izmitināšanu, cita mītnes vieta būs jāmeklē aptuveni 3000 bēgļiem, paziņojusi Latvijas Pašvaldību savienība (LPS).

LPS norādīja, ka ne tikai Rīgā, bet arī daudzās citās pašvaldībās ir sasniegtas bēgļu izmitināšanas kvotas. Tāda situācija ir Rēzeknē, Rēzeknes novadā, Saulkrastu, Tukuma, Varakļānu, Siguldas un citos novados.

Kopumā kopš Krievijas sāktā kara Ukrainā līdz šim Latvijā reģistrēti aptuveni 32 000 Ukrainas civiliedzīvotāju, bet teju 26 000 bēgļu izsniegti uzturēšanās dokumenti ar tiesībām uz nodarbinātību, liecina Iekšlietu ministrijas apkopotā informācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt