Dienas notikumu apskats

Lielbritānijas tiesa aizliedz «Brexit» bez parlamenta piekrišanas

Dienas notikumu apskats

Rīgas brīvostas pārvaldnieks Loginovs iesniedz atlūgumu

Saeimas komisijās neatbalsta labāku izdienas pensiju KNAB vadītājam

Saeimas komisijās neatbalsta labāku izdienas pensiju KNAB vadītājam

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien, 24.janvārī, neatbalstīja ieceri pielīdzināt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka izdienas pensijas noteikumus ģenerālprokurora amatam. 

Iepriekš to neatbalstīja arī Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija. Labāki nosacījumi izdienas pensijai ir viens no veidiem, kā Ministru kabinets vēlas piesaistīt labākus kandidātus gaidāmajam konkursam uz KNAB priekšnieka amatu.

Jāpārvērtē arī pārējiem KNAB

Valdībā atbalstītie likuma grozījumi paredz, ka KNAB priekšnieks izdienas pensiju varētu saņemt neatkarīgi no vecuma, ja izdienas stāžs ir 20 gadu, no kuriem trīs pēdējie nostrādāti biroja priekšnieka amatā. Izdienas stāžā ieskaitītu 80% no valsts institūcijās nostrādātā laika.  

Skatot grozījumus Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, deputātus pārliecināja Labklājības ministrijas un Saeimas Juridiskā biroja argumenti par to, ka nav pareizi atvieglot priekšniekam izdienas pensijas nosacījumus, kamēr pārējiem darbiniekiem noteikumi netiek pārvērtēti. Tādēļ deputāti grozījumus neatbalstīja.

"Ministru kabineta motivācija ir saprotama, bet diemžēl no Juridiskā biroja, Labklājības ministrijas, KNAB ir argumentācija pret. Līdz ar to, manuprāt, esošo likumu šeit mēs nevaram atbalstīt," teica Saeimas deputāts Hosams Abu Meri ("Vienotība").

Arī "Saskaņas" deputāts Andrejs Klementjevs iebilda, ka, lai nopelnītu iespēju 25 gadus ātrāk saņemt pensiju, valsts labā ir jāizdara kaut kas ļoti liels.

Latkovskis: Vajadzēja atbalstīt

Iepriekš labākus nosacījumus KNAB priekšnieka izdienas pensijai neatbalstīja arī Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija.

Šīs komisijas priekšsēdētājs deputāts Ainars Latkovskis ("Vienotība") stāstīja, ka sēdē opozīcijas un koalīcijas deputāti bija vienādā skaitā, tādēļ balsis sadalījās uz pusēm – 5 pret 5. Latkovskis gan ir pārliecināts, ka deputātiem abās komisijās vajadzēja atbalstīt labākus nosacījumus KNAB priekšnieka izdienas pensijai.

Latkovskis: Tas bija mazākā mērā neapdomīgi no deputātu puses
00:00 / 00:22
Lejuplādēt

"Tas īstenībā bija mazākā mērā neapdomīgi no deputātu puses, jo tas sašaurina šo kandidātu loku [uz KNAB priekšnieka amatu].

Ja mēs gribam vispār, lai KNAB izdzīvo, īstenībā tas ir saistīts tikai ar to, vai KNAB atradīsies labs vadītājs. Ja neatradīsies un turpināsies tas pats, kas līdz šim, tad tikpat labi šo bodīti [KNAB] var klapēt ciet," uzskata Latkovskis.

Valsts kancelejas vadītājs vīlies

Par KNAB priekšnieka izdienas pensijas nosacījumiem deputāti vēl balsos Saeimas plenārsēdē.

Valsts kancelejas direktors Mārtiņš Krieviņš stāsta, ka jebkurā gadījumā jauna konkursa izsludināšana uz KNAB priekšnieka amatu nekavēšoties, un to varētu izdarīt 7. februārī. Krieviņš gan neslēpj, ka ir vīlies abu Saeimas komisiju lēmumos.

Krieviņš: Labāka izdienas pensija - viens no veidiem, kā gūt plašāku pretendentu loku konkursā uz KNAB šefa amatu
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

"Manuprāt, abas divas Saeimas komisijas ir samērā skaidri paudušas savu viedokli un zināmā mērā nosūtījušas savu ziņu potenciālajiem kandidātiem, ka viņiem neliekas, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks ir kaut kas īpašs, kuram vajadzētu nodrošināt vismaz ģenerālprokuroram līdzīgas sociālās garantijas attiecībā uz izdienas pensiju.

Tikai pēc tam nevajag žēloties par to, ka konkursā uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja [priekšnieka amatu] nepiesakās kompetenti cilvēki, kas varētu pilnvērtīgi darīt šo darbu," teica Valsts kancelejas vadītājs Mārtiņš Krieviņš.

Iepriekšējā konkursā uz KNAB priekšnieka amatu neviens kandidāts nepārvarēja pirmo kārtu. Paralēli grozījumiem izdienas pensijas noteikumos Ministru kabinets vēlas arī izsvītrot prasību par trīs gadu pieredzi vadošā amatā KNAB priekšniekam. Šo ieceri deputāti komisijā ir atbalstījuši, taču arī par to vēl notiks Saeimas balsojums.

Jau ziņots, ka pērn rudenī izsludinātais konkurss uz KNAB priekšnieka amatu izgāzās, jo konkursā otrajai kārtai tika virzīts neviens no desmit pretendentiem, tostarp toreizējais KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt