Dienas ziņas

Izveidota darba grupa «Remigrācija Talsu novadā»

Dienas ziņas

Tērvetes skolas ēka atgriežas pašvaldības īpašumā

Svitenes pilī atceļ visus pasākumus

Sabojātu griestu dēļ Svitenes pilī atceļ visus pasākumus

Raizējoties, ka no sabojātajiem griestiem varētu kas nokrist, pašvaldība Rundāles novada Svitenes pilī atcēlusi šonedēļ plānoto “Leģendu nakti”, kas notiek daudzās Latvijas pilīs un muižās. Arī turpmāk masu pasākumi Svitenes pilī nenotiks. Gandrīz pusgadsimtu senais pils jumts, kas tek jau vairākus gadus, šonedēļ gan tikšot pielāpīts, un pilī esošā mākslas skola jaunnedēļ darbu varēšot turpināt.

19. gadsimtā būvētajai Svitenes pilij vēsturiskos akmens dakstiņus pret tolaik populāro šīferi nomainīja pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados.Tagad jumts savu laiku nokalpojis. "Viņš ir praktiski zaudējis savu nestspēju un lokanumu. Praktiski tas ir ļoti drupens un irstošs materiāls, un vēl savu devumu tam visam deva 2017. gada krusa, kad Svitenes ciematā graudi sasniedza 2 cm diametrā," teica Rundāles novada pašvaldības izpilddirektors Aigars Sietiņš.

Par jumta bojājumiem liecina griestos  daudzviet redzamās ūdens pēdas un plaisas, kas aizvien papildinās vējainā un lietainā laikā. Jumta kritiskā stāvokļa dēļ  atcelts arī ieplānotais Leģendu nakts pasākums. "Leģendu nakts un citi lieli masu kultūras pasākumi ir atcelti un netiks organizēti, jo ir bīstamība, ka pasākuma laikā var notikt kāds negadījums, kas ir saistīts ar  jumta noplūdes rezultātā gūtajiem bojājumiem griestos, kas var nobrukt," pauda Rundāles novada pašvaldības izpilddirektors Aigars Sietiņš.

Jau pirms sešiem gadiem, kad no ēkas uz labākām telpām pārvācās skola un bērnudārza grupiņas, par Svitenes pils nākotni bažījās toreizējās skolotājas.  Pils ir pašvaldības īpašums, kam piešķirts valsts nozīmes kultūrvēsturiskā pieminekļa statuss. Pirms sešiem gadiem pašvaldība solīja vēsturiskajam īpašumam meklēt investoru, ko tā arī neesot izdevies atrast. Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē skaidro, ka, neraugoties uz esošajām problēmām, Kaucmindes liktenis pilij pagaidām nedraudot.

Pašvaldība sola, ka jau šonedēļ jumts tikšot pielāpīts, un  mākslas skolas audzēkņi, kas  mājo pilī, jaunnedēļ darbu varēšot turpināt. Nākamajā gadā esot paredzēta arī pils arhitektoniskā izpēte, lai, piesaistot finasējumu  no citiem avotiem, senā ēka varētu tikt sakārtota.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt