SAB direktora apzagšanā apsūdzētajam vīrietim piespriež piecus gadus cietumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa šodien piesprieda piecu gadu cietumsodu agrāk tiesātam vīrietim par Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktora Jāņa Maizīša dzīvokļa un citu personu dzīvokļu apzagšanu.

Tāpat vīrietim piemērotas 180 stundas piespiedu darba. Mantas konfiskācija gan netika piemērota, taču viņam jāsedz kaitējuma kompensācijas cietušajiem, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Šajā sodā ieskaitīts arī pērnvasar pasludinātais tiesas spriedums par narkotiku lietošanu un identitātes slēpšanu.

Spriedumu var pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

Jau ziņots, ka prokurore Ilze Bikiņa-Burkite tiesu debatēs Ivo Ketovam lūdza piespriest piecus gadus un divus mēnešus cietumā, kā arī 180 stundas piespiedu darbu. Šajā sodā plānots ieskaitīt arī pērnvasar pasludināto tiesas spriedumu, saskaņā ar kuru vīrietim par narkotiku lietošanu un identitātes slēpšanu piespriesta brīvības atņemšana uz 11 mēnešiem un 15 dienām, kā arī 180 stundas piespiedu darba. Viņam būtu arī jāmaksā kaitējuma kompensācijas.

Lietas izskatīšana notika bez pierādījumu pārbaudes, jo apsūdzētais savu vainu noziegumā atzina. Ketovs iepriekš tiesā vairākkārt atvainojās cietušajiem "par sagādātajām neērtībām".

Prokurores tiesā nolasītā apsūdzība liecina, ka noziegumi izdarīti pēc vienotas shēmas, proti, pārsvarā diennakts gaišajā laikā ar pirmstiesas izmeklēšanā nenoskaidrotu priekšmetu vīrietis uzlauzis dzīvokļu durvis un paņēmis vērtīgas mantas. Kopumā viņš apsūdzēts par 13 zādzību, kā arī sešām mantas bojāšanas epizodēm.

Apsūdzētā faktiskā dzīvesvieta bijusi Rīgā, Stabu ielā, un savus noziegumus viņš izdarījis pilsētas centrā - Elizabetes, Avotu ielās, Raiņa bulvārī un citviet. Viņa kontā ir arī slimnīcas pagraba apzagšana Maskavas ielā. No dzīvokļiem viņš ņēmis portatīvos datorus, dārglietas, fotoaparātus, televizorus un citus priekšmetus, kādā mājoklī pamanījies aiznest arī vīna pudeli. Vienā no dzīvokļiem Elizabetes ielā garnadzim gadījies īpaši vērtīgs guvums - gredzeni ar briljantiem, dators un citas vērtslietas, kopumā šajā epizodē cietusī kaitējuma kompensāciju noteikusi aptuveni 8000 eiro vērtībā.

Slimnīcā garnadzis nozadzis dažādus būvniecības instrumentus. Kopumā cietušie pieteikuši aptuveni 24 000 eiro lielu materiālā kaitējuma kompensāciju, bet viena no cietušajām pieteikusi arī 1000 eiro lielu morālā kaitējuma kompensāciju.

SAB direktoram vīrietis nozadzis portatīvo datoru un 400 eiro vērtu vīriešu rokaspulksteni, kuru, kā žurnālistiem iepriekš atzina pats Maizītis, viņš iegādājies pirms vairākiem gadiem.

Pirmā zādzība paveikta 3.maijā, bet pēdējā ne vēlāk kā līdz 6.jūnijam. Maizīša dzīvoklis apzagts 8.maijā. Datoru, kurā atradās Maizīša augstskolai paredzēti materiāli, nevis klasificēta informācija, viņš jau atguvis. Pulksteņa atrašanās vietu policijai tā arī nav izdevies noskaidrot, turklāt SAB direktors žurnālistiem apliecināja, ka pēc datora atgūšanas tajā esošie universitātei paredzētie materiāli bija pazuduši.

Prokurore iepriekš žurnālistiem norādīja, ka kopumā zādzības paveiktas vienkārši un nekādas inovatīvas metodes viņš nav izmantojis. No tiesas procesā izskanējušā gan nav skaidrs, kā garnadzis iekļuvis kāpņutelpās, kurām pārsvarā ir bloķētas durvis. Prokurore zināja teikt, ka pēc zādzībām, iespējams, mantas pārdotas pārpircējiem. "Tāds lombarda variants," viņa piebilda. Prokurore gan nezināja teikt, kādiem mērķiem apsūdzētais tērējis iegūto naudu.

Tiesas procesa laikā uz savas valsts nolīgtās advokātes jautājumu, vai vēlas mainīt dzīvi, apsūdzētais apliecināja, ka plāno ārstēties no savas atkarības, gan skaidri neminot, kāda atkarība viņu moka. Visticamāk, viņš bija domājis apreibinošo vielu atkarību, lai gan oficiāli krimināllietas materiālos nav skaidru ziņu, ka viņam piemistu šāda atkarība.

Apsūdzētā personību raksturojoši dati liecina, ka viņš ir agrāk sodīts, apgādībā nepilngadīgs bērns. Mēnesi pirms apcietināšanas vidējo izglītību ieguvušais strādājis uzņēmumā, kurš nodarbojies ar ūdens un kanalizācijas infrastruktūras izbūvi. Tāpat viņš, pēc paša vārdiem, sirgst ar vairākām hroniskām slimībām.

Jau pērn policija paziņoja, ka zādzība nav paveikta saistībā ar Maizīša nodarbošanos vai ieņemamo amatu. Arī prokurore apliecinājusi, ka apsūdzētais nav zinājis, kādu personu apzadzis.

Jau ziņots, ka arī Maizīša priekštecis - Jānis Kažociņš 2014.gadā cieta noziegumā. Kažociņš jau aptuveni pusgadu bija pametis SAB direktora posteni, kad Rīgas centrā 22.janvārī viņam uzbruka vairāki vīrieši. Toreiz izskanēja, ka uzbrucēji bijuši vismaz divi un izmantojuši gāzes baloniņu. Kažociņam nodarītās traumas uzreiz pēc uzbrukuma tika raksturotas kā vieglas.

Vēlāk aizdomās par šo noziegumu tika aizturēti vairāki vīrieši un tad lieta tika nodota prokuratūrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti