Rīkos vērienīgas ierēdņu apmācības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Sarunu vadīšanas prasmes, interešu aizstāvēšanas un viedokļu saskaņošanas spējas, kā arī padziļinātas zināšanas par lēmumu pieņemšanas procesu Eiropas Savienībā (ES). Tās ir svarīgākās lietas, ko turpmākā pusotra gada laikā apgūs aptuveni tūkstotis Latvijas ierēdņu, gatavojoties Latvijas prezidentūrai ES Padomē. Organizatori uzsver, ka tas būs līdz šim vērienīgākais ieguldījums Latvijas ierēdņu apmācībā un darba kvalitātes celšanā.

Aizvadītajā nedēļā pirmās ierēdņu grupas sāka apgūt padziļinātas zināšanas par ES lēmumu pieņemšanas procesu un to, kā notiek sadarbība starp dažādām Eiropas institūcijām. Tas ir sākums apjomīgam sagatavošanās procesam, kas ir nepieciešams, lai dažādu ministriju un valsts iestāžu darbinieki būtu gatavi pārņemt piņķerīgo likumdošanas procesu vadību 2015.gada pirmajā pusgadā, kad Latvija būs prezidējošā valsts ES Padomē.

Linda Tomase atbild par personāla jautājumiem sekretariātā, kas nodarbojas ar Latvijas prezidentūras sagatavošanu. Viņa stāsta par apmācību nozīmi: „Lai šo procesu, kas patiesībā ir pasaule pati par sevi, gludi virzītu uz priekšu, ir vajadzīgs milzīgs daudzums zināšanu, prasmju, pieredzes, bet šādas pieredzes mums nav, jo tā ir mūsu pirmā prezidentūra. Tādēļ tas, ko mēs varam darīt un kur mums tiešām jāiegulda, ir šis sagatavošanās process. Mums ir jābūt gatavam šim izaicinājumam.”

Latvijas ierēdņi jau tagad regulāri piedalās dažādās sanāksmēs Briselē un Luksemburgā. Tomēr sanāksmju vadīšana prezidentūras laikā prasa pavisam citu atbildības pakāpi un arī iemaņas, norāda kursu pasniedzēja Sabina Lange no ES Valsts pārvaldes institūta. „Tas prasa ne tikai papildus zināšanas, bet arī prasmes, it sevišķi prasmes, lai varētu panākt kompromisu. Tajā pašā laikā atceroties, ka jūs arī pārstāvat savu dalībvalsti, kuras interesēm arī vajadzētu tikt ievērotam, vismaz zināmā mērā,” atzīmē Lange.

To apzinās arī Inese Kaupere no Nacionālā veselības dienesta, kura aizvadītajā nedēļā piedalījās pirmajā nodarbībā. „Mēs braucām uz darba grupu sanāksmēm par kaut kādu direktīvu pieņemšanu, bet tur mēs esam tā kā klausītāji, mēs neesam vadītāji. Šobrīd stāsts ir par to, kas būtu jādara, ja mēs būtu vadītāji. Kā notiek sadarbība, kā ar Parlamentu, kāda ir deputātu loma, kā mums sadarboties ar deputātiem, ko no kura var panākt, kāds ir kopdarbs Komisijai, Parlamentam, Padomei un prezidentūrai,” stāsta Inese Kaupere.

Protams, ka sešu mēnešu laikā, kad Latvija vadīs darbu ES Padomē, mūsu ierēdņiem un politiķiem nebūs vieniem pašiem jāizstrādā visus likumus un direktīvas. Padomē pastāvīgi strādā ierēdņi, kas palīdz sagatavot juridiski korektus dokumentus un ievērot nepieciešamās procedūras.

Tomēr Sabine Lange uzsver, ka prezidējošai valstij ir liela nozīme: „Sarunas ir dalībvalstu ekspertu un diplomātu rokās. Tādēļ jādomā par stratēģiju, taktiku, valodu, valodas lietošanu. Un ne tikai sanāksmes laikā… Jums laicīgi jāsaprot, ko domā 27 dalībvalstis un jāizdomā, kā jūs panāksit, lai sanāksmē tiktu pieņemta vienošanās. Līdz ar to sarunu vadīšanas prasmes ir ļoti būtiskas.”

Tādēļ pēc dažādu tehnisku detaļu apgūšanas liels uzsvars apmācībā tiks likts uz sarunu vadīšanas un publiskās uzstāšanās prasmēm.

Turklāt apmācības organizatori cer, ka šis zināšanas palīdzēs ierēdņiem labāk aizstāvēt Latvijas intereses Eiropas Savienībā arī pēc prezidentūras. Un šis zināšanas kalpos arī kā stimuls labākajiem speciālistiem palikt valsts pārvaldē, kur pašreiz ir liela kadru mainība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti