Rīgas patversmēm palielinās izdevumi; lielāks iemītnieku pieplūdums nav vērojams

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Energocenu sadārdzinājums pagaidām Rīgā nav radījis papildu pieprasījumu pēc nakts patversmes pakalpojumiem. Iepriekšējās krīzes laikā Rīgā tas ar gada nobīdi pieauga par 20%. Nakts patversmju pārstāvji gan iezīmē tendenci, ka patversmēs arvien vairāk uzturas cilvēki ar pilna laika veselības aprūpes vajadzībām.

Rīgas patversmēm inflācijas dēļ palielinās izdevumi, bet lielāks iemītnieku pieplūdums nav vērojams
00:00 / 04:55
Lejuplādēt

Latvijas Sarkanā Krusta ģenerālsekretārs Uldis Līkops norāda, ka pagaidām nakts patversmju pastāvīgo apmeklētāju skaits ekonomiskās situācijas dēļ nav pieaudzis.

Nakts patversmju apmeklētāju skaits arī šogad pamatā saistīts ar āra temperatūru. Sarkanā Krusta nakts patversmē Rīgā ir 80 līdz 90 vietas, bet aukstā laikā tur uzturas līdz pat 120 cilvēku.

"Teikt, ka pašlaik viņu skaits būtu jūtami palielinājies, mēs nevaram.

Jā, dzīve ir kļuvusi dārgāka, bet nevar noliegt, ka sociālā atbalsta sistēma, tostarp valsts kompensācijas par energoresursiem, dažādiem sociāliem pakalpojumiem, ir jūtamas un sasniedz cilvēkus," secina Līkops.

"Varbūt tas ir iemesls, kāpēc šobrīd nav tāds lēciens cilvēku bez pajumtes skaitā, jo savukārt 2008. gada ekonomiskās krīzes laikā šāda valsts atbalsta nebija un ļoti daudzi cilvēki zaudēja darbu, ieguldījumus, kredītus utt."

Līkops gan atzīst, ka straujā inflācija ietekmē organizācijas iespējas. Patversmju uzturēšana krietni sadārdzinājusies, bet paša pakalpojuma finansējums nav audzis proporcionāli.

"Pirmkārt, energoresursi ir kļuvuši divas un vairāk reizes dārgāk, un tie ir lieli izdevumi, kas mums ir jāsedz. It sevišķi tagad ziemā apkures sezonā.

Otra pozīcija ir darbinieki, kas strādā nakts patversmēs, jo arī viņu atalgojums no 1. janvāra saskaņā ar minimālās algas pieaugumu ir palielināts, mēs to esam izdarījuši," stāsta Līkops.

"Taču pakalpojumu cenu izmaiņas šajā vietā līdzi nav notikušas. Daļēji kaut kas mainās, bet citur nemainās. Šo sociālo pakalpojumu apjoms ir liels, ko mēs sniedzam, un dažādās vietās par šo visu laiku notiek diskusijas ar pasūtītājiem, kas pamatā ir pašvaldības."

Rīgas pašvaldībā norāda, ka šogad patversmju līgumos pakalpojuma cena ir pieaugusi, pērn personas vienas nakts izmitināšanas zemākā cena bija 5,8 eiro, bet šobrīd zemākā cena ir 8 līdz 15 eiro.

"Cenas pieaug pilnīgi visam. Sākot ar veļas mazgāšanu, ēdināšanu, dezinfekciju, kas ir ļoti būtiska šeit. Viss ir dārgāks, ūdens arī dārgs," stāsta Rīgas pašvaldības patversmes vadītāja Dagnija Kamerovska.

Viņa lēš, ka vīriešu nodaļā patlaban ir 170 vietas, sieviešu – 90. Šobrīd aizpildītas teju visas vietas. Situācijas, ka patversmē nonāktu kādi rīdzinieki, kas šīs energokrīzes dēļ nespēj apmaksāt dzīvesvietu, pagaidām gan nav novērotas.

Patversmes direktore tikmēr novēro tendenci, ka nakts patversmēs krietni pieaudzis tieši aprūpējamu cilvēku skaits, kam palīdzība jau nepieciešama teju diennakti.

Septiņās Rīgas pašvaldības un līgumorganizāciju patversmēs janvārī vidēji ikdienu uzturas ap 650 personas, kas kopumā ir par 9% mazāk nekā pērn šajā laikā. Labklājības departamenta pārstāvis Aldis Strapcāns norāda, ka iepriekšējā finanšu krīzē pieprasījums pēc patversmes pakalpojumiem Rīgā pieauga par 20%, tiesa ar laika nobīdi.

Pašvaldība un nakts patversmes aicina iedzīvotājus ziedot siltu apģērbu, īpaši šoziem pietrūkst vīriešu jakas un apavi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti