Rīgā notiek Leģionāru piemiņas dienas un tās pretinieku pasākumi. Teksta tiešraide

Svētdien Rīgā notiek vairāki leģionāru piemiņas pasākumi, kā arī tradicionāli viņu pretinieku „antifašistu” piketi "pret „Waffen SS" veterānu glorifikāciju". Šogad likumsargi un politiķi brīdināja, ka 16.marta sadursmju un provokāciju riski esot lielāki nekā iepriekšējos gados, taču visi pasākumi ir atļauti un policija sola nepieļaut nekārtības.

Pieteiktos pasākumus Rīgas centrā iespējams vērot LTV video tiešraidē portālā LSM.lv.

Brīvības pieminekli Rīgā, kur svētdien paredzēti latviešu leģionāru piemiņas pasākumi kā arī protesta akcijas, šorīt ieskauj žogs, novēroja aģentūra LETA. Nožogojums sākas jau Vecrīgā un turpinās līdz pat piemineklim, to pilnībā ieskaujot. Pie pieminekļa dežurē daži policisti, kā arī jaunieši, pie kuru apģērba rotājas Latvijas karoga krāsu lentītes.

Šogad organizācija "Daugavas vanagi Latvijā" pulksten 10:00,  pieminot latviešu leģionārus, rīko piemiņas brīdi Doma baznīcā un gājienu līdz Brīvības piemineklim. Tajā pašā laikā "Apvienība pret nacismu" rīko piketu "pret "Waffen SS" veterānu glorifikāciju Latvijā" Brīvības laukuma Bastejkalna pusē no pilsētas kanāla līdz Aspazijas bulvārim.

Savukārt pēcpusdienā Lestenē notiek latviešu leģiona piemiņas pasākumi.

Pie Brīvības pieminekļa un laukā ap to un Bastejkalna ir desmitiem policistu, ir arī policisti ar suņiem. Pagaidām gan ir maz garāmgājēju un skatītāju. Medijiem šogad izdalītas speciālas oranžas vestes. 

Pamazām pie Brīvības pieminekļa sāk sanākt arī cilvēki ar ziediem, un arī tā dēvētie „antifašisti”, bruņojušies ar plakātiem, dodas uz sava piketa norises vietu Bastejkalnā.  

„Antifašisti” arī uz brīdi klusām izmēģināja skaņas aparatūru. Notikuma vietā ieradās arī Valsts policijas šefs Ints Ķuzis. 

Tradicionāli atspoguļot Leģionāru dienu Rīgā ieradušies arī Krievijas masu mediji.

Plūdu draudu dēļ Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzēvičs pieņem lēmumu slēgt satiksmi Rīgas kanālā, ziņo Latvijas Televīzija.

Mediji, ziņkārīgie skatītāji un piemiņas gājiena atbalstītāji pulcējas pie Doma baznīcas. Daudziem rokās ir Latvijas karogi.

Tāpat pie Doma baznīcas pulcējās daži gājiena pretinieki, viņiem rokās ir daži plakāti, piemēram, ar uzrakstu „Nē Staļina un Hitlera režīmam”.


 

 

Antifašisti piketā Doma laukumā arī uzstādījuši stilizētas karātavas, viņiem ir arī plakāti ar uzrakstiem krievu valodā „Atceries, fašist, par Nirnbergu!” 

Leģionāru piemiņas pasākuma dalībnieki iznāk no Doma baznīcas un ar karogiem, vainagiem un ziediem rokās, gatavojas doties gājiena uz Brīvības pieminekli. Daži klātesošie uz ielas viņus sveic ar aplausiem.

Latvijas Radio novēroja, ka, iespējams , policija aizturējusi vienu antifašistu, kurš gribēja tikt ārā no nožogojuma, kas ierobežoja viņu piketa norises vietu Doma laukumā.  

Leģionāru piemiņas gājiens no Doma baznīcas un Brīvības pieminekli ir sācies.Doma laukumā sapulcējušies antifašisti gājienu sagaidīja ar klaigām un izsvilpšanu. 

 

Gājiena dalībnieki izsvilpšanu ignorēja un sāka dziedāt  dziesmu „Uz priekšu, latvieši!”

Gājienā piedalās gan vecāka gadagājuma cilvēki, gan daudzi jaunieši 

Gājiens sasniedza Brīvības laukumu, kur to sagaidīja gājiena pretinieki, skandējot „Pozor!” (kauns, krievu val.) un „Fašizm ņe projdot!” (fašisms neies cauru, krievu val.)

Gājiena dalībnieki, ignorējot pretinieku kliedzienus, klusumā piegāja pie Brīvības pieminekļa un nolika ziedus un vainagus tā pakājē. Piemiņas pasākuma dalībnieki pie Brīvības pieminekļa pēc ziedu nolikšanas arī nodziedāja patriotisku dziesmu.

Policija vēl nav apkopojusi informāciju, cik ir aizturēto, un pašreizējās ziņas liecina, ka pasākums pagaidām notiek mierīgi, ziņoja Latvijas Radio korespondente Māra Rozenberga. 

Klātesošie leģionāru piemiņas pasākuma dalībnieki turpina izkliegt saukļus krievu valodā, saucot gājiena dalībniekus par fašistiem, kauninot viņus. Daži pretinieki nevēlas, lai viņus filmētu, bet citi ļoti labprāt meklē iespēju aprunāties ar Krievijas masu medijiem.

„Lai savās istabās sēž un Hitlera karogus izkarina, bet ne uz ielām. Es negribu, lai mani bērni šajā valstī redzētu nacismu,” izkliedza kāds protesta akcijas dalībnieks. Kāds cits arī rupji lamāja gājiena pārstāvjus.

Pasākuma dalībnieki pie Brīvības pieminekļa sāk pamazām izklīst. Bet „antifašisti” kanālmalā vēl turpina savu piketu.  Tiesa, izskatās, ka policistu pie Brīvības pieminekļa vairākas reizes pārsniedz abu pasākumu dalībnieku skaitu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti