Rēzeknē radīts jauns vides objekts «Ūdens pods»; iedzīvotāju domas par to – dalās

Lai Rēzeknes pilsētu padarītu pievilcīgāku, upes krastā izveidots jauns vides objekts – lielformāta trauks, kam dots nosaukums "Ūdens pods". Tā autors ir Valdis Majevskis, kurš savu veikumu pozicionē kā modernās stilistikas veidotu atsauci uz Latgales keramikas mantojumu, izmantojot vienu no populārākajām Latgales keramikas saimniecības trauku formām. Ko par jauno vides objektu domā iedzīvotāji?

Rēzeknē radīts jauns vides objekts «Ūdens pods»; iedzīvotāju domas par to – dalāsLāsma Zute-Vītola

Gājēju promenādē pie Rēzeknes upes, var teikt, pusceļā starp Latgales vēstniecību "Gors" un Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centru "Zeimuļs", upes krastā izveidots jauns vides objekts "Ūdens pods". Tā ir lielformāta krūze, kas sver pusotru tonnu, un tās forma ir kā tradicionālajam māla keramikas podam, taču trauka virsma veidota krāsainā mozaīkas rakstā, radot mūsdienīgu vēstījumu tradīcijām, proti, savienojot tradicionālo ar kaut ko jaunu.

"Man liekas, ka krūze ir pārāk liela salīdzinājumā ar tiem pakāpieniem. Vieta ir laba, ideja arī laba, bet pārāk liels," saka kāda iedzīvotāja.

Trauks ir sagāzts un vērsts ar skatu uz upi, radot iespaidu, ka no tā tek ūdens. Zem trauka no akmens izveidoti pakāpieni, kas ūdenim ļauj lēnām plūst upē.

"Ja neiedziļinās, ka Latgales keramika, ir okei, bet, ja mēs skatāmies Latgales keramiku, tad varēja būt arī melnais māls, bet, ja mēs uztaisām no tīrā māla, cik viņam ilgs mūžs būs?"

"Nav latgaliski, man gribas siltās krāsas, tur nav silto krāsu."

Jauns vides objekts Rēzeknē.

Arī sociālo tīklu komentāros daļa ir vīlušies par pilsētas jauno vides objektu, rakstot, ka tas ir auksts un svešs un tajā nav jūtama Latgales māla klātbūtne. Un ka ūdens neiztek no poda, bet no tā apakšas, un, skatoties uz objektu, rodas sajūta, ka tas nav pabeigts. Taču daudziem tas patīk un trūkumus nekādus nesaskata.

"Skaisti, kaut kas jauns un interesants!"

"Man ļoti patīk – gan krāsa, gan forma, ir patīkami, pat ļoti."

"Es domāju, jebkurš objekts, kurš parādās mums pilsētā, ir ļoti skaists. Cilvēki pastaigājas un ir, uz ko paskatīties."

"Man liekas, ka tas ir forši, jo pilsētā trūkst tādu objektu, kurus mēs varētu baudīt ar acīm, mēs varam pabildēties; es domāju, arī tūristiem būs forši, ka būs kāda bilde tieši no Rēzeknes pie šīs strūklakas, tāpēc tas ir ļoti pozitīvi."

Kādu sievieti gan uztrauc, vai objekts ar laiku netiks apskādēts. Pilsētā tā mēdz notikt, kad tiek izveidots kas jauns.

"Zinot dažus mūsu iedzīvotājus, diezgan daudz ir vandālisma mēģinājumu, piemēram, pie Rēzeknes nosaukuma [arī atrodas pie Rēzeknes upes], es tur netālu dzīvoju un bieži ar bērnu pastaigājos, un redzu, ka ļoti daudz viņu lauž, tāpēc es ceru, ka mēs saudzēsim mūsu pilsētu."

Lielformāta krūze izmaksāja 10 tūkstošus eiro. Objekts veltīts pilsētas pērn svinētajai 735 gadu jubilejai.

Jauns vides objekts Rēzeknē.

Kā stāstīja Tūrisma attīstības centra vadītāja Jeļena Kijaško, mērķis bija radīt pievilcīgu vides objektu Rēzeknes gājēju promenādē, izveidojot ko jaunu un novēršot arī trūkumus, jo šajā vietā atradās nepievilcīga caurule, kas šobrīd vairs nav redzama. Tūrisma attīstības centra vadītāja projekta rezultātu vērtēja pozitīvi, arī norādot, ka sākotnēji apsvēruši objektu veidot citādāk.

"Attīstot šo ideja, mums pirmā doma bija griezties pie mūsu vietējiem keramiķiem, lai ar viņu palīdzību izveidotu paliekošu vērtību un atstātu mantojumu, un parādītu to gan vietējiem, gan viesiem, un izveidot tieši skulptūru vai vides objektu no māla, – bija izskatīti dažādi varianti,  varbūt šamotmāls, kas apdedzinot ir daudz cietāks, bet jebkurā gadījumā mēs sapratām, ka eksponēšanai ārā neviens no šiem variantiem nederēja, jo tad šis objekts nebūtu tik izturīgs."

Gājēju promenādē gar Rēzeknes upi ir iecerēts turpināt keramikas tematiku, promenādi vēl papildinot ar jauniem objektiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt