REPORTĀŽA. Ēnu dienā šogad liela interese par programmēšanu, medicīnu un aviācijas jomu

Pēc divu gadu pārtraukuma trešdien darbavietās atkal manāmi skolnieki, kuri Ēnu dienā iepazina, iespējams, savu nākotnes profesiju. Programmēšana un medicīna ir tās nozares, kurās strādājošos šī gada Ēnu dienā skolēni vēlējās ēnot visvairāk. Starp pieprasītākajām profesijām no ēnotāju puses ir arī amati, kas saistīti ar aviācijas jomu.

Kopumā Latvijā vairāk nekā 6000 ēnotāji iepazina vairāk nekā 1800 profesiju pārstāvju ikdienu. Pērn kovida dēļ Ēnu diena nenotika klātienē. Tādēļ šogad jaunieši, kuriem jāizdara sava izvēle par labu studijām vai aroda apguvei, ar lielu interesi pieteicās uz dažādām darba vietām, lai, nākotnes profesiju iepazītu pēc iespējas labāk.

Populārākā profesiju topa augšgalā – programmētājs un lidmašīnas pilots. No nozarēm pieprasītākā ir medicīna.

Ēnu dienas rīkotājorganizācijas, biznesa izglītības biedrības “Junior Achievement Latvia” valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns atzina: “Ko mēs vēl varam vēlēties? Programmētājs ir pirmajā vietā un medicīna kā nozare pirmajā vietā. Tātad valstī viss būs kārtībā.” 

Krievāns komentēja, ka pat viena diena sapņu profesijā var palīdzēt izdarīt izvēli: “Ir jāskrien nevis pēc naudas, bet pēc tā, kas tiešām patīk. Un, lai par to pārliecinātos, ir ikdienā jāredz šīs profesijas darbs.”

Kupls ēnotāju skaits aviācijas jomas profesijām

Aviācijas jomas profesionāļiem gan starptautiskajā lidostā “Rīga”, gan Latvijas nacionālajā lidsabiedrībā "airBaltic" sekoja vairāk nekā 100 ēnotāji, kuriem bija iespēja ielūkoties vairāk nekā 30 dažādu profesiju ikdienā. Kāds bija ieradies ēnot mammu, bet kādam Ēnu diena ir kā neliels ieskats izvēlētajā nākotnes profesijā. Tāds ir arī Reinis Brīvība, kurš trešdien bija ieradies ēnot pilotu.

“Eju jau 12. klasē, un ir pienācis brīdis, kad man būtu jāzina, par ko vēlos kļūt, un man sāka ļoti ieinteresēt pilota profesija, bet vispār mani interesē daudz, kas saistīts ar avio,” pastāstīja skolnieks. 

Pilotu ēnas trešdien varēja izlidot arī ar “Diamond” lidmašīnas simulatoru. Savukārt stjuartu ēnotāji piedzīvoja avārijas nosēšanās simulāciju un evakuēšanos no lidmašīnas.

“airBaltic” stjuarta ēnotājs Ralfs norādīja: “Esmu pāris reizes lidojis, un mani interesē, kas notiek fonā – ko stjuarti dara pirms lidojuma, kas vēl ir viņu profesijā, ko mēs neredzam lidojuma laikā. Viņiem ir liela saruna pirms lidojuma, kur izrunā visu plānu – kur lidos, cik ilgi lidos.”

Lai lidojums notiku, protams, nepieciešami arī lidostā strādājošie jomas profesionāļi un ''ēnas'' trešdien varēja sekot līdzi gan lidlauka dispečeru, gan arī reisu koordinatoriem un citām profesijām.

Lidostas “Rīga” darbinieka ēnotāja Anastasija Datkova sacīja: “Man ļoti patīk ceļot, un man likās, ka tā ir ļoti interesanta iespēja pabūt lidostā. Otrkārt, es iešu ēnot tieši apkalpošanas aģentu. Tā kā man ļoti patīk komunicēt ar cilvēkiem, tā likās perfekta iespēja.”

Savukārt Selga, kura arī ēnoja lidostas “Rīga” darbinieku, pauda: “Man patīk ceļot, un arī mana mamma te strādā – vieglāk atbraukt. Lidosta ir forša vieta, un man te patīk. Es domāju, ka gribētu te strādāt, jo te varētu būt forši.”

Aviācijas jomas eksperti sarunās ar Latvijas Televīziju norādīja, ka ir priecīgi redzēt tik lielu ēnotāju skaitu un ka ēnotāji šogad ir īpaši aktīvi. 

Būvlaukumos gaida ne tikai jaunos inženierus, bet arī amatniekus

Dzelzceļa projekta “Rail Baltica” būvlaukumā trešdien viesojās 100 jaunieši. Šeit vakanču  netrūkst. Gaidīti ne tikai inženieri, bet arī labi amatnieki.

Būvsabiedrības “Bererix” vadības grupas pārstāvis Andis Linde norādīja: “[Jaunieši] Bija ieinteresēti būvniecības modelēšanā. Un daži ieinteresējās arī par darba drošības jautājumiem, kad viņiem izstāstīja, ko tas nozīmē. Tas mums bija pārsteigums.”

Daži no klātesošajiem vēlas studēt tieši inženierzinātnes. “Jā, man ir tāda doma strādāt šādā profesijā. Tas ir sapnis,” sacīja skolnieks Valts Ņikiforovs. 

Jauniešiem liela interese iepazīt farmaceita profesiju 

Tikmēr kādā aptiekā Torņakalnā Rīgā, kur top arī zāles, jaunieši uzzināja, ka bez labas saskarsmes prasmes šādā jomā neiztikt. 

Torņakalna “Mēness aptiekas” vadītāja Gunita Petrovica sacīja: “Ne ķīmijas dēļ izvēlēties [profesiju]. Bet izvēlēties ar vēlmi palīdzēt cilvēkiem.”

Skolniece Alisa par darbu aptiekā bilda: “Man šķiet, ka grūtāk ir strādāt ar cilvēkiem, man vairāk patiktu zāles taisīt.” Savukārt skolniece Māra piebilda: “Es vairāk interesējos par psiholoģiju, bet arī pār to, kā zāles taisa un kā palīdzēt cilvēkiem.”

Farmaceita profesija kā viena no galvenajām jauniešu izvēlēm esot šī gada lielākais pārsteigums. 

Ēnotāji iepazīst farmaceita profesiju

Skolēni izvēlas arī dinamisko mediju nozari 

Kā jau ierasts, daudz ēnotāju izvēlējušies arī mediju jomu. Vairāki no viņiem trešdien viesojās Latvijas Televīzijā (LTV).

LTV valdes priekšsēdētājs Ivars Priede pauda: “Medijos tā nozare pati par sevi nekad nebūs stagnējoša, būs dinamiska un izaicinājumu pilna.”

Prieku par iespēju izzināt darbu mediju jomā pauda vairāki skolēni:

“Man ļoti patīk šī atmosfēra, kas šeit ir, un jau sen esmu domājusi. 9. klase, un ir jādomā, ar ko saistīt nākotni.”

“Es mācos par video operatoru, tāpēc ir ļoti liela interese.” 

KONTEKSTS:

Ēnu diena ir karjeras izglītības programma, kas notiek daudzās pasaules valstīs, un Latvijā to organizē biznesa izglītības biedrība “Junior Achevement Latvija”. Ēnu dienā skolēni apmeklē dažādus Latvijas uzņēmumus, valsts un pašvaldības iestādes un 4 līdz 6 stundu garumā vēro dažādu profesiju pārstāvju darba ikdienu. Pēdējos gados kovida pandēmijas dēļ Ēnu dienas pasākumi nenotika, bet šogad pasākums plānots 6. aprīlī. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti