Reformā darbu zaudējušie pirmspensijas vecuma pedagogi pusgadu saņems atbalstu

Vispārējās pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības programmu īstenošanā iesaistītie pirmspensijas vecuma pedagogi, kuriem pašvaldības vispārējās izglītības iestādes reorganizācijas vai slēgšanas gadījumā būs grūtības atrast darbu, sešus mēnešus varēs saņemt sociālo atbalstu vidējās izpeļņas apmērā. To paredz Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotie un valdībā otrdien, 17.aprīlī, apstiprinātie noteikumi, informē ministrijā.

Valsts sociālo atbalstu saņems pedagogi, kuriem līdz pensionēšanās vecuma sasniegšanai ir mazāk nekā trīs gadi. Pedagoga kopējam darba stāžam valsts un pašvaldības izglītības iestādēs, kas īsteno vispārējās izglītības programmas, ir jābūt vismaz 25 gadiem, no kuriem pēdējie pieci gadi nostrādāti pašvaldības vispārējās pamatizglītības vai vispārējās vidējās izglītības iestādē, kura tiek slēgta vai reorganizēta, paredz noteikumi.

Sociālā atbalsta izmaksas tiks finansētas no IZM šim mērķim izveidotas valsts budžeta apakšprogrammas.

2018.gadā tam paredzēti 329 520 eiro, 2019.gadā – 372 316 eiro, bet 2020.gadā – 256 769 eiro, LSM.lv informēja ministrijā.

Noteikumu anotācijā teikts, ka sociālā atbalsta apmēru aprēķina saskaņā ar Darba likumā noteikto par vidējās izpeļņas aprēķināšanu un noteikumiem par valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes sadalījumu pa valsts sociālās apdrošināšanas veidiem.

Sociālais atbalsts triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā tiks izmaksāts ne vēlāk kā trešajā mēnesī pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanas.  Savukārt sociālais atbalsts viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā tiks izmaksāts attiecīgi ceturtajā, piektajā un sestajā mēnesī pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanas, ja pedagogs negūst ienākumus no algota darba, komercdarbības vai saimnieciskās darbības, nesaņem bezdarbnieka pabalstu vai vecuma pensiju.

Sociālā atbalsta izmaksu un tās pārtraukšanu administrēs reorganizētās vai slēgtās izglītības iestādes dibinātājs – pašvaldība, savukārt sociālā atbalsta saņēmēju valsts pensiju un bezdarba gadījumu apdrošināšanai reģistrēs Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Pēc IZM rīcībā esošajiem datiem, 2018.gadā plānots reorganizēt vai slēgt aptuveni 42 vispārējās pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības iestādes.

Potenciāli sociālā atbalsta saņemšanai varētu kvalificēties aptuveni 77 pedagogi. Vidēji šāds pretendentu skaits varētu būt arī 2019.un 2020.gadā.

Pagājušā gada nogalē, 2017.gada 22.novembrī, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma IZM virzītos Izglītības likuma grozījumus, kas paredz sociālo atbalstu tiem pirmspensijas vecuma vispārējās pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības pedagogiem, kuriem pašvaldības vispārējās izglītības iestādes reorganizācijas vai likvidācijas gadījumā būs grūtības atrast  darbu. Grozījumi Izglītības likumā stājās spēkā 2018.gada 1.janvārī.

Otrdien valdība apstiprināja kārtību, kādā piešķir un administrē valsts sociālo atbalstu pedagogiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti