«Re:Check»: Cik plaši bija šoferu protesti Kanādā, un kāpēc par tiem stāsta Andris Ameriks?

Vairāk nekā nedēļu Kanādā turpinās kravas auto šoferu sāktie protesti. Viņi iebilst pret prasību pret Covid-19 nevakcinētiem šoferiem pēc atgriešanās no ASV vairākas dienas pavadīt karantīnā. Notiekošais Kanādā aktivizējis arī Latvijas ierobežojumu pretiniekus. Sociālajos medijos tiek izplatīti aicinājumi sekot kanādiešu piemēram un apgalvojumi, ka Latvijas mediji par tā saukto Kanādas brīvības konvoju nestāstot.

"Re:Check" pārbauda: Amerika paustais par kravas auto šoferu protestiem un Tavara teikto par sertifikātu jēgu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" veidotāji pārliecinājās, ka tā nav taisnība. Protesti atspoguļoti gan sabiedriskajos medijos, gan lielākajos ziņu portālos.

Piemēram, fragments no Latvijas Radio 29.janvārī ziņas:

Kravas automašīnu izveidotā kolonna šodien varētu sasniegt Kanādas parlamenta rajonu Otavā, kur šoferiem pievienosies arī viņu atbalstītāji. Viņu vidū ir arī ekstrēmisti, kuri ir aicinājuši ieņemt parlamenta ēku līdzīgi kā pērn 6. janvārī ASV Kapitoliju.

Taču atšķiras arī priekšstati par to, cik vērienīga šī akcija īstenībā bija. Covid-19 vakcīnu pretinieku “Facebook” ierakstos teikts, ka piedalījās vairāk nekā 100 tūkstoši auto un vairāki miljoni cilvēku. Paši rīkotāji teikuši, ka sabrauca 50 tūkstoši smago auto.

Taču faktu pārbaudītāji, izmantojot policijas pausto un citus informācijas avotus, lēsuši, ka patiesais skaits ir daudz mazāks. Drīzāk no vairākiem simtiem līdz dažiem tūkstošiem kravas auto. Kanādas kravas pārvadātāju asociācija no akcijas norobežojusies, norādot, ka 85 līdz 90% šoferu ir vakcinējušies un viņus ierobežojumi neskar.

Par Kanādas protestiem runāja arī Eiropas Parlamenta deputāts Andris Ameriks, kurš kandidēja no partijas “Saskaņa” saraksta. Par savas politiskās grupas piešķirto finansējumu deputāts pērk laiku vairākos medijos.

Radio “SWH” ir vienīgais latviešu medijs, kurā Ameriks izvieto savas uzrunas. Lūk, fragments no viņa jaunākās divminūšu uzstāšanās, kurā arī minēti daudzu apšaubītie 50 tūkstoši auto:

“Jāsaka, ka protesti pret valdībām noris arī ārpus Eiropas. Pagājušajā nedēļā visa pasaule sekoja līdzi notikumiem Kanādā. Pavisam neliela smago auto vadītāju protesta brauciens izvērtās par vienu no lielākajiem Kanādas vēsturē, iesaistot vairāk nekā 50 000 kravas mašīnas. Iedvesmojoties no šī brauciena, jau tagad ir izsludināta līdzīga akcija visā Eiropā.”

Ameriks nosauca plānotās akcijas datumu un kritizēja Latvijas valdību, kas pretstatā citām valstīm nesamazinot ierobežojumus, un stāstīja, ka tai esot izdevīgs ārkārtas stāvoklis, jo sabiedrībai nav ļauts protestēt.

Kāpēc Eiropas Parlamenta deputāts par publisko naudu reklamē protestus pret valstu noteiktajiem ierobežojumiem? “Re:Check” jautātāja Amerika palīgam Marekam Gailītim.

Viņš vispirms norāda, ka tā nav reklāma, jo netiek aicināts par kādu balsot: ‘Tas ir informatīvs paziņojums, kas tiek apmaksāts no konkrētas grupas.”

Kāds ir tā mērķis? “Viņš izsaka savu viedokli, ka Latvijas valdības rīcība var novest pie ļoti bīstamām sekām. Ka Latvijā var izvērsties līdzīgi protesti,” skaidroja Gailītis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti