«Radio Baltkom» viltus ziņu atmaskošanas raidījumā izreklamē «atmiņūdens» tirgotāja portālu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Laikraksts "Ventas Balss" šogad saņēma nepilnus septiņus tūkstošus eiro no Mediju atbalsta fonda Covid-19 krīzes negatīvo seku mazināšanai. Tā bija ārkārtas palīdzība, taču ik gadu mediji var pieteikties atbalstam sabiedriski nozīmīga satura veidošanai.

"Re:Check" pārbauda "Ventas Balsi", "Radio Baltkom" un mizgrauzi
00:00 / 11:19
Lejuplādēt

Tāds piešķirts arī lielākoties krievu valodā raidošajam "Radio Baltkom". Lūk, ko medijs sola raidījumu sērijā "Melu kontrole"":

"Raidījumos diskutēsim par metodēm, ar kuru palīdzību identificēt nepatiesās ziņas un meklēsim risinājumus, kā sabiedrībai patstāvīgi atklāt un apkarot melus mediju vidē."

"Re:Check" uzmanību piesaistīja 9. septembra raidījums, kura viesis bija vairākās vēlēšanās no dažādām partijām kandidējušais Jānis Valtervitenheims. Nupat Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās viņš startēja kopā ar kādreizējo eiroskeptiķi Normundu Grostiņu, kurš Kremļa medijos regulāri izplata dezinformāciju par Latviju.

Raidījuma gaitā Valtervitenheims runāja par plašu jautājumu loku. Taču solītās analīzes tajā nebija. Valtervitenheims pieminēja arī kādu "mediju":

"Man patīk pēdējā laikā, kur es skatījos sociālajos tīklos, parādījās ļoti dziļa informācija dokumentāla no tāda saita kā "Mainām pasauli"."

Raidījuma vadītājs Abiks Elkins uz viesa teikto nekādi nereaģēja.

Taču Valtervitenheima minētā lapa ir plašākais dezinformācijas portāls Latvijā. To veido "atmiņūdens" tirgotājs Jānis Pļaviņš.

Šī lapa regulāri izplata klajus melus, piemēram, ka ar Covid-19 testa kociņiem cilvēka smadzenēs var ievadīt vīrusus un vakcīnas tiek ražotas, lai cilvēki no tām saslimtu.

"Re:Check" jautāja raidījuma vadītājam Elkinam, kāpēc pretdezinformācijas raidījums reklamē viltus ziņu portālu un kāpēc uz raidījumu aicināts Valtervitenheims.

"Pirmkārt, tas ir tiešais ēters. Otrkārt, raidījums iet katru nedēļu. Protams, mēs nevaram vienus un tos pašus cilvēkus, kā jūs saprotat, aicināt. Mēs meklējam iespēju par to plašāk... no viena skatu punkta, no otra un no trešā," atbildēja Elkins.

"Re:Check" lūdza raidījumu noklausīties mediju ekspertei, Vidzemes Augstskolas asociētajai profesorei Agnesei Dāvidsonei. Viņa secināja, ka medijpratība tajā skarta ļoti minimāli:

"Ja izvēlas šo formātu, protams, ka tad ir vairāk jāgatavojas.

Es nedzirdēju nevienu tādu konkrētu šo problēmgadījumu vai analizējamu piemēru, ko raidījuma vadītājs piedāvātu un kuru tad kopīgi ar šo viesi varētu izdiskutēt."

Sabiedrības integrācijas fondā, kas atbild par valsts naudas sadali medijiem, skaidroja, ka pretdezinformācijas programmu saturu un sasniegtos rezultātus vērtēšot Kultūras ministrijas piesaistītie eksperti jau pēc projekta beigām.

Vienlaikus no Mediju atbalsta fonda valsts līdzekļus sabiedriski nozīmīga satura veidošanai saņem "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekts "Re:Check".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti