Krustpunktā

Kavējas dokumentu sagatavošana Eiropas naudas saņemšanai

Krustpunktā

LŽA aicina izvērtēt iespēju ieviest speciālo autoratlīdzību nodokli

Eksperti: Izmaiņu iespējas valdības izveides kārtībā ir minimālas

Politologi: Āboltiņai pagaidām nav redzamu konkurentu uz premjera amatu

Pašreizējā situācijā neviens politiķis īpaši neraujas ieņemt premjerministra amatu un pagaidām reālākā iespējamā kandidāte Ministru prezidenta amatam ir "Vienotības" līdere Solvita Āboltiņa, tas izriet no politologu teiktā diskusijā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā".

Pēc politologa Jura Rozenvalda sacītā, pašreizējais partiju "izkārtojums" Saeimā liecina, ka konkurence politiskās elites līmenī ir neliela.

"Loks, no kā var izvēlēties, ir ļoti šaurs, līdz ar to Valsts prezidenta [Raimonda Vējoņa] manevra iespējas ir minimālas," uzskata politologs.

"Providus" pētnieces Ivetas Kažokas vērtējumā jaunā valdības vadītāja izvēle "būs pirmais lielais pārbaudījums prezidentam". Pastāv divi iespējamie ceļi – runāt ar negaidītiem premjera amata kandidātiem vai arī ar "Vienotības" līderi Āboltiņu.

"Tas, kas prezidentam varētu būt sarežģīti - šobrīd publiski ir redzams tikai viens cilvēks, kas vēlas kļūt par premjerministra amata kandidātu un īsti nav pat konkurences no citām partijām, kuras tādos normālos apstākļos tomēr varētu nākt ar saviem kandidātiem," vērtēja Kažoka.

Viņa norādīja, ka ir maz ticams, ka par Āboltiņu premjeres amatā nenobalsotu vismaz viņas pašas partijas biedri. "Neticu, ka viņa nespēs nokārtot vismaz savas Saeimas frakcijas atbalstu. Tas ir gandrīz garantēts," uzskata pētniece.

Viņasprāt, Āboltiņai ir izpratne par politiskajiem procesiem, un viņa arī ir paudusi gatavību vadīt nākamo valdību.

Turklāt neviens cits politiķis īpaši neraujas ieņemt premjerministra amatu.

Pat ja arī politiskās partijas gribētu iegūt Ministru prezidenta amatu, tām īsti nav ko piedāvāt. "Es nesteigtos norakstīt Āboltiņas kandidatūru," piebilda Kažoka.

Rozenvalds piekrita, ka "Vienotības" līderi var apbrīnot par viņas "caursišanas spējām", taču jautājums ir par to, vai Āboltiņa premjeres amatā spētu sastrādāties ar pārējiem koalīcijas partneriem, īpaši ar Nacionālo apvienību – ar to Āboltiņai bijuši visai skaļi konflikti.

"Pēc tik kategoriskiem paziņojumiem būs grūti ieslēgt atpakaļgaitu," sprieda politologs.

Viņš gan vienlaikus atzina – ja koalīcijā tiktu iekļautas Saeimas opozīcijā pašlaik esošās mazās partijas – Latvijas Reģionu apvienība (LRA) un "No sirds Latvijai" (NSL) -, tad jārēķinās, ka NSL līdere Inguna Sudraba un LRA deputāts Artuss Kaimiņš "nav nekāda dāvana arī Āboltiņai".

Pēc Kažokas domām, pašreizējā situācijā ir iespējama tāda valdība, ja to vada tāds cilvēks kā Āboltiņa, kurš spēj "duļķainos ūdeņos manevrēt". "Vai tā var strādāt ilgstoši, nezinu," atzina Kažoka.

Pēc viņas sacītā, Āboltiņas valdība būtu kardināli citādāka, salīdzinot gan ar Valda Dombrovska ("Vienotība"), gan Laimdotas Straujumas ("Vienotība") valdību.

"Āboltiņa būtu daudz asāka un dinamiskāka," vērtēja politologs Aigars Freimanis.

Viņaprāt, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) pozīcija pašreizējā valdības veidošanas procesā ir nogaidoša - ZZS gaida lielāku labumu no "Vienotības" sabrukuma un uz to skatās "kā uz viegli pūstošu augli, no kura nāk patīkama smarža".

"Otrs. Man šķiet, ka viņi diezgan labi apzinās, ka viņiem nav skaidra, konkurētspējīga līdera vismaz pašreizējā brīdī, salīdzinot ar to pašu Solvitu Āboltiņu," lēsa Freimanis 

Viņš skeptiski vērtēja pašreizējā ZZS Ministru prezidenta kandidāta, zemkopības ministra Jāņa Dūklava spēju "pārcelties no vienas nozares uz visu nozaru kopumu". "Citi kandidāti jau netiek saukti, zemnieki kaut ko gaida," sprieda politologs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti