Pēcpusdiena

Pasākumi, veltīti Latvijas Valsts faktiskās neatkarības atjaunošanas gadadienai

Pēcpusdiena

Valsts prezidents atgriezies Rīgas pilī

Tiesībsarga birojs vēlas veidot "Bērna māju" cietušo bērnu nopratināšanai

Policija un ārsts: Ar vienu centru bērnu saudzīgai nopratināšanai nepietiek; jābūt katrā reģionā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Iecere par īpašu “Bērna māju”, kur vardarbībā cietušo nepilngadīgo pratināšanu veic kvalificēts profesionālis un visi nepieciešamie speciālisti pieejami vienuviet, ir atbalstāma un vajadzīga, taču Latvijā tikai ar vienu šādu vietu nepietiek un tādām būtu jābūt katrā reģionā. Tā intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pauda Valsts policijas pārstāvis un psihoterapijas klīnikas ārsts.

Kā pastāstīja Valsts policijas priekšnieka vietnieks Artis Velšs, policija vairāku gadu garumā esot aktualizējusi problēmu, ka nepieciešamas speciāli iekārtotas telpas bērnu nopratināšanai. Aprēķināts, ka šādu telpu izveidei nepieciešami 300 tūkstoši eiro, taču finansējums līdz šim nav bijis piešķirts. Dažviet policija slēdz līgumus ar speciāliem centriem, kur šādas telpas ir pieejamas.

Tāpēc ideja par speciāli izveidotu centru  ir atbalstāma, un tās izstrādei policija deleģējusi savus ekspertus. Taču problēma ir tā, ka šāda būs tikai viena māja visā Latvijā un tas neatrisinās situāciju visā valstī.

Gadījumā, ja cietušais bērns ir no Daugavpils, viņš vairākas stundas būtu jāved uz Rīgu un atpakaļ. Tāpēc, lai izvairītos no šādas situācijas, īpaši pielāgotus centrus vajadzētu katrā reģionā, norāda Velšs.

Viņš gan atzīst, ka arī policijā izmeklētāju un speciālistu apmācības ziņā darbam ar bērniem ir vēl daudz darāmā.

Vest cietušo bērnu vairākas stundas uz Rīgu, lai parunātu – tā nav īsti adekvāta situācija, piekrīt Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas un psihoterapijas klīnikas ārsts Artūrs Miksons.

Turklāt tikai ar vienu sarunu pie speciālista var nepietikt, un garo ceļu bērnu nāktos vadāt atkārtot.

Tāpat nelabvēlīgi ir arī tas, ka bērnam var nākas visā procesā uzticēties vairākiem cilvēkiem, nevis strādāt ar vienu, kuram viņš jau pieķēries. Tas var radīt vēl vienu dziļu traumu. Miksons norāda, ka šajā procesā būtu svarīgi, lai ar bērnu strādā viens speciālists, ar kuru nodibināts kontakts. 

Jau vēstīts, ka cietušu bērnu nopratināšanas process Latvijā mēdz izraisīt bērnu atkārtotu traumēšanu un neļauj iegūt kvalitatīvus pierādījumus noziegumu atklāšanai, secināts Tiesībsarga biroja izpētē.

Tāpēc tagad Latvijā tapusi jauna iniciatīva veidot bērna māju – vietu, kur bērnu pratinātu vienu reizi īpaši aprīkotā telpā un kur bērna stāstīto dzirdētu visi kriminālprocesā iesaistītie speciālisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti