4. studija

Vai par trīs cilvēku nonāvēšanu seši gadi ieslodzījumā dzērājšoferim ir adekvāts sods?

4. studija

Kāpēc Salaspils novada dome neliekas ne zinis par Tilderu kapsētas apmeklētājiem?

Vai iekšlietu sistēmā kāds tiks sodīts, jo 2 gadus pēc sprieduma vainīgais netika nogādāts cietumā?

Policijā par trīs cilvēkus nonāvējušā dzērājšofera novēlotu nonākšanu cietumā disciplinārā atbildība izpaliks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valsts policija atzīst, ka ir pieļauts pārkāpums, cietumā nenogādājot notiesātu dzērājšoferi, kurš reibumā izraisīja avāriju ar trīs bojāgājušajiem. Tomēr disciplināro atbildību šajā gadījumā nevarēs piemērot, jo ir iestājies noilgums tai un arī, iespējams, atbildīgā amatpersona ir atvaļinājusies no dienesta.

Plašu rezonansi Latvijas sabiedrībā šomēnes radīja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma "4. studija" stāsts par kādas ģimenes traģēdiju 2018. gadā Jēkabpils novadā, kur dzērājšofera izraisītā avārijā bojā gāja nepilnus trīs gadus veca meitenīte, viņas tēvs un vecmāmiņa. Policisti pēc avārijas konstatēja 3,26 promiles etilspirta koncentrāciju šofera asinīs, vēl vairāk – urīnā. Pēc notiesājoša tiesas sprieduma noklausīšanās vīrieti neapcietināja.

Notiesātais divarpus gadus nevienu neinteresēja, līdz cietušo ģimene dzērājšoferi vasarā ieraudzīja, izklaidējoties koncertā. Cietusī ģimene rakstīja iesniegumu Valsts policijas vadībai. Tā uzdeva Kurzemes reģionālās pārvaldes Disciplinārās uzraudzības grupai veikt pārbaudi, kas Kuldīgas iecirknī īsti noticis un kāpēc tiesas spriedums nav izpildīts.

Liepājā esošā policijas pārvalde secināja, ka Kuldīgas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas amatpersonu rīcībā ir saskatāmas disciplinārpārkāpuma pazīmes, tomēr kāda saukšana pie disciplināratbildības vairs nav iespējama pārkāpuma noilguma dēļ. Pēc tam Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes atbilde tika pārsūdzēta un materiāli nosūtīti Valsts policijas (VP) Iekšējās kontroles birojam izvērtēšanai. Šobrīd pārbaude ir pabeigta, un ir zināmi rezultāti.

"Secinājums ir tāds, ka pārkāpums ir pieļauts. Mēs gan konstatējām, ka par to ir atbildīgi nevis Kurzemes reģiona pārvaldes vainīgie atrastie, bet ir atbildīgs pats tā laika iecirkņa priekšnieks. Jo sanāk tā, ka mums nenoskaidrojamu šobrīd iemeslu dēļ, jo mēs no viņa nevaram pieņemt paskaidrojumu, nepienācīgi organizēja šo tiesas nolēmuma izpildi, kā rezultātā tas faktiski netika izpildīts. Tika ilglaicīgi pieļauta šāda situācija," pastāstīja Valsts policijas Iekšējās kontroles biroja vadītāja Iveta Smoča.

Tiesas nolēmums Kuldīgas policistiem bija jāizpilda nekavējoties, norādīja Iekšējās kontroles birojā. Arī tiesa – šajā gadījumā Zemgales rajona tiesa – nav ievērojusi Kriminālprocesa likumu un nav izkontrolējusi nolēmuma izpildi.

Valsts policijā šo sauc par nenormālu situāciju, jo tādas pieredzes, kad tiesas nolēmums nav izpildīts vairāk nekā divus gadus, līdz šim nav bijis.

Tomēr paradoksāli – par nolaidību neviens netiks sodīts. Smoča skaidroja, ka saskaņā ar Disciplināratbildības likumu disciplināro atbildību nevar piemērot, jo ir jau pagājuši divi gadi no pārkāpuma izdarīšanas dienas, kā arī amatpersona – iecirkņa priekšnieks – vairs nav dienesta attiecībās ar Valsts policiju, jo pagājušā gada 27. jūlijā no dienesta ir atvaļinājies.

Valsts policijas Iekšējās kontroles birojā atzina –

likumsargiem ir problēmas ar e-dokumentu apriti. Nopietnu lomu šis faktors nospēlējis arī dzērājšofera lietā.

"Mēs vērtējām, kā tāda situācija varēja rasties, un tad konstatējām, ka 2020. gadā, kad tieši tajā laikā bija kovida pasākumi, ieviesās vairāk attālinātais darbs un arī šī elektroniskā dokumentu aprite. Ja būtu iedots darbiniekam papīrs, kas ir jāizpilda, dokumenta veidā, papīrs tiktu ātrāk atnests atpakaļ pie priekšnieka, ja tas nav piekritīgs viņam izpildei, un būtu dots tālāk. Šajā gadījumā elektroniskā dokumentu sistēmā ienāk tiesas nolēmums, elektroniski tiek norakstīts, un tad otrā galā kāds piespiež podziņu "izpildīts" vai "iepazinos", un nav šī papīra dokumenta. Un nav tā kontrole tāda, kāda būtu vajadzīga. To sasaistām ar elektronisko dokumentu sistēmas apriti; tādus trūkumus, ja tā varētu teikt. Ja netiek piedomāts pie papildus drošības pasākumiem no citiem, tad var kaut ko palaist garām. Periodiski šobrīd, strādājot jau ilgāku laiku, tādas lietas gadās, tiek kaut kas nenovirzīts pareizi. Ar tādām sekām gan nav nācies saskarties," norādīja Smoča. 

Tātad, ja cietusī ģimene avārijas vaininieku nebūtu ieraudzījusi, izklaidējoties uz brīvām kājām, iespējams, neviens vēl tagad nezinātu, ka dzērājšofera liktenīgais brauciens ir beidzies bez soda. Patlaban Valsts policijā šis gadījums ir rosinājis pilnveidot normatīvos aktus, lai šādas situācijas vairs neatkārtotos.

"Pie šādām situācijām, kad persona nav izsludināta meklēšanā, bet tā ir vienkārši jāaiztur, tas nav atrunāts nevienā normatīvajā aktā. Un mēs rosinājām pārbaudes rezultātā, ka būtu nepieciešams veikt grozījumus jeb izstrādāt no jauna kārtību šādām situācijām. Lemt, vai nepieciešams uzskaites procesos kaut kādus uzlabojumus izdarīt. Šobrīd šis jautājums tiek izskatīts," apstiprināja Smoča.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti