Panorāma

Atalgojuma problēmas arī Latvijas Radio

Panorāma

Briti balsos par «Brexit» bez līguma

Atklāj ilgstošu seksuālu vardarbību pret bērniem

Policija atklāj ilgstošu seksuālu vardarbību pret 4 mazgadīgajiem - sievas bērniem un radiniecēm (precizēts)

Policija pabeigusi izmeklēšanu lietā par seksuālu, fizisku un emocionāli vardarbību pret četriem mazgadīgiem bērniem – kāds vīrietis piecu gadu garumā īstenoja seksuālo vardarbību pret sievas meitu un dēlu un sievas mazgadīgajām radiniecēm, kad viņi bija vecumā no viena līdz 9 gadiem, informēja policija.

Policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Sevišķi smagu un sērijveida noziegumu apkarošanas nodaļa pabeigusi izmeklēšanu kriminālprocesā par seksuālu, fizisku un emocionālu vardarbību pret četriem mazgadīgiem bērniem.

Precizējums:
Valsts policija precizēja sākotnēji sniegto informāciju – vardarbība tika vērsta pret sievas bērniem, nevis audžubērniem.

2018. gada jūnijā policija saņēma informāciju, ka kādā no novadiem Kurzemē vīrietis veic seksuāla rakstura darbības pret savu mazgadīgo pameitu.

Izmeklēšanas laikā iegūti pierādījumi tam, ka vīrietis laika posmā no 2013. gadam līdz 2017. gadam vairākkārt veicis fizisku un emocionālu vardarbību pret saviem diviem sievas bērniem un savas sievas nepilngadīgajiem radiniekiem.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka vīrietis veica fizisku un emocionālu vardarbību pret mazgadīgo pameitu, sitot ar siksnu, dūrēm, plaukstu pa dažādām ķermeņa daļām, ieskaitot galvu, kā arī rāva viņu aiz matiem.

Vīrietis veicis arī seksuāla rakstura darbības ar mazgadīgo, kura savas mazgadības dēļ nevarēja saprast pret viņu vērsto seksuāla rakstura nozīmi.

Vīrietis līdis pie viņas blakus gultā un, turot meitenei ciet muti, veicis seksuāla rakstura darbības, piedraudot, ka, ja viņa kādam stāstīts, tad viņš viņu sitīs, informēja policija.

Vīrietis veicis dzimumtieksmju apmierināšanu pretdabiskā veidā gan pret savu pameitu, gan sievas radiniecēm, mazgadīgam meitenēm, aiztiekot viņu ķermeņu daļas virs drēbēm un zem tām.

Tāpat konstatēts, ka vīrietis veicis seksuāla rakstura darbības ar padēlu, nolūkā apmierināt savu dzimumtieksmi fiziskā saskarē ar cietušā ķermeni.

Noskaidrots, ka pret šo zēnu jau no viena gada vecuma vairāku gadu garumā tika veikta arī fiziska un emocionāla vardarbība.

Vīrietis mēģinājis izvarot savas sievas nepilngadīgo radinieci, izmantojot cietušās bezpalīdzības stāvokli un pielietojot draudus un vardarbību. Tāpat viņš veicis seksuāla rakstura darbības ar mazgadīgo ar nolūku apmierināt savu dzimumtieksmi.

Fizisku un emocionālu vardarbību vīrietis īstenojis laika posmā no 2013. gada laikā, kad bērni bija vecumā no viena līdz deviņiem gadiem, un noskaidrots, ka šīs darbības veiktas piecu gadu garumā.

Vīrietim pagājušā gada jūlijā tiesa piemēroja drošības līdzekli apcietinājumu.

Tāpat vīrietim kriminālprocesa ietvaros tika nozīmēta tiesu psihiatriskā ekspertīze, kurā viņš atzīts par pieskaitāmu.

Vīrietis iepriekš vairākas reizes ir nonācis policijas redzeslokā par dažādiem noziedzīgiem nodarījumiem un ir sodīts.

Vīrietim ir inkriminēta apsūdzība par tādas personas izvarošanas mēģinājumu, kura nav sasniegusi 16 gadu vecumu, par seksuāla rakstura darbību nolūkā apmierināt savu dzimumtieksmi fiziskā saskarē ar cietušā ķermeni, ja tā izdarīta, izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli vai pret cietušā gribu, lietojot vardarbību, draudus vai izmantojot uzticību, autoritāti vai citādu ietekmi uz cietušo, un ja tas izdarīts ar personu, kura nav sasniegusi 16 gadu vecumu, kā arī par cietsirdīgu vai vardarbīgu apiešanos ar mazgadīgo, ja ar to mazgadīgajam nodarītas fiziskas vai psihiskas ciešanas un ja tās nodarījušas personas, no kurām cietušais ir materiāli vai citādi atkarīgs.

Saskaņā ar Krimināllikumu, par šādiem noziegumiem bargākais sods ir mūža ieslodzījums vai brīvības atņemšana līdz divdesmit gadiem.

Soda apmēru noteiks tiesa.

 

Kopumā pērn 2018. gadā no visiem reģistrētajiem dzimumnoziegumiem seksuālas vardarbības noziegumi īpatsvars bija 22%, un 15% - izvarošanas. Pārējie noziegumi ir saistīti ar aizliegto pornogrāfisko materiālu izplatīšanas aizliegumu pārkāpumu un citiem nevardarbīgiem noziegumiem, informēja policijas Dzimumnoziegumu nodaļas priekšnieks Oļegs Lavčinovskis.

Viņš stāstīja, ka 81% gadījumu dzimumnoziegumi notiek dzīvoklī, mājā vai citā cietušajam labi zināmajā vidē, kura liekas droša un kurai jābūt drošai, un 87% gadījumu noziedznieks ir cietušās personas tuvinieks vai tuvs ģimenes draugs vai labi pazīstams cilvēks. 11% gadījumos noziegumus pastrādājušas personas vecumā no 14 līdz 18 gadiem.   

Policija uzskata, ka nevis pieaug seksuālo noziegumu skaits, bet cilvēki sākuši par tiem vairāk ziņot tiesībsargājošajām iestādēm.  

Policijas statistika liecina, ka no dzimumnoziegumiem visvairāk cieš nepilngadīgie, visbiežāk cieš meitenes un sievietes. Taču dzimumnoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks gan pats apšauba vai cietušo vīriešu skaits ir vien 13%, kā parāda statistika. Viņš uzskata, ka zēni un vīrieši biežāk izvēlas noklusēt notikušo noziegumu.

“Bieži vien šie gadījumi, kad zēni cieš no dzimumvardarbības, tās ir homoseksuālas attiecības, un tad atkal runa ir par mūsu sabiedrībā valdošajiem stereotipiem, un par to bieži vien viņi izvēlas neziņot,” norādīja Lavčinovskis.  

Valsts policijas psiholoģe Dace Landmane vērsa uzmanību, ka dzimumnoziedznieki biežāk izvēlas upurus, kas varētu izrādīt iespējami mazāku pretestību. Tāpēc cietušo vidū ir tik daudz nepilngadīgo, arī bērnu, kuriem pašu ģimene nepievērš uzmanību. Par upuriem nereti kļūst pieaugušie ar intelektuāla rakstura traucējumiem. Taču būtisks riska faktors kļūt par seksuālas nozieguma upuri ir aprūpes centros, tajā skaitā bērnu namos.

Krīzes centra “Marta” vadītāja Iluta Lāce norādīja, ka daudzi seksuāli noziegumi mēdz atstāt sekas visam mūžam. Tāpēc ir svarīgi nevainot upuri.

“Ir ļoti svarīgi, ka ir šie cilvēki, speciālisti, kas ir ar tevi līdzās. Un ne tikai speciālisti, bet arī tuvinieki, draugi, atbalsta personas, kas palīdz saprast, ka nevis tu esi vainīga, bet tas cilvēks, kas veic šāda veida darbības ir vainīgs,” norādīja Lāce.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti